facebook

    piątek, 10 lipiec 2020 r.
 Liczba odwiedzin : 2806672

 

 

Sala edukacyjna "Ognik"

Bezpieczne ferie 2019

Sport Pożarniczy

Warunki ubiegania się o przyjęcie do służby
w Państwowej Straży Pożarnej

Zaświadczenia z interwencji

Wieża Mariacka

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "STRAŻAK" przy KM PSP Kraków

 

 

Bip
Bezpieczny Powiat K-ki
Bezpieczny Kraków
Sprawy OSP
SITP przy KM PSP

 Konkursy organizowane przez KG PSP


Aktualności

2017-05-05 Obchody Dnia Strażaka w Krakowie

W dniu 4 maja, jak co roku, strażacy obchodzili swoje święto. Tegoroczne obchody były jednak wyjątkowe. Państwowa Straż Pożarna w Polsce ma bowiem już 25 lat.

Z tej okazji strażacy z Krakowa i całej Małopolski, jak co roku, spotkali się na uroczystej mszy świętej w Bazylice pod wezwaniem swojego patrona św. Floriana.

Msze święta poprzedziła defilada z udziałem orkiestry i kompani honorowych, która przeszła od Małego Rynku poprzez Rynek Główny, dalej ulicą Floriańską, aż do Bazyliki przy Placu Matejki.

Punktualnie o godz. 12.00 rozpoczęła się msza święta, którą koncelebrowało szacowne grono księży kapelanów, księża z Bazyliki Floriańskiej i Krakowskiej Kurii. Po raz pierwszy głównym celebrantem był Metropolita Krakowski jego eminencja ks. arcybiskup prof. Marek Jędraszewski.

Na mszy świętej, licznie jak chyba nigdy dotąd, spotkali się strażacy Państwowej Straży Pożarnej zarówno z komendy wojewódzkiej, komend miejskich i powiatowych oraz Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie. Rzeszy strażaków PSP przewodził Małopolski Komendant Wojewódzki - st. bryg. Stanisław Nowak. Na uroczystościach nie mogło zabraknąć również druhów OSP, którym przewodził Prezes ZOW ZOSP RP poseł Edward Siarka.

We mszy licznie uczestniczyli oczywiście Krakowscy Strażacy ze wszystkich wydziałów i jednostek ratowniczo-gaśniczych na czele z Komendantem Miejskim mł. bryg. Arturem Noskiem i jego Zastępcami.Kim był Św. Florian?

Według żywotu z VIII w., Florian z Lauriacum urodził się ok. 250 roku w Zeiselmauer (Dolna Austria). W młodym wieku został dowódcą wojsk rzymskich, stacjonujących
w Mantem, w pobliżu Krems (obecnie w północno-wschodniej Austrii). Był chrześcijaninem. Podczas prześladowania chrześcijan przez Dioklecjana został aresztowany, gdy wstawił się za aresztowanymi wcześniej 40 żołnierzami, którzy przyznawali się do wiary chrześcijańskiej. Legioniste za ten czyn wychłostano i poddano torturom. Przywiedziono go do obozu rzymskiego w Lorch koło Wiednia. Namiestnik prowincji, Akwilin, starał się groźbami i obietnicami zmusić oficera rzymskiego do odstępstwa od wiary. Kiedy jednak te zawiodły, kazał go biczować, potem szarpać jego ciało żelaznymi hakami, wreszcie uwiązano kamień u jego szyi i zatopiono go w rzece Enns. Miało się to stać 4 maja 304 roku. Jego ciało odnalazła Waleria i ze czcią je pochowała. Nad jego grobem wystawiono z czasem klasztor i kościół benedyktynów, objęty potem przez kanoników laterańskich. Do dnia dzisiejszego St. Florian jest ośrodkiem życia religijnego w Górnej Austrii. Św. Florian jest patronem archidiecezji wiedeńskiej.
W roku 1184 na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, syna Bolesława Krzywoustego, Kraków otrzymał znaczną część relikwii św. Floriana. W delegacji odbierającej relikwie miał się znajdować także bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski. Ku ich czci wystawiono w dzielnicy miasta, zwanej Kleparzem, okazałą świątynię. Kiedy w 1528 r. pożar strawił tę część Krakowa, ocalała jedynie ta świątynia. Odtąd zaczęto św. Floriana czcić w całej Polsce jako patrona podczas klęsk pożaru, powodzi i sztormów. Kraków jeszcze dzisiaj obchodzi pamiątkę św. Floriana jako święto. Florian jest patronem Austrii i Bolonii oraz Chorzowa; ponadto hutników, strażaków i kominiarzy, a także garncarzy i piekarzy. W Warszawie pod wezwaniem św. Floriana jest katedra warszawsko-praska.

