facebook

    niedziela, 24 styczeń 2021 r.
 Liczba odwiedzin : 3119023

 

 

Sala edukacyjna "Ognik"

Sport Pożarniczy

Warunki ubiegania się o przyjęcie do służby
w Państwowej Straży Pożarnej

Zaświadczenia z interwencji

Wieża Mariacka

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "STRAŻAK" przy KM PSP Kraków

 

 

Bip
Bezpieczny Powiat K-ki
Bezpieczny Kraków
Sprawy OSP
SITP przy KM PSP

 Konkursy organizowane przez KG PSP


Aktualności

2014-05-19 Efektowne zakończenie wystawy

Na weekend majowy 17-18 maja zaplanowano efektowne zakończenie wystawy "Straż Pożarna wczoraj i dziś" pokazami strazaków różnych specjalizacji. Niestety niesprzyjająca aura i zaangażowanie Krakowskich Strażaków w działania powodziowe uniemożliwiły zorganizowanie pokazów w sobotę. Jednak pokazy w niedzielę z nawiązką nadrobiły to czego nie udało się pokazać w sobotę.

Jako pierwsi na Placu Jana Nowaka Jeziorańskiego ok. godz. 13 pokazali się ratownicy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego. Pokaz objął wszystkie działania jakie wykonuje Grupa przy rozszczelnieniu zbiornika z niebezpiczną substancją. Ratownicy ubrani w chemoodporne ubrania gazoszczelne przystapili do prac uszczelniających zbiornik, jeden z nich wyposażony w specjalistyczny sprzet pomiarowy przez cały czas akcji prowadził szczegółowe pomiary atmosfery wokół miejsca działań, inni rozkładali kurtyny wodne i specjalną kabinę dekontaminacyjną, którą obowiązkowo musi przjść każdy ratownik mogący mieć styczność z niebezpiecznym medium. Szczegóły tych specjalistycznych i jakże widowiskowych działań przybliżał rzeszy oglądających D-ca SGRChem-Eko. - st. kpt. Artur Nosek.

Następnie ok. godz. 15.15 przed Galerią Krakowską pojawiły się zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Krakowie. Celem ratowników specjalizujących się w ratownictwie technicznym było uwolnienie poszkodowanego uwięzionego w samochodzie, z którego dodatkowo wydobywał sie dym. Strażacy przystapili do działań w iście ekspresowym tempie gasząc pożar samochodu, wykonując dostęp do poszkodowanego przy użyciu narzędzi hydraulicznych, jednoczesnie cały czas prowadząc działania medyczne, tak aby poszkodowany po przybyciu zespołu ratownictwa medycznego mogłbyć przekazany w jak najlepszym stanie. Po uwolnieniu poszkodowanego działania medyczne odbywały się już na zewnątrz pojazdu.
Korzystając z okazji strażacy z JRG 2 pod dowództwem st. kpt. Tomasz Kozakiewicza zaprezentowali licznie zgromadzonym zainteresowanym różne techniki mające na celu uwolnienie poszkodowanego z pojazdu, w tym usunięcie całego dachu czy odciąganie deski rozdzielczej.
Ku uciesze oglądających pokaz ten został powtórzony ok. godz. 17.15.

Pokazy to jednak nie wszystko. W godz. od 13.00 do 18.00 najmłodsi adepci pożarnictwa mogli poczuć się jak prawdziwi strażacy gasząc ogień w krainie bajkowej przygotowanej przez druhów z OSP Tomaszowice.
Ponadto każdy kto nie boi się wysokości mógł spróbowac swoich sił w układaniu skrzynek na butelki. Skrzynki należało układać jedna na drugą stojąc jednocześnie na wcześniej ułożonych. Odważni byli oczywiście odpowiednio zabezpieczeni i asekurowani przez jednych z najlepszych w całym kraju ratowników wysokościowych zw Specjalistycznej Grupy Wysokościowej KRAKÓW-3 pod dowództwem bryg. Krzysztofa Mendaka.
Na tym święcie Straży Pożarnej bo chyba tak śmiało mozna nazwać ten dzień nie mogło zabraknąć oczywiście strażaków ze Specjalistycznej Grupy Wodno-Nurkowej, którzy przybyli na Plac Jana Nowaka Jeziorańskiego samochodem wodnym wraz z łódką "Harpun". Dodatkowo korzystając z uprzejmości Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Krakowie zwiedząjący mogli podziwiać pojazd koncepcyjny - Toyota Tundra, zaprojektowany przez inżynierów z Akademii Morskiej w Gdyni.

Pokazy i prezentacje sprzętu, a także wspomnniane zabawy przyciągneły do Galerii Krakowskiej prawdziwe tłumy. Kolejka do każdych stanowisk miała niekiedy kilkadzisiąt metrów, a pokazy sprawności strażackiej przyciągały po kilkaset osób.

Rzecznik Prasowy
kpt. Łukasz Szewczyk

Zdjęcia można zobaczyć w dziale Galeria

Wcześniejsze aktualności >>>


Interwencje

Minionej doby: 24 interwencji. W tym: pożary 4, miejscowe zagrożenia 19, alarmy fałszywe 1.

Od początku roku: 653 interwencji. W tym: pożary 81, miejscowe zagrożenia 490, alarmy fałszywe 82.


2021-01-06 Pożar drukarni.
W dniu 6.01.2021 o godzinie 7:49 do SKKM wpłynęło zgłoszenie o płonącej hali przy ulicy Nad Drwiną w Krakowie. Dyżurny Operacyjny SKKM do zdarzenia niezwłocznie zadysponował zastępy z JRG 4 oraz JRG 6 i JRG SA. Po przybyciu na miejsce, stwierdzono objęty pożarem obiekt drukarni. W chwili dojazdu pie...

2021-01-05 Pożar poddasza w krakowskim szpitalu im. L Rydygiera
W dniu 4 stycznia br. o godzinie 16.37 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Krakowie przyjął zgłoszenie o wydobywającym się dymie z elewacji budynku. Na miejsce zadysponowano 3 zastępy gaśnicze, drabinę mechaniczną oraz oficera operacyjnego. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia od ob...

2020-12-31 Pożar budynku mieszkalnego Olszowice ul. Kaimówka
W dniu 31.12.2020 r. o godzinie 11:05 wpłynęło zgłoszenie o pożarze domu w miejscowości Olszowice na ul. Kaimówka. Niezwłocznie na miejsce zadysponowano 3 zastępy z JRG 2 wraz z Dowódcą Jednostki oraz OSP z gminy Świątniki Górne. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastano palący się drewniany dom o...

2020-12-29 Kraków ul. Kamionka - groźny pożar mieszkania
W dniu 29.12.2020 o godzinie 04.45 do SKKM wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu na korytarzu budynku mieszkalnego.
W/g zgłaszającego zadymienie miało wydobywać się z jednego z mieszkań.
Na miejsce zadysponowano:
- GBA-Rt, GCBA, SD-30 z JRG-4,
- GCBA-Rt, SCD-37 z JRG SAP,
- SLRR z O...

2020-12-28 Pożar mieszkania os. Na Skarpie
W dniu 26.12.2020 o godzinie 08.34 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Krakowie wpłynęło zgłoszenie z WCPR o pożarze dachu koło komina na os. Na Skarpie 19 w Krakowie. Na miejsce niezwłocznie zadysponowano zastępy z JRG SA i JRG7 oraz Oficera Operacyjnego. Po przybyciu na miejsce teren ...

Polityka prywatności

 (c) Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie                                                                                                               Administracja