facebook

    wtorek, 12 listopad 2019 r.
 Liczba odwiedzin : 2206236

 

 

Sala edukacyjna "Ognik"

Bezpieczne ferie 2019

Sport Pożarniczy

Warunki ubiegania się o przyjęcie do służby
w Państwowej Straży Pożarnej

Zaświadczenia z interwencji

Wieża Mariacka

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "STRAŻAK" przy KM PSP Kraków

 

 

Bip
Bezpieczny Powiat K-ki
Bezpieczny Kraków
Sprawy OSP
SITP przy KM PSP

 Konkursy organizowane przez KG PSP


Aktualności

2012-11-12 Ćwiczenia ratownictwa specjalistycznego Śląsk 2012

Międzywojewódzkie ćwiczenia ratownictwa specjalistycznego Centralnego Odwodu Operacyjnego "Śląsk 2012"

W dniach 7 - 9 listopada 2012 r na terenie byłej Kopalni Węgla Kamiennego "Moszczenica" w Jastrzębiu Zdroju (woj. śląskie) SGRTech Kraków 2 ( JRG 2 i JRG 5) oraz SGRW Kraków 3 (JRG 3) brały udział w międzywojewódzkich ćwiczeniach ratownictwa specjalistycznego Centralnego Odwodu Operacyjnego PSP.

Ćwiczenia zastały zorganizowane przez Komendanta Głównego PSP, Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP oraz Komendanta Miejskiego PSP w Jastrzębiu-Zdroju.

W ćwiczeniach brały udział specjalistyczne grupy ratownictwa chemicznego, technicznego, wysokościowego oraz grupy poszukiwawczo-ratownicze z województwa śląskiego, opolskiego, łódzkiego oraz małopolskiego. Dodatkowo w ćwiczeniach uczestniczyły służby medyczne, LPR oraz Policja wraz z oddziałem antyterrorystycznym.

Celem ćwiczeń było sprawdzenie gotowości bojowej, umiejętności praktycznych, oraz umiejętności współdziałania specjalistycznych grup PSP, zastępów ratowniczo – gaśniczych PSP, procedury szybkiego transportu ratowników śmigłowcem, służb medycznych oraz Policji, podczas zróżnicowanych działań związanych z udzielaniem pomocy osobom uwięzionym i poszkodowanym w katastrofie.

SGRTech w składzie 14 osobowym (SRT MAN, SRT Star, SCKw, GBARt 2,5/24, SLRR Suzuki) realizowała zadania na dwóch odcinkach bojowych w różnych pozorowanych epizodach. Za zadanie m.in. mieli utworzenie dojścia do szpitala, który uległ zawaleniu, wykonanie zabezpieczenia stropu, dotarcie do poszkodowanych i ich ewakuacja, wykonanie zabezpieczenia dwóch płyt żelbetowych i utworzenie dojścia dla grupy poszukiwawczo - ratowniczej z Nowego Sącza, wykonanie zabezpieczenia wykopu, odnalezienie i wydobycie poszkodowanego zasypanego ziemią, wykonanie stemplowania klatki schodowej oraz dotarcie do poszkodowanych przygniecionych płytami żelbetowymi, wydobycie ich i udzielenie pomocy medycznej.

Strażacy w trakcie realizacji powierzonych zadań wykorzystywali wyciągarki, HDSy, stemple budowlane, sprzęt hydrauliczny oraz pneumatyczny. Na miejscu ćwiczeń SGRTech Kraków 2 bezpośrednio współpracowała z SGRTech Rybnik oraz z GPR Nowy Sącz.

