facebook

    sobota, 24 sierpień 2019 r.
 Liczba odwiedzin : 2072837

 

 

Sala edukacyjna "Ognik"

Bezpieczne ferie 2019

Sport Pożarniczy

Warunki ubiegania się o przyjęcie do służby
w Państwowej Straży Pożarnej

Zaświadczenia z interwencji

Wieża Mariacka

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "STRAŻAK" przy KM PSP Kraków

 

 

Bip
Bezpieczny Powiat K-ki
Bezpieczny Kraków
Sprawy OSP
SITP przy KM PSP

 Konkursy organizowane przez KG PSP


Aktualności

2019-08-02 Szkolenie w JRG 1 z wykorzystaniem oryginalnego systemu gaśniczego Cobra

Już od kilku miesięcy funkcjonariusze z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Krakowie realizują interwencje ratownicze z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu gaśniczego. Mowa tu o systemie COBRA, który stanowi immanentną część średniego pojazdu gaśniczego GBARt 2/16 Mercedes. Jest to jeden z ośmiu tego typu pojazdów jaki trafił w ręce strażaków Państwowej Straży Pożarnej z całej Polski i jeden z dwóch pojazdów jaki użytkują w ramach projektu ‘Usprawnienie systemu ratownictwa w transporcie kolejowym – etap I’ strażacy z Małopolski.
Co prawda przedmiotowy pojazd trafił do JRG już w zeszłym roku, jednak w 2019 r. system gaśniczo-tnący został wymieniony na oryginalny produkowany w Szwecji.
W związku z powyższym w dniu 30 lipca br. na terenie JRG 1 odbyło się kolejne szkolenie z ww. urządzenia, tym razem przeprowadzone przez przedstawiciela firmy Cold Cut System – p. Daniel'a Scota, który przyjechał z centrali firmy mieszczącej się w miejscowości Kungsbacka w Szwecji (ok. 30 km od Goteborga).
Szkolenie podzielono na dwa etapy tj. cześć teoretyczną gdzie wszyscy mogli zaznajomić się ze specyfikacją techniczną, codziennym użytkowaniem czy zagrożeniami jakie wiążą się z użytkowaniem systemu gaśniczą cobra.
Drugi etap obejmował już praktyczne działanie z wykorzystaniem wspomnianego systemu. Strażacy mogli przekonać się o skuteczności urządzenia przecinając płyty betonowe, stal i inne materiały.
W trakcie szkolenia przeprowadzono również badania na negatywne działanie zwartego strumienia wody wypływającego z dyszy lancy systemu cobra z prędkością ok. 700 km/h, pod ciśnieniem 300 bar, który dodatkowo jest podawany ze specjalnym ścierniwem. Badania przeprowadzono na arbuzie, który miał imitować głowę ratownika lub poszkodowanego. Ten oryginalny pomysł potwierdził, że urządzenie to jest niezwykle skuteczne do gaszenia pożarów wewnętrznych, będąc jednocześnie niezwykle niebezpiecznym przy niewłaściwym użytkowaniu.st. kpt. Łukasz Szewczyk


Zdjęcia w dziale Galeria
autor: mł. asp. Maciej Podymkiewicz

Wcześniejsze aktualności >>>


Interwencje

Minionej doby: 45 interwencji. W tym: pożary 3, miejscowe zagrożenia 36, alarmy fałszywe 6.

Od początku roku: 11786 interwencji. W tym: pożary 2722, miejscowe zagrożenia 7522, alarmy fałszywe 1542.


2019-08-16 Pożar transportera z koksem na terenie huty Arcelor Mittal w Krakowie
W dniu 15 sierpnia br. w godzinach popołudniowych doszło do groźnego pożaru pasa transmisyjnego taśmociągu z koksem na terenie huty Arcelor Mittal w Krakowie.
Z uwagi na wysokość taśmociągu, który usytuowany jest kilkanaście metrów nad ziemią działania gaśnicze były prowadzone z wykorzystanie...

2019-08-16 Wybuch gazu miejscowości Sułoszowa
W dniu 16.08.2019 o godz. 17:07 wpłyneło zgłoszenie do dyżurnego SKKM o wybuchu gazu w budynku mieszkalnym w miejscowosci Sułoszowa.
Na miejsce zadysponowano:
- OSP Sułoszowa I, Sułoszowa II, Sułoszowa III, Wielmoża (5 zastępów).
- JRG-5, JRG-7 (4 zastępy)
-Oficera Operacyjnego SKK...

2019-08-11 Zalew Kryspinów - dwóch nastolatków topiło się w niestrzeżonej części.
W dniu 11.08.2018 o godz. 15.24 Dyżurny Stanowiska Kierowania otrzymał informację z CPR-u o dwóch osobach topiących się na niestrzeżonej części zalewu przy kortach tenisowych.
Na miejsce natychmiast zadysponowano:
- OSP Kryspinów - dwa zastępy wraz z łodzią,
- GBA-Rt z JRG-3,
- Specj...

2019-08-05 Wyciek HCl z uszkodzonych pojemników w m.Rzeszotary.
W dniu 05.08.2019 o godz. 15.11 Dyżurny SKKM otrzymał informację o wycieku kwasu solnego (HCl) z dwóch pojemników typu DPL o pojemności 1000 litrów każdy. Z uzyskanych informacji wynikało, iż nikt nie został ranny i nie ma osób wymagających pomocy medycznej.

Do działań niezwłocznie zadyspo...

2019-08-01 Wypadek w m. Racławice
W dniu 1.08.2019 do SKKM w Krakowie wpłynęło zgłoszenie o wypadku w miejscowości Racławice. Do działań niezwłocznie zadysponowano pobliskie jednostki OSP, zastępy z JRG 5 wraz z Oficerem Operacyjnym KM. Po przybyciu na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono wypadek drogowy samochodu osob...

Polityka prywatności

 (c) Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie                                                                                                               Administracja