facebook

    środa, 24 lipiec 2019 r.
 Liczba odwiedzin : 2011811

 

 

Sala edukacyjna "Ognik"

Bezpieczne ferie 2019

Sport Pożarniczy

Warunki ubiegania się o przyjęcie do służby
w Państwowej Straży Pożarnej

Zaświadczenia z interwencji

Wieża Mariacka

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "STRAŻAK" przy KM PSP Kraków

 

Bip
Bezpieczny Powiat K-ki
Bezpieczny Kraków
Sprawy OSP
SITP przy KM PSP

 Konkursy organizowane przez KG PSP


Aktualności

2014-10-22 Wizyta kadry dowódczej w Wiedniu

W dniach od 13 do 17 października 2014 roku korzystając z zaproszenia Komendanta Wiedeńskiej Straży Pożarnej dr. Geralda Hillingera grupa oficerów z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie pod przewodnictwem bryg. Andrzeja Nowaka - Zastępcy Komendanta Miejskiego uczestniczyła w wizycie studyjnej w Straży Pożarnej w Wiedniu.
Celem wizyty było odbycie wspólnego szkolenia i ćwiczeń w obszarach ratownictwa specjalistycznego głównie ratownictwa technicznego, chemicznego oraz poszukiwawczego, a następnie zaadaptowanie niektórych wzorców w krakowskich jednostkach, co mogłoby wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa na terenie miasta i powiatu krakowskiego.
W czasie wizyty krakowscy strażacy mieli możliwość zapoznania się z organizacją i funkcjonowaniem Wiedeńskiej Straży Pożarnej, systemem szkolenia i doskonalenia zawodowego strażaków, a także sprzętem specjalistycznym znajdującym się na wyposażeniu wiedeńskich jednostek. Ciekawostką jest, że wszyscy strażacy w Wiedniu oprócz jej Komendanta pełnią służbę w systemie zmianowym 24/24, co przekłada się tym, że codziennie w podziale bojowym znajduje się 33% całego stanu osobowego, a to powoduje możliwość pełnej, sześcioosobowej obsady 3 samochodów ratowniczo – gaśniczych pierwszego czyli tzw. I rzutu każdej z jednostek. Uwagę zwracały też nowoczesne samochody ratowniczo – gaśnicze oraz sprzęt będący na ich wyposażeniu, którego ilość i rozmieszczenie są zunifikowane, co w znacznym stopniu ułatwia prowadzenie działań przez strażaków z różnych jednostek.
Cennym doświadczeniem była możliwość zapoznania się z systemem szkolenia w nowoczesnym ośrodku szkoleniowym, który jest dodatkowo rozbudowywany a po zakończeniu budowy w 2015 roku będzie to drugi pod względem wielkości strażacki ośrodek szkoleniowy w Europie. Przedstawiono metody szkoleniowe na stanowiskach do ratownictwa wysokościowego oraz metody gaszenia pożarów wewnętrznych. Zaprezentowano ćwiczenia operowania prądami wodnymi w komorze rozgorzeniowej, w której zainicjowano zjawisko „flashover”, ponadto w wielokondygnacyjnym budynku (trenażerze) zaprezentowano między innymi stanowiska do gaszenia pożarów piwnic, pomieszczeń mieszkalnych wraz z instalacją symulującą pożar przestrzeni międzysufitowych.
Krakowscy strażacy brali również udział w zoorganizowanych wspólnych ćwiczeniach z grupą poszukiwawczo – ratowniczą, z wykorzystaniem psów ratowniczych i geofonów do poszukiwania osób uwięzionych. Przećwiczyli użycie ciężkiego sprzętu służącego do ratownictwa technicznego, drogowego i kolejowego. Olbrzymie wrażenie zrobił nowoczesny sprzęt do ratownictwa chemicznego z mobilnym laboratorium do rozpoznawania skażeń chemicznych oraz z robotem wykorzystywanym do rozpoznania chemicznego.
Całość wizyty przebiegała w niezwykle przyjaznej atmosferze, a zdobyte podczas wspólnych ćwiczeń i zajęć umiejętności oraz wiedza są bardzo ciekawym i cennym doświadczeniem.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy za przyjęcie nasi Wiedeńscy Przyjaciele i do zobaczenia w Krakowie. (po niemiecku)
Wiener Freunde vielen Dank für die Begrüßung und sehen Sie in Krakau .

bryg. Jacek Markiewicz
st. kpt. Damian Woszczyna

Wcześniejsze aktualności >>>


Interwencje

Minionej doby: 38 interwencji. W tym: pożary 8, miejscowe zagrożenia 26, alarmy fałszywe 4.

Od początku roku: 10509 interwencji. W tym: pożary 2552, miejscowe zagrożenia 6644, alarmy fałszywe 1313.


2019-07-08 Kraków os. Zielone - śmiertelna ofiara pożaru w mieszkaniu
W dniu 08.07.2019 o godz. 20.30 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego wpłynęło zgłoszenie o pożarze mieszkania na III piętrze budynku mieszkalnego w jednym z budynków na os.Zielonym.
Na miejsce zadysponowano:
- GCBA-Rt, SD-30 z JRG SA,
- GCBA z JRG-4,
- GCBA-Rt z JRG-7,
...

2019-07-07 Kraków rz.Wisła - kobieta weszła do rzeki i zniknęła pod wodą.
W dniu 07.07.2019 ok godz. 04.49 Dyżurny SKKM otrzymał informację z CPR-u o topiącej się kobiecie w rzece Wisła na wysokości Galerii Kazimierz. Na miejsce niezwłocznie zadysponowano:
- dwa zastępy z JRG-1,
- Specjalistyczna Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego z JRG-4,
- Oficera Operacyjneg...

2019-07-04 Pożar mieszkania na osiedlu Niepodległości.
W dniu 04.07.2019 o godzinie 4:11 wpłynęło zgłoszenie z CPR o pożarze mieszkania na osiedlu Niepodległości. Do działań niezwłocznie zadysponowano zastępy z JRG SA, JRG-7, JRG-1 oraz Oficera Operacyjnego SKKM. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano rozwinięty pożar mieszkania na pierwszym piętrze...

2019-07-03 Pożar mieszkania na ul. Młyńskiej
W dniu 03.07.2019 do SKKM w Krakowie wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu w mieszkaniu na ul. Młyńskiej. Do działań zadysponowano zastępy z JRG 7, JRG 5 wraz z Oficerem Operacyjnym KM. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, iż pali się mieszkanie na trzecim piętrze....

2019-06-30 Poszukiwania osoby zaginionej w Kryspinowie.
W dniu 30.06 o godzinie 00:40 do SKKM telefonicznie wpłynęła informacja o zaginionym mężczyźnie w okolicy Jaskini Kryspinowskiej. Na miejsce zadysponowano:
- OSP Kryspinów, OSP Liszki i OSP Goszcza z psem.
- JRG-3 dwa zastępy (Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego)
- Oficera O...

Polityka prywatności

 (c) Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie                                                                                                               Administracja