facebook

    sobota, 24 październik 2020 r.
 Liczba odwiedzin : 2968471

 

 

Sala edukacyjna "Ognik"

Sport Pożarniczy

Warunki ubiegania się o przyjęcie do służby
w Państwowej Straży Pożarnej

Zaświadczenia z interwencji

Wieża Mariacka

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "STRAŻAK" przy KM PSP Kraków

 

 

Bip
Bezpieczny Powiat K-ki
Bezpieczny Kraków
Sprawy OSP
SITP przy KM PSP

 Konkursy organizowane przez KG PSP


Aktualności

2020-08-06 Ćwiczenia poligonowe w Kościelcu

W dniach 3-5 sierpnia strażacy z trzech zmian służbowych Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 (w sumie ponad 35 funkcjonariuszy) mieli możliwość uczestniczenia w całodziennych, wewnętrznych szkoleniach - ćwiczeniach na poligonie Szkoły Aspirantów PSP, który zlokalizowany jest w powiecie proszowickim w miejscowości Kościelec.

Motywem przewodnim ćwiczeń był system gaśnico-tnący cobra. Zastosowanie tego innowacyjnego urządzenia, które posiada jedynie kilka JRG w całej Polsce było sprawdzane na różnych stanowiskach poligonowych.
Strażacy z JRG 1 przećwiczyli podawanie środka gaśniczego do specjalnego kontenera, który miał imitować pomieszczenie mieszkalne. Prąd wody podawany był dopiero gdy temperatura w kontenerze osiągnęła ok. 500-600 st. C. i musiałoby to poprzedzone przebiciem się przez metalową ścianę kontenera.

W trakcie ćwiczeń realizowano również założenia o charakterze czysto technicznym, tj. realizacje działań ratowniczych przy wypadku samochodu osobowego.

Ciekawostką tegorocznego szkolenia była również możliwość podawania proszku gaśniczego z pojazdu GCBARtPR 4,5/32-250 na palącą się substancję ropopochodną. Tego typu ćwiczenia, ze względu na wysokie koszty tego rodzaju środka gaśniczego, należą do rzadkości.

Warto wspomnieć, iż przedmiotowe szkolenie odbyło się również dzięki przychylności kierownictwa SA PSP w Krakowie, które udostępniło Krakowskim Strażakom poligon oraz wyznaczyło funkcjonariuszy do współpracy z JRG 1.


st. kpt. Łukasz Szewczykzdjęcia w dziale Galeria

Wcześniejsze aktualności >>>


Interwencje

Minionej doby: 42 interwencji. W tym: pożary 9, miejscowe zagrożenia 27, alarmy fałszywe 6.

Od początku roku: 13753 interwencji. W tym: pożary 2628, miejscowe zagrożenia 9453, alarmy fałszywe 1672.


2020-10-23 Pożar budynku mieszkalnego w Owczarach
W dniu 21.10.2020 o godzinie 3:16 wpłynęło zgłoszenie o pożarze domu w miejscowości Owczary. Niezwłocznie na miejsce zadysponowano 3 zastępy z JRG 5, 5 zastępów OSP oraz Oficera Operacyjnego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów PSP i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono rozwinięty pożar do...

2020-10-22 Kraków, Plac Na Groblach - pożar mieszkania.
W dniu 21.10.2020 tuż przed godziną 18:00 dyżurny SKKM otrzymał telefoniczne zgłoszenie o pożarze w mieszkaniu na drugim piętrze. Do działań niezwłocznie zadysponowano zastępy z JRG-1, JRG-2 oraz Oficera Operacyjnego KM. Przed przybyciem zastępów PSP część lokatorów sama opuściła kamienicę, w sumie ...

2020-10-07 Śmiertelna ofiara pożaru mieszkania - Kraków ul. Komorowskiego
W dniu 07.10.2020 ok. godz. 04.25 Dyżurny Stanowiska Kierowania przyjął zgłoszenie pożaru mieszkania w Krakowie przy ul. Bolesława Komorowskiego. Na miejsce niezwłocznie zadysponowano:
- GBA-Rt, GBA-Rt, SCD-28,5 - z JRG-1,
- GCBA-Rt - z JRG-3,
- SLRR z Oficer...

2020-09-29 Węzeł Modlnica - niecodzienny wypadek
W dniu 29.09.2020 ok. godz. 02.05 do Dyżurnego Stanowiska Kierowania wpłynęła informacja: "o pożarze ciężarówki, druga leży na boku, na drodze porozrzucane są butle z gazem".
Na miejsce zadysponowano:
- GBA-Rt, GCBA-Rt z JRG-5
- SLRR z Oficerem Operacyjnym,
- OSP Modlniczka,
- OS...

2020-09-25 Tragiczny wypadek w m. Szczodrkowice
W dniu 24 września SKKM w Kraków otrzymało zgłoszenie o wypadku z udziałem motocyklisty w m. Szczodrkowice gm. Skała. Do działań niezwłocznie zadysponowano pobliskie jednostki OSP, JGR 5 wraz z Oficerem Operacyjnym. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano wypadek motocyklisty z samochodem osobowym...

Polityka prywatności

 (c) Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie                                                                                                               Administracja