facebook

    czwartek, 2 lipiec 2020 r.
 Liczba odwiedzin : 2793976

 

 

Sala edukacyjna "Ognik"

Bezpieczne ferie 2019

Sport Pożarniczy

Warunki ubiegania się o przyjęcie do służby
w Państwowej Straży Pożarnej

Zaświadczenia z interwencji

Wieża Mariacka

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "STRAŻAK" przy KM PSP Kraków

 

 

Bip
Bezpieczny Powiat K-ki
Bezpieczny Kraków
Sprawy OSP
SITP przy KM PSP

 Konkursy organizowane przez KG PSP


Aktualności

2010-12-15 NEWS-y z działań powodziowych w Czarnogórze

W dniu 13.12.2010 r. Polska Grupa prowadziła działania pompowe w miejscowości Nikscić. Wydzielony zespół rekonesansowy dokonał rozpoznania ok. 180 km na południe w rejonie miejscowości Ulcinj przy granicy z Albanią. Noc grupa spędziła w Niksić.

14-12-2010r. polską grupę podzielono na 2 grupy.
Pierwsza 12 osobowa grupa pod dowództwem mł. bryg. Tanasia przemieściła się na południe Czarnogóry w rejon miejscowości Ulcinj. Dojechali na miejsce o godzinie 14:10. Pracują w miejscowości LISNABORE nad rzeką Bojana, 35 km za m. Ulcinj. Wypompowują wodę z 15 zalanych domów. Planują wypompować dzisiaj wodę z 9-10 piwnic. Nocleg w m. Ulcinj. W następnym dniu być może zostaną podzieleni na dwa 6-osobowe zespoły i będą pracować w 2 miejscach.
Druga 8-osobowa grupa pod dowództwem bryg. Cyconia, która została w m. Niksić została podzielona na dwa 4 osobowe zespoły. Jeden wypompowuje wodę z zalanego folwarku, a drugi z piwnic domów.
Jest zimno. Nasi ratownicy spotykają się z serdecznością mieszkańców Czarnogóry, którzy są wdzięczni za niesioną pomoc.
Grupa w NIKSIĆ wypompowała wodę z 10 piwnic i pompowała wodę z folwarku. Użyli nagrzewnic namiotowych do osuszania domów czym zrobili furorę. O 18:00 zakończyli działania. Nocleg w jednostce wojskowej w m. DANIELOVGRAD.
Grupa w rejonie ULCINJ wypompowała wodę z piwnic budynków. Pracowali do 22:00. Nocleg w jednostce wojskowej w m. Bar.

D-ca grupy ratowniczej w Czarnogórze poinformował w dniu 15.12.2010 r. o godz. 9.14, że 8 osobowa część grupy będzie prowadziła działania w miejscowości NIKSIĆ tak jak w dniu wczorajszym, druga 12 osobowa część grupy udaje się do miejscowości Tuzin k. Podgolicy. Działania polegać mają na wypompowywaniu wody z budynków. Od godz. 12.00 do ok. godz. 20.00 prowadzili działania również w miejscowości PODCHUM.

