facebook

    czwartek, 2 lipiec 2020 r.
 Liczba odwiedzin : 2793846

 

 

Sala edukacyjna "Ognik"

Bezpieczne ferie 2019

Sport Pożarniczy

Warunki ubiegania się o przyjęcie do służby
w Państwowej Straży Pożarnej

Zaświadczenia z interwencji

Wieża Mariacka

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "STRAŻAK" przy KM PSP Kraków

 

 

Bip
Bezpieczny Powiat K-ki
Bezpieczny Kraków
Sprawy OSP
SITP przy KM PSP

 Konkursy organizowane przez KG PSP


Aktualności

2013-09-13 IV Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Służb Mundurowych z Krakowa

W dniu 13 września br. odbyły się IV Mistrzostwa Krakowa w Ratownictwie Medycznym i Drogowym. Organizatorem mistrzostw był Komendant Miejski PSP w Krakowie, a współorganizatorem wójt Gminy Jerzmanowice - Przeginia.

Honorowy patronat nad mistrzostwami obieli prof. Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa i Józef Krzyworzeka - Starosta Krakowski.

W ramach rywalizacji ratownicy z poszczególnych formacji mundurowych mieli do zadanie udzielić kwalifikowanej pomocy medycznej poszkodowanym na sześciu różnych konkurencjach przygotowanych koordynatorów ratownictwa medycznego z KW PSP w Krakowie oraz KM PSP w Krakowie.

W pierwszej z nich drużyny udzielały pomocy poszkodowanemu który spadł z wysokości i nabił się klatką piersiową na element rusztowania.

Druga konkurencja to porażenie piorunem. Drużyny musiały wykazać się znajomością postępowania z osobą poparzoną i narażoną na działanie prądu elektrycznego.

W kolejnym zadaniu udzielania pomocy wymagałą osoba, która została przygnieciona ciężkim przedmiotem. Priorytetem podczas udzielania pomocy poszkodowanemu było opanowanie krwotoku z kończyn dolnych.

Upadek z wysokości był następnym wyzwaniem dla drużyn biorących udział w mistrzostwach. Urazy, których doznał poszkodowany wymagały od ratowników znajomości technik przekładania poszkodowanego na deskę ortopedyczną.

W piątym zadaniu zespoły zostały wysłane do poszkodowanego leżącego w rzece. Drużyny musiły prawidłowo ocenić stan poszkodowanego i podjąć działania z zakresu resuscytacji z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego.

Ostatnią konkurencją IV Mistrzostw Krakowa w Ratownictwie Medycznym i Drogowym służb mundurowych z Krakowa był wypadek komunikacyjny. Poszkodowany pieszy i zdezorientowany kierowca, to wyzwanie które czekało na ratowników w tym zadaniu.

Klasyfikacja czołowych drużyn Mistrzostw przedstawia się następująco:
1. JRG 4
2. JRG 3
3. JRG 2
4. Straż Graniczna
5. JRG Skawina
6. Straż Miejska Miasta Krakowa
7. JRG 7
8. JRG 6
9. JRG 1
10. Służba Więzienna
11. Komenda Powiatowa Policji
12. JRG 5

Mistrzostwa swoją obecnością uświetnili:
Józef Krzyworzeka - Starosta Krakowski
Paweł Stańczyk - Sekretarz Miasta Krakowa
dr n. med. Małgorzata Popławska - Dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego
Bogdan Klimek - Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM Krakowa
Halina Gociewicz - Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego SP
prof. nadzw. dr hab. Leszek Brongel - Konsultant Wojewódzki ds. Medycyny Ratunkowej
Jerzy Woźniakiewicz- przewodniczący Komisji Praworządności rady Miasta Krakowa
insp. Dariusz Pocięgiel - Komendanta Powiatowy Policji w Krakowie
mjr Łukasz Tomczyk - Z-ca Komendanta Placówki Straży Granicznej Kraków-Balice
bryg. Sławomir Wojta - Z-ca Komendanta SA PSP w Krakowie
Zbigniew Ulman - Z-ca Komendanta Straży Miejskiej Miasta Krakowa
mł. bryg. Leszek Smolarczyk - Koordynator Ratownictwa Medycznego KG PSP
bryg. Paweł Knapik - Naczelnik Wydziału Operacyjnego KW PSP w Krakowie
bryg. Jacek Nitecki - Koordynator Ratownictwa Medycznego KW PSP w Krakowie

Dodatkowo wójt Gminy Jerzmanowice Przeginia ogłosił dzień 13.09.2013 r."dniem bezpieczeńśtwa" co znaczy, iż uczniowie wszystkich szkół z terenu gminy Jerzrmanowice oraz przybyli goście mieli okazje poznać podstawy udzielania pierwszej pomocy medycznej oraz przećwiczyć jej udzielanie na specjalnie w tym celu przygotowanych fantomach.

zdjęcia z uroczystości do obejrzenia w dziale "Galeria"


kpt. Łukasz Szewczyk
st. sekc. Henryk Wiertek

Wcześniejsze aktualności >>>


Interwencje

Minionej doby: 61 interwencji. W tym: pożary 13, miejscowe zagrożenia 45, alarmy fałszywe 3.

Od początku roku: 8188 interwencji. W tym: pożary 1975, miejscowe zagrożenia 5206, alarmy fałszywe 1007.


2020-06-25 Wypadek na terenie Zakrzówka
W dniu 25.06.2020 r. o godz. 17.52 wpłynęło zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego, że kobieta w wieku 18 lat spadła z wysokości około 12 m i znajduje się na półce skalnej na terenie Zakrzówka. Na miejsce zdarzenia zadysponowani Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego i S...

2020-06-06 Wypadek na przejeździe kolejowym.
W dniu 6.06.2020 o godzinie 11:40 do SKKM wpłynęło zgłoszenie o wypadku na przejeździe kolejowym przy ulicy Rzepakowej w Krakowie. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy z JRG 4 i JRG SA oraz pobliskie OSP. Łącznie w akcji uczestniczyło siedem zastępów straży wraz z Oficerem Operacyjnym. Po prz...

2020-05-24 Pożar kamienicy przy ulicy Dolnych Młynów.
W dniu 23 maja o godzinie 8:48 do SKKM wpłynęła informacja o pożarze kamienicy na skrzyżowaniu ulic Rajskiej i Dolnych Młynów. Do akcji zadysponowano zastępy z JRG 1 i JRG 3 oraz Oficera Operacyjnego. Na miejscu zdarzenia w chwili przybycia PSP, pożarem objęty był cały szyb windowy w podworcu i zn...

2020-05-18 Wypadek na ulicy Sucharskiego w Krakowie
W dniu 17.05.2020 o godzinie 5:46 do SKKM w Krakowie wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego na ulicy Sucharskiego w Krakowie. Na miejsce niezwłocznie zadysponowano 2 zastępy z JRG 6 oraz Oficera Operacyjnego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia przeprowadzono rozpoznanie. Stwierdzono, ze do...

2020-05-01 Pożar w miejscowości Sułoszowa
W dniu 1 maja 2020 roku o godz. 3:15 Dyżurny SKKM w Krakowie otrzymał zgłoszenie o pożarze garażu w domu jednorodzinnym w miejscowości Sułoszowa. Do działań zostały zadysponowane trzy zastępy z JRG 5 Kraków, pobliskie jednostki OSP oraz jeden zastęp z JRG Olkusz. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia ...

Polityka prywatności

 (c) Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie                                                                                                               Administracja