facebook

    środa, 24 lipiec 2019 r.
 Liczba odwiedzin : 2011995

 

 

Sala edukacyjna "Ognik"

Bezpieczne ferie 2019

Sport Pożarniczy

Warunki ubiegania się o przyjęcie do służby
w Państwowej Straży Pożarnej

Zaświadczenia z interwencji

Wieża Mariacka

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "STRAŻAK" przy KM PSP Kraków

 

Bip
Bezpieczny Powiat K-ki
Bezpieczny Kraków
Sprawy OSP
SITP przy KM PSP

 Konkursy organizowane przez KG PSP


Aktualności

2019-07-10 Ćwiczenia zgrywające współdziałanie Specjalistycznj Grupy Wysokościowej, Specjalistycznej Grupy Wodno Nurkowej w rejonie operacyjnym JRG 2 - zalew Zakrzówek

W dniach 7, 8, 9 lipca 2019 na terenie zalewu Zakrzówek odbyły się ćwiczenia zgrywające współdziałanie dwóch grup specjalistycznych: Specjalistycznej Grupy Wodno Nurkowej, Specjalistycznej Grupy Wysokościowej oraz strażaków z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 2. Scenariusz ćwiczenia pokrywał się z realnymi działaniami, które co roku w tym rejonie realizują zastępy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Ćwiczenia składały się z dwóch złożonych epizodów. Pierwszy z nich realizowany bezpośrednio na akwenie. Polegał na dotarciu wpław do poszkodowanego i odholowaniu go do brzegu. W dalszej części zejście pod lustro wody nurków i przeszukanie dna. Drugi Epizod to dotarcie do poszkodowanego na półce skalnej przy wykorzystaniu technik alpinistycznych, zaopatrzenie medyczne i ewakuacja poszkodowanego z zachowaniem pozycji poziomej.

Celem ćwiczeń było doskonalenie współpracy Specjalistycznej Grupy Wodno Nurkowej, Specjalistycznej Grupy Wysokościowej oraz strażaków z JRG 2 na terenie zalewu Zakrzówek. Usystematyzowano terminologię dotyczącą poszczególnych elementów topografii obiektu, sprawdzono stan dróg dojazdowych. Ćwiczenia obejmowały koordynację łączności pomiędzy poszczególnymi grupami. Doskonalono techniki: ratownictwa na obszarach wodnych w stopniu podstawowym i specjalistycznym, poręczowania na wysokości w warunkach realnego zagrożenia osuwania się skał i ziemi, techniki wysokościowe dotarcia do poszkodowanego oraz budowy stanowisk ratowniczych w stopniu specjalistycznym.

Każdy z poszczególnych elementów ćwiczenia poprzedzał instruktaż prowadzony przez specjalistów danej dziedziny. W ćwiczeniach każdego dnia brali udział strażacy z JRG 2, JRG 3, JRG 4 oraz Oficer Operacyjny. Dodatkowo strażacy zapoznali się z możliwościami automatycznego urządzenia RKO Easy Puls, które na codzień stanowi wyposażenie Oficera Operacyjnego. W ostanim dniu ćwiczenia zrealizowano wspólnie z druhami z OSP Bieżanów.

Podczas ćwiczeń osoby funkcyjne zapoznały się z projektem przebudowy zalewu. Na miejscu ćwiczeń obecni byli projektanci Zarządu Zielni Miejskiej. Założenia projektowe w terenie zestawiono z oczekiwaniami operacyjnymi wynikającymi z doświadczeń zdobytych podczas realnych interwencji.

Serdecznie dziękuję za zaangażowanie wszystkim instruktorom, projektantom oraz strażakom biorącym udział w ćwiczeniach. Zapraszam do zapoznania się z galerią zdjęć:

http://www.psp.krakow.pl/galeria.php?r=3&id=1185

mł. bryg. Piotr Marchewka

Wcześniejsze aktualności >>>


Interwencje

Minionej doby: 38 interwencji. W tym: pożary 8, miejscowe zagrożenia 26, alarmy fałszywe 4.

Od początku roku: 10509 interwencji. W tym: pożary 2552, miejscowe zagrożenia 6644, alarmy fałszywe 1313.


2019-07-08 Kraków os. Zielone - śmiertelna ofiara pożaru w mieszkaniu
W dniu 08.07.2019 o godz. 20.30 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego wpłynęło zgłoszenie o pożarze mieszkania na III piętrze budynku mieszkalnego w jednym z budynków na os.Zielonym.
Na miejsce zadysponowano:
- GCBA-Rt, SD-30 z JRG SA,
- GCBA z JRG-4,
- GCBA-Rt z JRG-7,
...

2019-07-07 Kraków rz.Wisła - kobieta weszła do rzeki i zniknęła pod wodą.
W dniu 07.07.2019 ok godz. 04.49 Dyżurny SKKM otrzymał informację z CPR-u o topiącej się kobiecie w rzece Wisła na wysokości Galerii Kazimierz. Na miejsce niezwłocznie zadysponowano:
- dwa zastępy z JRG-1,
- Specjalistyczna Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego z JRG-4,
- Oficera Operacyjneg...

2019-07-04 Pożar mieszkania na osiedlu Niepodległości.
W dniu 04.07.2019 o godzinie 4:11 wpłynęło zgłoszenie z CPR o pożarze mieszkania na osiedlu Niepodległości. Do działań niezwłocznie zadysponowano zastępy z JRG SA, JRG-7, JRG-1 oraz Oficera Operacyjnego SKKM. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano rozwinięty pożar mieszkania na pierwszym piętrze...

2019-07-03 Pożar mieszkania na ul. Młyńskiej
W dniu 03.07.2019 do SKKM w Krakowie wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu w mieszkaniu na ul. Młyńskiej. Do działań zadysponowano zastępy z JRG 7, JRG 5 wraz z Oficerem Operacyjnym KM. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, iż pali się mieszkanie na trzecim piętrze....

2019-06-30 Poszukiwania osoby zaginionej w Kryspinowie.
W dniu 30.06 o godzinie 00:40 do SKKM telefonicznie wpłynęła informacja o zaginionym mężczyźnie w okolicy Jaskini Kryspinowskiej. Na miejsce zadysponowano:
- OSP Kryspinów, OSP Liszki i OSP Goszcza z psem.
- JRG-3 dwa zastępy (Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego)
- Oficera O...

Polityka prywatności

 (c) Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie                                                                                                               Administracja