facebook

    środa, 24 lipiec 2019 r.
 Liczba odwiedzin : 2011822

 

 

Sala edukacyjna "Ognik"

Bezpieczne ferie 2019

Sport Pożarniczy

Warunki ubiegania się o przyjęcie do służby
w Państwowej Straży Pożarnej

Zaświadczenia z interwencji

Wieża Mariacka

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "STRAŻAK" przy KM PSP Kraków

 

Bip
Bezpieczny Powiat K-ki
Bezpieczny Kraków
Sprawy OSP
SITP przy KM PSP

 Konkursy organizowane przez KG PSP


Aktualności

2014-09-19 Warsztaty szkoleniowe w kamieniołomie przy ul. Tynieckiej

W dniu 19 września br. strażacy z Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych nr 2, 3, i 5 KM PSP w Krakowie oraz z JRG SA PSP w Krakowie uczestniczyli we wspólnie w warsztatach szkoleniowych, podczas których podjęto problem uwalniania osób poszkodowanych spod osuwisk i obrywów skalnych (w kamieniołomach i jaskiniach) oraz w warunkach awarii i katastrof obiektów budowlanych. Zajęcia realizowano w obrębie nieczynnego kamieniołomu przy ulicy Tynieckiej w Krakowie, gdzie przybyły również zaproszone zespoły ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Zakopanego (TOPR) i Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego z Bytomia (CSRG).
Głównym celem warsztatów była wymiana doświadczeń podczas praktycznej prezentacji zastosowania sprzętu ratowniczego i sposobów na uwalnianie osób uwięzionych pod blokami skalnymi w różnych sytuacjach. Uznano, że najlepszą formą organizacji zajęć będą ćwiczenia praktyczne z odpowiednia pozoracją poszkodowanych bez realizacji zadań ratownictwa medycznego. Ratownicy tym razem skupili się tylko na elementach technicznych z uwzględnieniem zasad taktyki działań w ratownictwie technicznym – w tym kierowaniem działaniami. Podczas realizacji ćwiczeń nie było możliwości dotarcia na miejsce samochodami, a działania prowadzone w przestrzeniach zamkniętych uniemożliwiały używanie sprzętu o napędzie spalinowym i o dużych wymiarach. Stosowano więc przede wszystkim następujący sprzęt taki jak: pneumatyczny, narzędzia hydrauliczne o napędzie elektrycznym i ręcznym, podręczny sprzęt burzący oraz zestawy stempli, klinów, podkładów z drewna i z tworzyw sztucznych.
Zadania, które wykonywano polegały na unoszeniu kilkutonowych bloków skalnych blokujących swoją masą uwięzione kończyny poszkodowanych (pozoracja wykonana z karimat). Działania te były niezwykle skomplikowane, gdyż każdy niewłaściwy ruch skały mógł spowodować wtórne obrażenia u poszkodowanych. Podnoszone skały były niestabilne i spękane. Niektóre znajdowały się w korytarzach, gdzie konieczne było wykonanie zabezpieczeń stropów przed ewentualnym powstaniem kolejnego obrywu skalnego.

bryg. Krzysztof Mendak
kpt. Łukasz Szewczyk

Wcześniejsze aktualności >>>


Interwencje

Minionej doby: 38 interwencji. W tym: pożary 8, miejscowe zagrożenia 26, alarmy fałszywe 4.

Od początku roku: 10509 interwencji. W tym: pożary 2552, miejscowe zagrożenia 6644, alarmy fałszywe 1313.


2019-07-08 Kraków os. Zielone - śmiertelna ofiara pożaru w mieszkaniu
W dniu 08.07.2019 o godz. 20.30 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego wpłynęło zgłoszenie o pożarze mieszkania na III piętrze budynku mieszkalnego w jednym z budynków na os.Zielonym.
Na miejsce zadysponowano:
- GCBA-Rt, SD-30 z JRG SA,
- GCBA z JRG-4,
- GCBA-Rt z JRG-7,
...

2019-07-07 Kraków rz.Wisła - kobieta weszła do rzeki i zniknęła pod wodą.
W dniu 07.07.2019 ok godz. 04.49 Dyżurny SKKM otrzymał informację z CPR-u o topiącej się kobiecie w rzece Wisła na wysokości Galerii Kazimierz. Na miejsce niezwłocznie zadysponowano:
- dwa zastępy z JRG-1,
- Specjalistyczna Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego z JRG-4,
- Oficera Operacyjneg...

2019-07-04 Pożar mieszkania na osiedlu Niepodległości.
W dniu 04.07.2019 o godzinie 4:11 wpłynęło zgłoszenie z CPR o pożarze mieszkania na osiedlu Niepodległości. Do działań niezwłocznie zadysponowano zastępy z JRG SA, JRG-7, JRG-1 oraz Oficera Operacyjnego SKKM. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano rozwinięty pożar mieszkania na pierwszym piętrze...

2019-07-03 Pożar mieszkania na ul. Młyńskiej
W dniu 03.07.2019 do SKKM w Krakowie wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu w mieszkaniu na ul. Młyńskiej. Do działań zadysponowano zastępy z JRG 7, JRG 5 wraz z Oficerem Operacyjnym KM. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, iż pali się mieszkanie na trzecim piętrze....

2019-06-30 Poszukiwania osoby zaginionej w Kryspinowie.
W dniu 30.06 o godzinie 00:40 do SKKM telefonicznie wpłynęła informacja o zaginionym mężczyźnie w okolicy Jaskini Kryspinowskiej. Na miejsce zadysponowano:
- OSP Kryspinów, OSP Liszki i OSP Goszcza z psem.
- JRG-3 dwa zastępy (Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego)
- Oficera O...

Polityka prywatności

 (c) Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie                                                                                                               Administracja