facebook

    środa, 24 lipiec 2019 r.
 Liczba odwiedzin : 2011825

 

 

Sala edukacyjna "Ognik"

Bezpieczne ferie 2019

Sport Pożarniczy

Warunki ubiegania się o przyjęcie do służby
w Państwowej Straży Pożarnej

Zaświadczenia z interwencji

Wieża Mariacka

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "STRAŻAK" przy KM PSP Kraków

 

Bip
Bezpieczny Powiat K-ki
Bezpieczny Kraków
Sprawy OSP
SITP przy KM PSP

 Konkursy organizowane przez KG PSP


Aktualności

2009-04-08 Apel - nie wypalaj traw!!!

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie zwraca się do obywateli Miasta Krakowa i powiatu krakowskiego z corocznym apelem i prośbą o nie wypalanie traw, terenów łąk, pastwisk, rowów i innego typu nieużytków rolnych.
Okres wiosenny to czas szczególnie niebezpieczny jak i kosztowny dla krakowskich strażaków. Drastycznie wzrasta ilość interwencji do pożarów traw. Mimo tego, że statystyki poprawiają się (01.01.2008 r. do końca kwietnia 2008 r. ok. 400 interwencji, 01.01.2009 r. do dnia dzisiejszego 298 razy strażacy wyjeżdżali do akcji wypalania traw w Krakowie i powiecie krakowskim) – to wzrost łącznej ilości wyjazdów zastępów Państwowej Straży Pożarnej w okresie wiosennym powodowanych pożarami traw jest znaczny.
W wielu krajach m.in. Polska, wypalanie traw jest częstym incydentem, jednak nie mającym żadnego uzasadnienia. Wypalanie traw skutkuje negatywnie poprzez straty we florze i faunie oraz degradacją ekosystemu przyrodniczego, nie ma więc uzasadnienia ekologicznego jak i rolniczego. Dla nas strażaków stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Niekontrolowane pożary skutkują dużymi stratami materialnymi, ofiarami śmiertelnymi oraz stanowią zagrożenie dla budynków mieszkalnych i lasów. Dym powstający podczas pożaru oprócz toksycznego działania na organizmy żywe, powoduje również olbrzymie zagrożenie spowodowane ograniczeniem widoczności w przypadku pożarów traw i nieużytków przydrożnych. Jest to częstym powodem kolizji i wypadków drogowych.

Dla zobrazowania kosztów jakie generują rok rocznie tego typu akcje przeprowadzimy prostą symulację (przykład):
• szacunkowy koszt wyjazdu samochodu gaśniczego z pełna obsadą (6 osób) do palącej się trawy, oddalonej od Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej o ok. 10 km, przyjmując trzy godziny pracy strażaków, to ok. 450 zł.
Zakładamy: koszt spalonego paliwa oraz pracę strażaków, bez amortyzacji i zużycia sprzętu
Łączna ilość interwencji do wypalanych traw to:
- 2007 rok – 953
- 2008 rok – 712
- 2009 rok – niewiadoma, oby jak najniższa.

Dodatkowe informacja na stronie internetowej Komendy Miejskie Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, www.psp.krakow.pl, w zakładce „porady”.

-----------------------------
Rzecznik Prasowy
Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie
kpt. Filip Czyż

Wcześniejsze aktualności >>>


Interwencje

Minionej doby: 38 interwencji. W tym: pożary 8, miejscowe zagrożenia 26, alarmy fałszywe 4.

Od początku roku: 10509 interwencji. W tym: pożary 2552, miejscowe zagrożenia 6644, alarmy fałszywe 1313.


2019-07-08 Kraków os. Zielone - śmiertelna ofiara pożaru w mieszkaniu
W dniu 08.07.2019 o godz. 20.30 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego wpłynęło zgłoszenie o pożarze mieszkania na III piętrze budynku mieszkalnego w jednym z budynków na os.Zielonym.
Na miejsce zadysponowano:
- GCBA-Rt, SD-30 z JRG SA,
- GCBA z JRG-4,
- GCBA-Rt z JRG-7,
...

2019-07-07 Kraków rz.Wisła - kobieta weszła do rzeki i zniknęła pod wodą.
W dniu 07.07.2019 ok godz. 04.49 Dyżurny SKKM otrzymał informację z CPR-u o topiącej się kobiecie w rzece Wisła na wysokości Galerii Kazimierz. Na miejsce niezwłocznie zadysponowano:
- dwa zastępy z JRG-1,
- Specjalistyczna Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego z JRG-4,
- Oficera Operacyjneg...

2019-07-04 Pożar mieszkania na osiedlu Niepodległości.
W dniu 04.07.2019 o godzinie 4:11 wpłynęło zgłoszenie z CPR o pożarze mieszkania na osiedlu Niepodległości. Do działań niezwłocznie zadysponowano zastępy z JRG SA, JRG-7, JRG-1 oraz Oficera Operacyjnego SKKM. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano rozwinięty pożar mieszkania na pierwszym piętrze...

2019-07-03 Pożar mieszkania na ul. Młyńskiej
W dniu 03.07.2019 do SKKM w Krakowie wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu w mieszkaniu na ul. Młyńskiej. Do działań zadysponowano zastępy z JRG 7, JRG 5 wraz z Oficerem Operacyjnym KM. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, iż pali się mieszkanie na trzecim piętrze....

2019-06-30 Poszukiwania osoby zaginionej w Kryspinowie.
W dniu 30.06 o godzinie 00:40 do SKKM telefonicznie wpłynęła informacja o zaginionym mężczyźnie w okolicy Jaskini Kryspinowskiej. Na miejsce zadysponowano:
- OSP Kryspinów, OSP Liszki i OSP Goszcza z psem.
- JRG-3 dwa zastępy (Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego)
- Oficera O...

Polityka prywatności

 (c) Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie                                                                                                               Administracja