facebook

    środa, 24 lipiec 2019 r.
 Liczba odwiedzin : 2011956

 

 

Sala edukacyjna "Ognik"

Bezpieczne ferie 2019

Sport Pożarniczy

Warunki ubiegania się o przyjęcie do służby
w Państwowej Straży Pożarnej

Zaświadczenia z interwencji

Wieża Mariacka

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "STRAŻAK" przy KM PSP Kraków

 

Bip
Bezpieczny Powiat K-ki
Bezpieczny Kraków
Sprawy OSP
SITP przy KM PSP

 Konkursy organizowane przez KG PSP


Aktualności

2018-07-01 Szkolenie strażaków z JRG 1 i D-ców JRG z Małopolski

Już od kilkudziesięciu dni funkcjonariusze z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Krakowie realizują interwencje ratownicze z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu gaśniczego. To właśnie w tym dniu do podziału bojowego tej Jednostki został wprowadzony średni samochód gaśniczy z funkcją cięcia. Jest to jeden z ośmiu tego typu pojazdów jaki trafił w ręce strażaków Państwowej Straży Pożarnej z całej Polski w pierwszym półroczu 2018 r. Warto zaznaczyć, iż jeden z dwóch jakie trafiły w ramach projektu ‘Usprawnienie systemu ratownictwa w transporcie kolejowym – etap I’ do Małopolski.
Wyjątkowość i innowacyjność rozwiązań w przedmiotowym pojeździe przejawia się m.in. wyposażeniem pojazdu w system tnący cobra oraz system piany sprężonej znany pod nazwą cafs.
Złożoność zastosowanych rozwiązań technicznych wymusił przeprowadzenie specjalistycznych szkoleń w zakresie obsługi wspomnianych systemów (zwłaszcza systemu cobra) dla wszystkich strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1. Na polecenie Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego w szkoleniu tym wzięli również udział D-cy innych JRG nie tylko z terenu Krakowa i Skawiny, ale także z 12 innych komend miejskich i powiatowych z obszaru Małopolski.
Szkolenie podzielono na dwa etapy tj. cześć teoretyczną gdzie wszyscy mogli zaznajomić się ze specyfikacją techniczną, codziennym użytkowaniem czy zagrożeniami jakie wiążą się z użytkowaniem systemu gaśniczą tnącego CL-360 CutLanca bardziej znanego pod nazwą cobra.
Drugi etap obejmował już praktyczne działanie z wykorzystaniem wspomnianego systemu. Strażacy mogli na własne oczy przekonać się jak działa to urządzenie gaśnicze przecinając elementy drewnienie, płyty betonowe czy gasząc pożar w specjalnym kontenerze rozgorzeniowym.
Szkolenie zostało przeprowadzone, dzięki uprzejmości Komendanta Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, na szkolnym poligonie w miejscowości Kościelec w dniach 28-30 czerwca.
Szkolenie w poszczególne dni osobiście nadzorowało kierownictwo tut. Komendy w osobie Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie - mł. bryg. Artura Noska oraz Z-cy Komendanta Miejskiego - bryg. Andrzeja Nowaka.

Informacje szczegółowe o systemie gaśniczym z funkcją cięcia
Urządzenie Gaśniczo Tnące CutLanca umożliwia skuteczny i w wielu sytuacjach szybszy sposób opanowania pożaru. Opatentowana dysza wytwarza wysokociśnieniowy strumień mgły wodnej (200-300 bar), który zmieszany ze ścierniwem wyrzucany jest z prędkością 720km/h, co pozwala przebić się przez wszystkie znane materiały budowlane i konstrukcyjne. Metoda cięcia i gaszenia obniża temperaturę pożaru (schładzając gazy pożarowe i materiały palne) z bezpiecznej pozycji stojąc na zewnątrz budynku. Wysokie ciśnienie oraz opatentowana dysza zapewniają odpowiednie rozproszenie kropelek wody jednocześnie nadając im ogromną prędkość. Gdy strumień przebije się już przez ścianę, dach, czy inną przeszkodę, dopływ ścierniwa może zostać zamknięty i dalej podawana jest tylko mgła wodna o niespotykanej w innych urządzeniach energii kinetycznej, co zapewnia głęboką penetrację w chmurze gorącego dymu.st. kpt. Łukasz Szewczyk


Zdjęcia w dziale Galeria

Wcześniejsze aktualności >>>


Interwencje

Minionej doby: 38 interwencji. W tym: pożary 8, miejscowe zagrożenia 26, alarmy fałszywe 4.

Od początku roku: 10509 interwencji. W tym: pożary 2552, miejscowe zagrożenia 6644, alarmy fałszywe 1313.


2019-07-08 Kraków os. Zielone - śmiertelna ofiara pożaru w mieszkaniu
W dniu 08.07.2019 o godz. 20.30 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego wpłynęło zgłoszenie o pożarze mieszkania na III piętrze budynku mieszkalnego w jednym z budynków na os.Zielonym.
Na miejsce zadysponowano:
- GCBA-Rt, SD-30 z JRG SA,
- GCBA z JRG-4,
- GCBA-Rt z JRG-7,
...

2019-07-07 Kraków rz.Wisła - kobieta weszła do rzeki i zniknęła pod wodą.
W dniu 07.07.2019 ok godz. 04.49 Dyżurny SKKM otrzymał informację z CPR-u o topiącej się kobiecie w rzece Wisła na wysokości Galerii Kazimierz. Na miejsce niezwłocznie zadysponowano:
- dwa zastępy z JRG-1,
- Specjalistyczna Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego z JRG-4,
- Oficera Operacyjneg...

2019-07-04 Pożar mieszkania na osiedlu Niepodległości.
W dniu 04.07.2019 o godzinie 4:11 wpłynęło zgłoszenie z CPR o pożarze mieszkania na osiedlu Niepodległości. Do działań niezwłocznie zadysponowano zastępy z JRG SA, JRG-7, JRG-1 oraz Oficera Operacyjnego SKKM. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano rozwinięty pożar mieszkania na pierwszym piętrze...

2019-07-03 Pożar mieszkania na ul. Młyńskiej
W dniu 03.07.2019 do SKKM w Krakowie wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu w mieszkaniu na ul. Młyńskiej. Do działań zadysponowano zastępy z JRG 7, JRG 5 wraz z Oficerem Operacyjnym KM. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, iż pali się mieszkanie na trzecim piętrze....

2019-06-30 Poszukiwania osoby zaginionej w Kryspinowie.
W dniu 30.06 o godzinie 00:40 do SKKM telefonicznie wpłynęła informacja o zaginionym mężczyźnie w okolicy Jaskini Kryspinowskiej. Na miejsce zadysponowano:
- OSP Kryspinów, OSP Liszki i OSP Goszcza z psem.
- JRG-3 dwa zastępy (Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego)
- Oficera O...

Polityka prywatności

 (c) Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie                                                                                                               Administracja