facebook

    czwartek, 2 lipiec 2020 r.
 Liczba odwiedzin : 2794044

 

 

Sala edukacyjna "Ognik"

Bezpieczne ferie 2019

Sport Pożarniczy

Warunki ubiegania się o przyjęcie do służby
w Państwowej Straży Pożarnej

Zaświadczenia z interwencji

Wieża Mariacka

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "STRAŻAK" przy KM PSP Kraków

 

 

Bip
Bezpieczny Powiat K-ki
Bezpieczny Kraków
Sprawy OSP
SITP przy KM PSP

 Konkursy organizowane przez KG PSP


Aktualności

2020-02-21 Uroczyste pożegnanie st. kpt. Pawła Nowaka i mł. bryg. Zbigniewa Głąba

W sali konferencyjnej tut. komendy miała miejsce uroczystość pożegnania w związku z przejściem na zaopatrzenie emerytalne st. kpt. Pawła Nowaka - dowódcy JRG Nr 3 w Krakowie i mł. bryg. Zbigniewa Głąba zastępcy dowódcy JRG Nr 5 w Krakowie. Uczestniczył w niej: st. bryg. Paweł Knapik komendant miejski PSP w Krakowie, st. bryg. Andrzej Nowak zastępca komendanta miejskiego PSP w Krakowie, mł. bryg. Arkadiusz Kielin zastępca komendanta miejskiego PSP w Krakowie, zaproszeni goście - Antoni Fryczek sekretarz Miasta Krakowa, Jacek Bednarz radny Miasta Krakowa, st. bryg. w st. spocz. Antoni Nawrot były komendant miejski PSP w Krakowie, a także kadra kierownicza i pracownicy komendy.

Przypomnijmy sylwetki obu oficerów.


St. kpt. Paweł Nowak swoją służbę w Państwowej Straży Pożarnej pełnił od 1994 r. W 2011 roku został mianowany na stanowisko dowódcy zmiany, a w 2017 r. zostały mu powierzone obowiązki dowódcy JRG Nr 3. Dzięki wyjątkowym predyspozycjom ratowniczym zdobył zaufanie podwładnych, którzy darzyli go szacunkiem i polegali na jego decyzjach. Jako dowódca JRG był wzorowym przełożonym. Swym przykładem mobilizował innych do działania, ciesząc się dużym uznaniem wśród przełożonych i podwładnych.

Przez wiele lat był dowódcą Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego, wchodzącej w skład Centralnego Odwodu Operacyjnego Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. W ramach grupy przeszedł wszystkie stopnie ratownika wysokościowego. Był osobą wiodącą w zakresie wyszkolenia oraz doskonalenia zawodowego członków SGRW. Wielokrotnie przyczynił się do uratowania życia, zdrowia i mienia osób zagrożonych w pożarach, wypadkach lub klęskach żywiołowych. W pracy zawodowej cechowały go zawsze ogromne zaangażowanie i wysoki profesjonalizm a przede wszystkim chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

St. kpt. Paweł Nowak to strażak wielokrotnie nagradzany odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Został odznaczony Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę, Brązową Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej oraz Brązowym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa.

Podczas wieloletniej służby st. kpt. Paweł Nowak dał się poznać jako inicjator przedsięwzięć mających na celu poprawę bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Otwarty na współpracę z ośrodkami edukacyjnymi, instytucjami państwowymi i samorządowymi Miasta Krakowa i Powiatu Krakowskiego.

Odchodzi ze służby doświadczony oficer, strażak który dobro służby przedkłada ponad własne potrzeby. Zostanie przez nas zapamiętany jako oddany służbie profesjonalista oraz życzliwy kolega.


Mł. bryg. Zbigniew Głąb swoją służbę w Państwowej Straży Pożarnej rozpoczął w 1989 r. W 1991 roku jako prymus ukończył Szkołę Chorążych Pożarnictwa w Krakowie. W 1999 r. został mianowany na stanowisko Dowódcy Zmiany w JRG 1 w Krakowie. W tym czasie czynnie uczestniczył w tworzeniu zasad ratownictwa chemiczno – ekologicznego.

Dał się poznać jako sprawdzony dowódca pododdziałów pożarniczych, wielokrotnie wykazał się w walce z dużymi pożarami, jakie dotknęły nasze miasto i okolice, jak choćby pożar hurtowni chemicznej Dragon, czy pożar hurtowni motoryzacyjnej Stachura. Mł. bryg. Zbigniew Głąb brał również udział w długotrwałych działaniach ratowniczo–gaśniczych, takich jak pożar lasu w Kuźni Raciborskiej w 1992 r., czy akcja powodziowa w Krakowie w 1997, 2001 oraz w 2010 roku.