O godzinie 7:30 w dniu 16.12.2010 r. Dowódca Grupy i Oficer łącznikowy z przedstawicielem obrony cywilnej udali się na rekonesans do miejscowości Zeta. Po dokonaniu rozpoznania panującej sytuacji terenów zalanych stwierdzono, że z uwagi na wysoki poziom wody oraz nie sprzyjające warunki atmosferyczne (temperatura -8 st.C) nie ma możliwości prowadzenia skutecznych działań ratowniczych przez Polską Grupę Ratowniczą na wizytowanym terenie. Po dokonaniu rozpoznania udano się do miasta Podgorica na posiedzenie sztabu kryzysowego.
Dowódca Grupy polecił swojemu Zastępcy na przeprowadzenie oczekującej na dyspozycję sekcji nr 1 do siedziby sztabu kryzysowego w budynku ministerstwa.
O godzinie 10:00 Dowódca Grupy wraz z Zastępcą i Oficerem łącznikowym wzięli udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego, podczas którego przedstawili swoje wnioski możliwości prowadzenia działań ratowniczych w miejscowości Zeta.
W trakcie obrad sztabu kryzysowego po wysłuchaniu raportów o panującej sytuacji popowodziowej i prowadzonych dotychczas działań ratowniczych, w tym Polskiej Grupy Ratowniczej podjął decyzję o skierowaniu naszej Grupy do działań ratowniczych w miejscowości Virpazar. Zdecydował również, że jest to ostatnie zadanie ratownicze przewidziane dla naszej Grupy. W związku z powyższym Dowódca Grupy poinformował sztab, że w dniu tj. 17 grudnia 2010 r. o godzinie 8:00 Grupa wyruszy w drogę powrotną do kraju.
Pan Minister przekazał podziękowania na ręce Dowództwa Grupy dla Rządu naszego kraju za udzieloną pomoc ratowniczą, podkreślając, że Polska jako jedyny kraj udzieliła bezpośredniego wsparcia w postaci pomocy ratowniczej. Po posiedzeniu sztabu jego członkowie osobiście podziękowali wszystkim Polskim strażakom za trud i wysiłek włożony w udzielenie pomocy.
W trakcie obrad do Dowódcy Grupy zadzwonił Polski Ambasador rezydujący w Czarnogórze. Podczas rozmowy telefonicznej podziękował w imieniu własnym i Ministerstwa Spraw Zagranicznych za udział Polskich strażaków w działaniach ratowniczych na terenie Czarnogóry. Podkreślił, że działania znacząco wpłyną na relację pomiędzy obydwoma krajami. Dowódca Grupy poinformował Pana Ambasadora o podjętych decyzjach przez sztab kryzysowy w stosunku co do dalszych działań Polskiej Grupy Ratowniczej.
Po podziękowaniach przewodniczący sztabu kryzysowego poprosił aby Grupa w całym składzie osobowym udała się do miejscowości Virpazar gdzie zalana jest część centrum starego miasta, posterunek Policji, miejscowe biuro obrony cywilnej oraz zakład produkcyjny.
O godzinie 11:20 Grupa w pełnym składzie wyruszyła z Podgoricy do miejscowości Virpazar. Po przybyciu na miejsce o godzinie 12:10 rozpoczęła działania ratownicze polegające na wypompowywaniu wody z zalanych budynków, piwnic, zakładu produkcyjnego, posterunku Policji, biura informacji turystycznej i trzech domów.
O rozmiarze prowadzonych działań świadczy fakt o zastosowaniu łącznie dwóch, trzech pomp do jednego domu. Ponadto przy wykorzystaniu nagrzewnic osuszono 7 domów. Dodatkowo udzielano pomocy mieszkańcom w postaci prac fizycznych pomagając przy wynoszeniu mebli z zalanych domów, komisariatu Policji oraz innych budynków. Prace te prowadzono do godziny 21:00.
Po zwinięciu sprzętu o godzinie 22:00 Grupa powróciła do koszar w mieście Podgorica.

Dnia 19 grudnia 2010 r. Polscy strażacy wrócili do domu. Wszyscy są zdrowi i zadowoleni.

Informację sporządzono na podstawie raportów dziennych.

Dowódca Grupy „Czarnogóra”
mł. bryg. Leszek Tanaś

Z-ca Dowódcy Grupy
bryg. Aleksander Cycoń

Oficer łącznikowy
st. kpt. Arkadiusz Kielin

info: kpt. Filip Czyż


Wcześniejsze aktualności >>>


Interwencje

Minionej doby: 61 interwencji. W tym: pożary 13, miejscowe zagrożenia 45, alarmy fałszywe 3.

Od początku roku: 8188 interwencji. W tym: pożary 1975, miejscowe zagrożenia 5206, alarmy fałszywe 1007.


2020-06-25 Wypadek na terenie Zakrzówka
W dniu 25.06.2020 r. o godz. 17.52 wpłynęło zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego, że kobieta w wieku 18 lat spadła z wysokości około 12 m i znajduje się na półce skalnej na terenie Zakrzówka. Na miejsce zdarzenia zadysponowani Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego i S...

2020-06-06 Wypadek na przejeździe kolejowym.
W dniu 6.06.2020 o godzinie 11:40 do SKKM wpłynęło zgłoszenie o wypadku na przejeździe kolejowym przy ulicy Rzepakowej w Krakowie. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy z JRG 4 i JRG SA oraz pobliskie OSP. Łącznie w akcji uczestniczyło siedem zastępów straży wraz z Oficerem Operacyjnym. Po prz...

2020-05-24 Pożar kamienicy przy ulicy Dolnych Młynów.
W dniu 23 maja o godzinie 8:48 do SKKM wpłynęła informacja o pożarze kamienicy na skrzyżowaniu ulic Rajskiej i Dolnych Młynów. Do akcji zadysponowano zastępy z JRG 1 i JRG 3 oraz Oficera Operacyjnego. Na miejscu zdarzenia w chwili przybycia PSP, pożarem objęty był cały szyb windowy w podworcu i zn...

2020-05-18 Wypadek na ulicy Sucharskiego w Krakowie
W dniu 17.05.2020 o godzinie 5:46 do SKKM w Krakowie wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego na ulicy Sucharskiego w Krakowie. Na miejsce niezwłocznie zadysponowano 2 zastępy z JRG 6 oraz Oficera Operacyjnego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia przeprowadzono rozpoznanie. Stwierdzono, ze do...

2020-05-01 Pożar w miejscowości Sułoszowa
W dniu 1 maja 2020 roku o godz. 3:15 Dyżurny SKKM w Krakowie otrzymał zgłoszenie o pożarze garażu w domu jednorodzinnym w miejscowości Sułoszowa. Do działań zostały zadysponowane trzy zastępy z JRG 5 Kraków, pobliskie jednostki OSP oraz jeden zastęp z JRG Olkusz. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia ...

Polityka prywatności

 (c) Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie                                                                                                               Administracja