facebook

    środa, 24 lipiec 2019 r.
 Liczba odwiedzin : 2011994

 

 

Sala edukacyjna "Ognik"

Bezpieczne ferie 2019

Sport Pożarniczy

Warunki ubiegania się o przyjęcie do służby
w Państwowej Straży Pożarnej

Zaświadczenia z interwencji

Wieża Mariacka

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "STRAŻAK" przy KM PSP Kraków

 

Bip
Bezpieczny Powiat K-ki
Bezpieczny Kraków
Sprawy OSP
SITP przy KM PSP

 Konkursy organizowane przez KG PSP


Aktualności

2017-11-10 Apel Poległych w Komendzie Miejskiej PSP w Krakowie

10 listopada 2017 r. w godzinach wieczornych w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie odbył się uroczysty apel dla uczczenia pamięci krakowskich zawodowych strażaków, którzy spiesząc z pomocą złożyli najwyższą ofiarę – własne życie. Hołd oddano również zmarłym kolegom ze służby, pozostającym we wspomnieniach strażaków, którzy ciągle jeszcze tę służbę pełnią.
Apel Poległych rozpoczął się odegraniem hejnału mariackiego przez strażaka hejnalistę i odśpiewaniem hymnu narodowego przez uczestników uroczystości. Podczas apelu szczególnie wspominano strażaków Miejskiej Zawodowej Straży Pożarnej poległych w akcjach ratowniczych na przełomie XIX i XX w., poległych w służbie podczas II wojny światowej, zamęczonych w obozach zagłady w Gross-Rosen i w Oświęcimiu oraz strażaków zmarłych w służbie. Wzruszającą chwilą dla wszystkich było odczytanie nazwisk kolegów strażaków, którzy odeszli na wieczną służbę, będąc czynnymi strażakami Państwowej Straży Pożarnej. Krótką modlitwę za zmarłych poprowadził ks. Andrzej Scąber z Parafii św. Floriana w Krakowie.
W uroczystości wziął udział nadbryg. Stanisław Nowak – małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, który w asyście mł. bryg. Artura Noska - komendanta miejskiego PSP w Krakowie oraz kpt. Marka Chwały - p.o. komendanta szkoły aspirantów PSP w Krakowie złożył wieniec pod tablicami upamiętniającymi poległych strażaków. Symboliczne znicze i kwiaty złożyli również: Pan Edward Porębski - radny miasta Krakowa, Pan Dariusz Nowak - reprezentujący prezydenta miasta Krakowa, insp. Rafał Leśniak - komendant miejski policji w Krakowie oraz Pan Adam Młot - komendant krakowskiej Straży Miejskiej. Hołd poległym oddali również przedstawiciele ZOSP RP dh Leszek Zięba oraz dh Wojciech Ruśniak a także przedstawiciele Krakowskiego Koła Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w osobach st. ogn. w st. spocz. Stanisława Dudzickiego oraz st. ogn. w st. spocz. Antoni Rzepki.
Ceremonię uświetniła obecność kompanii honorowej, pocztu sztandarowego oraz strażaków podziału bojowego Jednostki ratowniczo – Gaśniczej Nr 1, którzy z pochodniami w ręku oddali cześć kolegom.
Apel poległych zapisał się w pamięci strażaków i pozostałych uczestników jako piękna i przejmująca uroczystość. W tym miejscu warto przytoczyć słowa z wystąpienia małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP „…wielkość człowieka rodzi się w służbie drugiemu…”.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI

Opracowanie:BR IJ
Zdjęcia z uroczystości znajdują się w dziele Galeria

Wcześniejsze aktualności >>>


Interwencje

Minionej doby: 38 interwencji. W tym: pożary 8, miejscowe zagrożenia 26, alarmy fałszywe 4.

Od początku roku: 10509 interwencji. W tym: pożary 2552, miejscowe zagrożenia 6644, alarmy fałszywe 1313.


2019-07-08 Kraków os. Zielone - śmiertelna ofiara pożaru w mieszkaniu
W dniu 08.07.2019 o godz. 20.30 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego wpłynęło zgłoszenie o pożarze mieszkania na III piętrze budynku mieszkalnego w jednym z budynków na os.Zielonym.
Na miejsce zadysponowano:
- GCBA-Rt, SD-30 z JRG SA,
- GCBA z JRG-4,
- GCBA-Rt z JRG-7,
...

2019-07-07 Kraków rz.Wisła - kobieta weszła do rzeki i zniknęła pod wodą.
W dniu 07.07.2019 ok godz. 04.49 Dyżurny SKKM otrzymał informację z CPR-u o topiącej się kobiecie w rzece Wisła na wysokości Galerii Kazimierz. Na miejsce niezwłocznie zadysponowano:
- dwa zastępy z JRG-1,
- Specjalistyczna Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego z JRG-4,
- Oficera Operacyjneg...

2019-07-04 Pożar mieszkania na osiedlu Niepodległości.
W dniu 04.07.2019 o godzinie 4:11 wpłynęło zgłoszenie z CPR o pożarze mieszkania na osiedlu Niepodległości. Do działań niezwłocznie zadysponowano zastępy z JRG SA, JRG-7, JRG-1 oraz Oficera Operacyjnego SKKM. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano rozwinięty pożar mieszkania na pierwszym piętrze...

2019-07-03 Pożar mieszkania na ul. Młyńskiej
W dniu 03.07.2019 do SKKM w Krakowie wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu w mieszkaniu na ul. Młyńskiej. Do działań zadysponowano zastępy z JRG 7, JRG 5 wraz z Oficerem Operacyjnym KM. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, iż pali się mieszkanie na trzecim piętrze....

2019-06-30 Poszukiwania osoby zaginionej w Kryspinowie.
W dniu 30.06 o godzinie 00:40 do SKKM telefonicznie wpłynęła informacja o zaginionym mężczyźnie w okolicy Jaskini Kryspinowskiej. Na miejsce zadysponowano:
- OSP Kryspinów, OSP Liszki i OSP Goszcza z psem.
- JRG-3 dwa zastępy (Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego)
- Oficera O...

Polityka prywatności

 (c) Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie                                                                                                               Administracja