W 2013 r. został mianowany na stanowisko Zastępcy Dowódcy JRG Nr 5. Od tego czasu mocno zaangażował się w rozwój kolejnej specjalizacji w Państwowej Straży Pożarnej, działań poszukiwawczo – ratowniczych. W 2017 r. został zastępcą dowódcy Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej Kraków - 5.

W pracy zawodowej cechowała go zawsze wzorowa postawa etyczna, profesjonalizm, inicjatywa oraz zdolność perspektywicznego myślenia, co pozwalało mu na właściwe podejmowanie decyzji zarówno w czasie działań ratowniczych jak i w pracy na terenie JRG. Znał doskonale zagadnienia ochrony przeciwpożarowej zarówno od strony teoretycznej jak i praktycznej. Był strażakiem o wyjątkowych predyspozycjach i doświadczeniu ratowniczym oraz dowódczym, zdobywanym w okresie długoletniej służby. Powierzone obowiązki służbowe, mające ogromny wpływ na poprawę stanu bezpieczeństwa pożarowego na swoim obszarze działania, wykonywał zawsze rzetelnie i terminowo.

Mł. bryg. Zbigniew Głąb to funkcjonariusz wielokrotnie nagradzany odznaczeniami resortowymi i państwowymi. Został odznaczony m.in. przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi i Medalem Srebrnym Za Długoletnią Służbę. Otrzymał również od Prezydenta Krakowa nagrodę Bezpieczny Kraków.

Odchodzi ze służby oficer, który zostanie przez nas zapamiętany jako strażak o ponad przeciętnym zaangażowaniu i inicjatywie, zawsze odpowiedzialny i wymagający, a przede wszystkim jako lubiany kolega.

Wcześniejsze aktualności >>>


Interwencje

Minionej doby: 61 interwencji. W tym: pożary 13, miejscowe zagrożenia 45, alarmy fałszywe 3.

Od początku roku: 8188 interwencji. W tym: pożary 1975, miejscowe zagrożenia 5206, alarmy fałszywe 1007.


2020-06-25 Wypadek na terenie Zakrzówka
W dniu 25.06.2020 r. o godz. 17.52 wpłynęło zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego, że kobieta w wieku 18 lat spadła z wysokości około 12 m i znajduje się na półce skalnej na terenie Zakrzówka. Na miejsce zdarzenia zadysponowani Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego i S...

2020-06-06 Wypadek na przejeździe kolejowym.
W dniu 6.06.2020 o godzinie 11:40 do SKKM wpłynęło zgłoszenie o wypadku na przejeździe kolejowym przy ulicy Rzepakowej w Krakowie. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy z JRG 4 i JRG SA oraz pobliskie OSP. Łącznie w akcji uczestniczyło siedem zastępów straży wraz z Oficerem Operacyjnym. Po prz...

2020-05-24 Pożar kamienicy przy ulicy Dolnych Młynów.
W dniu 23 maja o godzinie 8:48 do SKKM wpłynęła informacja o pożarze kamienicy na skrzyżowaniu ulic Rajskiej i Dolnych Młynów. Do akcji zadysponowano zastępy z JRG 1 i JRG 3 oraz Oficera Operacyjnego. Na miejscu zdarzenia w chwili przybycia PSP, pożarem objęty był cały szyb windowy w podworcu i zn...

2020-05-18 Wypadek na ulicy Sucharskiego w Krakowie
W dniu 17.05.2020 o godzinie 5:46 do SKKM w Krakowie wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego na ulicy Sucharskiego w Krakowie. Na miejsce niezwłocznie zadysponowano 2 zastępy z JRG 6 oraz Oficera Operacyjnego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia przeprowadzono rozpoznanie. Stwierdzono, ze do...

2020-05-01 Pożar w miejscowości Sułoszowa
W dniu 1 maja 2020 roku o godz. 3:15 Dyżurny SKKM w Krakowie otrzymał zgłoszenie o pożarze garażu w domu jednorodzinnym w miejscowości Sułoszowa. Do działań zostały zadysponowane trzy zastępy z JRG 5 Kraków, pobliskie jednostki OSP oraz jeden zastęp z JRG Olkusz. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia ...

Polityka prywatności

 (c) Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie                                                                                                               Administracja