facebook

    wtorek, 12 listopad 2019 r.
 Liczba odwiedzin : 2207833

 

 

Sala edukacyjna "Ognik"

Bezpieczne ferie 2019

Sport Pożarniczy

Warunki ubiegania się o przyjęcie do służby
w Państwowej Straży Pożarnej

Zaświadczenia z interwencji

Wieża Mariacka

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "STRAŻAK" przy KM PSP Kraków

 

 

Bip
Bezpieczny Powiat K-ki
Bezpieczny Kraków
Sprawy OSP
SITP przy KM PSP

 Konkursy organizowane przez KG PSP


Aktualności

2014-05-19 Efektowne zakończenie wystawy

Na weekend majowy 17-18 maja zaplanowano efektowne zakończenie wystawy "Straż Pożarna wczoraj i dziś" pokazami strazaków różnych specjalizacji. Niestety niesprzyjająca aura i zaangażowanie Krakowskich Strażaków w działania powodziowe uniemożliwiły zorganizowanie pokazów w sobotę. Jednak pokazy w niedzielę z nawiązką nadrobiły to czego nie udało się pokazać w sobotę.

Jako pierwsi na Placu Jana Nowaka Jeziorańskiego ok. godz. 13 pokazali się ratownicy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego. Pokaz objął wszystkie działania jakie wykonuje Grupa przy rozszczelnieniu zbiornika z niebezpiczną substancją. Ratownicy ubrani w chemoodporne ubrania gazoszczelne przystapili do prac uszczelniających zbiornik, jeden z nich wyposażony w specjalistyczny sprzet pomiarowy przez cały czas akcji prowadził szczegółowe pomiary atmosfery wokół miejsca działań, inni rozkładali kurtyny wodne i specjalną kabinę dekontaminacyjną, którą obowiązkowo musi przjść każdy ratownik mogący mieć styczność z niebezpiecznym medium. Szczegóły tych specjalistycznych i jakże widowiskowych działań przybliżał rzeszy oglądających D-ca SGRChem-Eko. - st. kpt. Artur Nosek.

Następnie ok. godz. 15.15 przed Galerią Krakowską pojawiły się zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Krakowie. Celem ratowników specjalizujących się w ratownictwie technicznym było uwolnienie poszkodowanego uwięzionego w samochodzie, z którego dodatkowo wydobywał sie dym. Strażacy przystapili do działań w iście ekspresowym tempie gasząc pożar samochodu, wykonując dostęp do poszkodowanego przy użyciu narzędzi hydraulicznych, jednoczesnie cały czas prowadząc działania medyczne, tak aby poszkodowany po przybyciu zespołu ratownictwa medycznego mogłbyć przekazany w jak najlepszym stanie. Po uwolnieniu poszkodowanego działania medyczne odbywały się już na zewnątrz pojazdu.
Korzystając z okazji strażacy z JRG 2 pod dowództwem st. kpt. Tomasz Kozakiewicza zaprezentowali licznie zgromadzonym zainteresowanym różne techniki mające na celu uwolnienie poszkodowanego z pojazdu, w tym usunięcie całego dachu czy odciąganie deski rozdzielczej.
Ku uciesze oglądających pokaz ten został powtórzony ok. godz. 17.15.

Pokazy to jednak nie wszystko. W godz. od 13.00 do 18.00 najmłodsi adepci pożarnictwa mogli poczuć się jak prawdziwi strażacy gasząc ogień w krainie bajkowej przygotowanej przez druhów z OSP Tomaszowice.
Ponadto każdy kto nie boi się wysokości mógł spróbowac swoich sił w układaniu skrzynek na butelki. Skrzynki należało układać jedna na drugą stojąc jednocześnie na wcześniej ułożonych. Odważni byli oczywiście odpowiednio zabezpieczeni i asekurowani przez jednych z najlepszych w całym kraju ratowników wysokościowych zw Specjalistycznej Grupy Wysokościowej KRAKÓW-3 pod dowództwem bryg. Krzysztofa Mendaka.
Na tym święcie Straży Pożarnej bo chyba tak śmiało mozna nazwać ten dzień nie mogło zabraknąć oczywiście strażaków ze Specjalistycznej Grupy Wodno-Nurkowej, którzy przybyli na Plac Jana Nowaka Jeziorańskiego samochodem wodnym wraz z łódką "Harpun". Dodatkowo korzystając z uprzejmości Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Krakowie zwiedząjący mogli podziwiać pojazd koncepcyjny - Toyota Tundra, zaprojektowany przez inżynierów z Akademii Morskiej w Gdyni.

Pokazy i prezentacje sprzętu, a także wspomnniane zabawy przyciągneły do Galerii Krakowskiej prawdziwe tłumy. Kolejka do każdych stanowisk miała niekiedy kilkadzisiąt metrów, a pokazy sprawności strażackiej przyciągały po kilkaset osób.

Rzecznik Prasowy
kpt. Łukasz Szewczyk

Zdjęcia można zobaczyć w dziale Galeria

Wcześniejsze aktualności >>>


Interwencje

Minionej doby: 21 interwencji. W tym: pożary 3, miejscowe zagrożenia 14, alarmy fałszywe 4.

Od początku roku: 14554 interwencji. W tym: pożary 3104, miejscowe zagrożenia 9379, alarmy fałszywe 2071.


2019-11-03 Pożar mieszkania na ulicy Józefa Dietla w Krakowie.
W niu 31.10.2019 r. o godzinie 12:24 do SKKM w Krakowie wpłynęło zgłoszenie o bardzo silnym zadymieniu z mieszkania na ulicy J. Dietla. Po przybyciu na miejsce zdarzenia uzyskano informację że pożarem objęte jest mieszkanie na drugiej kondygnacji. Jedna rota zabezpieczona w sprzęt ODO oraz wyposażon...

2019-10-30 Wyciek kwasu nadoctowego. Kraków, ul. Ciepłownicza
W dniu 29.10.2019 około godziny 15:30 do SKKM wplynęła formatka z CPR o wycieku kwasu nadoctowego w pralni chemicznej. Po przyjeździe na miejsce zastępów PSP stwierdzono wyciek około 300 litrów w/w substancji na skutek rozszczelnienia instalacji technologicznej. Na miejsce zadysponowano Specjalistyc...

2019-10-17 Trzy osoby ranne w wypadku na DK94
Do groźnego wypadku doszło tuż przed godziną 18:00 na 317 kilometrze drogi krajowej nr 94 w miejscowości Jerzmanowice.
O godzinie 17:51 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu dwóch samochodów osobowych w którym zostały poszkodowane cztery os...

2019-10-12 Wypadek Kraków ul. Kuryłowicza.
W dniu 12 października 2019 roku o godzinie 19.54 do SKKM w Krakowie wpłynęła formatka z WCPR o zderzeniu samochodu osobowego z dostawczym w Krakowie na ulicy Kuryłowicza. Na miejsce niezwłocznie zadysponowano 2 zastępy z JRG 6 , OSP Zbydniowice oraz Oficera Operacyjnego. Po przybyciu na miejsce zda...

2019-10-11 Kraków ul. Półłanki - pożar wagonów kolejowych
O godz. 00.54 dnia 11.10.2019 Dyżurny SKKM w Krakowie otrzymał informację o palącym się wagonie na bocznicy kolejowej w Bieżanowie.
Na miejsce zadysponowano:
- GBA-Rt, GCBA z JRG-6,
- SLRR z Oficerem Operacyjnym.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zabezpieczono teren prowadzonych dzia...

Polityka prywatności

 (c) Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie                                                                                                               Administracja