Od kiedy obchodzimy to święto?

Oficjalnie święto zostało ustanowione w 2002 roku, przez Sejm RP, przy nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Dodany artykuł formalnie ustanawia Dzień Strażaka w dniu 4 maja.. W Polsce świętuje w tym dniu zarówno Państwowa Straż Pożarna, jak i Ochotnicza Straż Pożarna.
Święto zainicjował australijski strażak J.J. Edmondson z Melbourne na pamiątkę tragicznie zmarłych pięciu kolegów-strażaków 2 grudnia 1998 roku w Linton. Jako wyraz szacunku dla poległych strażaków i wsparcie dla ich rodzin, Country Fire Authority (Straż Pożarna w stanie Viktoria, Melbourne, w Australii, przyjęła sobie za symbol czerwono-niebieską wstążką). Kiedy po raz pierwszy informacja ta trafiła do społeczności internetowej odzew był natychmiastowy od załóg strażackich z USA, które przyjęły noszenie symbolu nie tylko w tym dniu.
Taki odzew zza oceanu oraz listy napływające z różnych stron świata po tragedii, skłoniły właśnie JJ Edmondsona, aby z nadejściem 1999 roku CFA, organizacja uznana na arenie międzynarodowej, stała się symbolem poparcia i szacunku dla wszystkich strażaków świata i dniem, w którym można byłoby wspólnie promować i koordynować obchody.
Po konsultacji, poprzez Wspólnotę z krajowymi i międzynarodowymi strażakami, ustalono termin na dzień wspominania św. Floriana w Kościele katolickim, patrona wszystkich strażaków.


st. kpt. Łukasz Szewczyk

Źródło:
http://dziennikparafialny.pl/2015/dlaczego-sw-florian-jest-patronem-strazakow/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowy_Dzie%C5%84_Stra%C5%BCakaWcześniejsze aktualności >>>


Interwencje

Minionej doby: 92 interwencji. W tym: pożary 56, miejscowe zagrożenia 31, alarmy fałszywe 5.

Od początku roku: 8606 interwencji. W tym: pożary 2013, miejscowe zagrożenia 5540, alarmy fałszywe 1053.


2020-07-04 Poważny wypadek samochodowy w miejscowości Cholerzyn
Kilka minut po północy w dniu 4 lipca br do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego dotarło zgłoszenie o wypadku dwóch samochodów osobowych .Do działań zadysponowano zastęp z JRG nr 3 oraz najbliższe OSP tj. Mników, Krayspinów oraz Liszki. W zdarzeniu brały udział dwa pojazdy, w których podróż...

2020-06-25 Wypadek na terenie Zakrzówka
W dniu 25.06.2020 r. o godz. 17.52 wpłynęło zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego, że kobieta w wieku 18 lat spadła z wysokości około 12 m i znajduje się na półce skalnej na terenie Zakrzówka. Na miejsce zdarzenia zadysponowani Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego i S...

2020-06-06 Wypadek na przejeździe kolejowym.
W dniu 6.06.2020 o godzinie 11:40 do SKKM wpłynęło zgłoszenie o wypadku na przejeździe kolejowym przy ulicy Rzepakowej w Krakowie. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy z JRG 4 i JRG SA oraz pobliskie OSP. Łącznie w akcji uczestniczyło siedem zastępów straży wraz z Oficerem Operacyjnym. Po prz...

2020-05-24 Pożar kamienicy przy ulicy Dolnych Młynów.
W dniu 23 maja o godzinie 8:48 do SKKM wpłynęła informacja o pożarze kamienicy na skrzyżowaniu ulic Rajskiej i Dolnych Młynów. Do akcji zadysponowano zastępy z JRG 1 i JRG 3 oraz Oficera Operacyjnego. Na miejscu zdarzenia w chwili przybycia PSP, pożarem objęty był cały szyb windowy w podworcu i zn...

2020-05-18 Wypadek na ulicy Sucharskiego w Krakowie
W dniu 17.05.2020 o godzinie 5:46 do SKKM w Krakowie wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego na ulicy Sucharskiego w Krakowie. Na miejsce niezwłocznie zadysponowano 2 zastępy z JRG 6 oraz Oficera Operacyjnego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia przeprowadzono rozpoznanie. Stwierdzono, ze do...

Polityka prywatności

 (c) Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie                                                                                                               Administracja