SGRW Kraków 3 z JRG nr 3 KM PSP w Krakowie wyjechała na ćwiczenia w 9-cio osobowym składzie samochodami: SRWys Unimog 5000, GBART 2,5/25 Man oraz SLRR Navara. Grupa rozpoczęła swoje działania już w trakcie dojazdu do miejsca koncentracji. Okazało się że w czasie naszego dojazdu dolatywał równiez śmigłowiec Sokół Policji z Warszawy. Otrzymaliśmy zadanie ropoznania sytuacji i ewakuacji osób poszkodowanych na dachu elektrociepłowni, który w większej części uległ zawaleniu. W ciągu kilkidziesięciu minut zadanie zostało zrealizowane. Akcja, która mogła trwać nawet kilka godzin - dzięki użyciu śmigłowca i wciągarki ku zaskoczeniu organizatorów, przebiegała zdecydowanie sprawniej. Z dachu ratowicy wysokościowi i załoga śmigłowca ewakuowała po segregacji poszkodowanych 6 osób. Na zorganizowanym przez nas lądowisku prowadziliśmy również zadania w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy, przed przekazaniem poszkodowanych Zespołom Ratownictwa Medycznego. Na kolejną akcję czekaliśmy do ranka dnia następnego. Tym razem działaliśmy bez współpracy ze śmigłowcem. W spalonym i zagruzowanym budynku spędziliśmy cały dzień. Zadaniem SGRW było docieranie do miejsc trudno dostępnych przez szyby i otowory w stropach w celu poszukiwania poszkodowanych, udzielania im pomocy medycznej, a następnie ewakuacji. Działania były naprawdę trudne i prowadzone w realistycznie niebezpiecznych warunkach. Wpółpracowaliśmy z SGRW z Radzionkowa i płetwonurkami z Dąbrowy Górniczej ( okazało się, że w budynku jest kilka kondygnacji podziemnych i zalanych).

K.M i P.M

Zdjęcia z ćwiczeń zamieszczono w Galerii - Ćwiczenia

Wcześniejsze aktualności >>>


Interwencje

Minionej doby: 21 interwencji. W tym: pożary 3, miejscowe zagrożenia 14, alarmy fałszywe 4.

Od początku roku: 14554 interwencji. W tym: pożary 3104, miejscowe zagrożenia 9379, alarmy fałszywe 2071.


2019-11-03 Pożar mieszkania na ulicy Józefa Dietla w Krakowie.
W niu 31.10.2019 r. o godzinie 12:24 do SKKM w Krakowie wpłynęło zgłoszenie o bardzo silnym zadymieniu z mieszkania na ulicy J. Dietla. Po przybyciu na miejsce zdarzenia uzyskano informację że pożarem objęte jest mieszkanie na drugiej kondygnacji. Jedna rota zabezpieczona w sprzęt ODO oraz wyposażon...

2019-10-30 Wyciek kwasu nadoctowego. Kraków, ul. Ciepłownicza
W dniu 29.10.2019 około godziny 15:30 do SKKM wplynęła formatka z CPR o wycieku kwasu nadoctowego w pralni chemicznej. Po przyjeździe na miejsce zastępów PSP stwierdzono wyciek około 300 litrów w/w substancji na skutek rozszczelnienia instalacji technologicznej. Na miejsce zadysponowano Specjalistyc...

2019-10-17 Trzy osoby ranne w wypadku na DK94
Do groźnego wypadku doszło tuż przed godziną 18:00 na 317 kilometrze drogi krajowej nr 94 w miejscowości Jerzmanowice.
O godzinie 17:51 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu dwóch samochodów osobowych w którym zostały poszkodowane cztery os...

2019-10-12 Wypadek Kraków ul. Kuryłowicza.
W dniu 12 października 2019 roku o godzinie 19.54 do SKKM w Krakowie wpłynęła formatka z WCPR o zderzeniu samochodu osobowego z dostawczym w Krakowie na ulicy Kuryłowicza. Na miejsce niezwłocznie zadysponowano 2 zastępy z JRG 6 , OSP Zbydniowice oraz Oficera Operacyjnego. Po przybyciu na miejsce zda...

2019-10-11 Kraków ul. Półłanki - pożar wagonów kolejowych
O godz. 00.54 dnia 11.10.2019 Dyżurny SKKM w Krakowie otrzymał informację o palącym się wagonie na bocznicy kolejowej w Bieżanowie.
Na miejsce zadysponowano:
- GBA-Rt, GCBA z JRG-6,
- SLRR z Oficerem Operacyjnym.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zabezpieczono teren prowadzonych dzia...

Polityka prywatności

 (c) Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie                                                                                                               Administracja