niedziela, 24 styczeń 2021 r.
Bip
Bezpieczny Powiat K-ki
Bezpieczny Kraków
   Sprawy OSP
 
 Liczba odwiedzin : 3118876

 


Kalendarium: rok 1929


Rok: | 1926 | 1927 | 1928 | 1929 | 1930 | 1931 | 1932 | 1933 | 1934 | 1935 | 1936 | 1937 | 1938 | 1939 |


4 stycznia pożar w mieszkaniu przy ul. Topolowej i Karmelickiej 29. W drugim przypadku ogień strawił całe wyposażenie jednego pokoju oraz poparzył 3 osoby. Straty wyniosły 3.000 zł.
 
6 stycznia krakowska straż pożarna informowała na łamach prasy, że berliński wynalazca odkrył nowy środek tłumiący natychmiast pożar w składach węgla. Jest to ciało stałe, które utleniając się łączy się z węglem i tworzy związek chemiczny odcinający dopływ tlenu. Działa natychmiast nawet przy największym pożarze.
 
8 stycznia pożar w mieszkaniu przy ul. Krakowskiej 55 i w składzie papieru przy ul. Świętego Krzyża 1.
 
9 stycznia na skutek wadliwego działania urządzeń wybuchł groźny pożar w łuszczarni młynów na Dąbiu. Kierownik oddziału produkcyjnego Piotr Wach nie powiadomił na czas straży pożarnej, próbując samodzielnie ugasić ogień. W konsekwencji płomień ogarnął cały zakład. Straty osiągnęły wartość 123.000 zł. 
 
20-25 stycznia na skutek dużych opadów śniegu w Krakowie ogłoszono stan klęski żywiołowej. Samochody straży pożarnej i pogotowia ratunkowego nie były w stanie jeździć ulicami miasta.
 
2 lutego z powodu zamarzania wodociągów Kraków został pozbawiony wody. Prezydent Rolle ogłosił stan klęski i zobligował straż pożarną do dowożenia wody do mieszkań pożar w bloku kolejowym na stacji Kraków-Płaszów. Spłonął dach budynku.  
 
7 lutego spłonęło wyposażenie cukierni "Mascocie" przy ul. Szewskiej. Straty: 3.000 zł.
 
10 lutego pracowity dzień straży pożarnej - aż 5 pożarów: w mieszkaniu przy ul. Michałowskiego 18, Długiej 22, Karmelickiej 3, Batorego, w bloku przy ul. Długiej 22.  
 
13 lutego pożar w pomieszczeniach szkoły hebrajskiej "Mizrachi" przy ul. Miodowej. Spał tam tercjan szkolny Stawiarski, który w ostatniej chwili opuścił zagrożone miejsce. Straty: 200 zł. na skutek mrozów dochodzących do -300 C Prezydent Rolle zarządził ustawienie stale ogrzewanych piecyków-koksiaków na placach i skrzyżowaniach głównych ulic. Straż pożarna została zobowiązana do czuwania, by nie powstały z tego powodu pożary.
 
15 lutego w związku z zapowiadanymi ociepleniami władze Krakowa powołały komitet przeciwpowodziowy, w skład którego wszedł również Naczelnik Miejskiej Zawodowej Straży Pożarnej Jan Obidowicz.
 
24 lutego pożar w mieszkaniu przy ul. Kordeckiego. Po wyrąbaniu kilku m2 ściany ogień ugaszono.
 
1 marca podczas rozgrzewania rur wodociągowych powstał pożar w piwnicy przy ul. Wielopole 13.
 
2 marca w kinie Warszawa przy ul. Stradom 15 odbyła się krakowska premiera jednego z najbardziej emocjonujących filmów tych czasów pt. "Z dymem pożarów" , którego koszt produkcji wyniósł 100 mln. franków. Na polecenie Naczelnika Obidowicz na projekcję tego filmu miała udać się w wolnym czasie cała załoga straży pożarnej w Krakowie.
 
3 marca cały Kraków przygotowuje się do walki z powodzią. W związku z tym wojsko i straż pożarna otrzymały specjalne zadania. w mieście zaistniały 4 pożary: w mieszkaniu przy ul. Wiślnej 9, Asnyka 7, Paderewskiego. w podworcu przy ul. Katarzyny zapalił się składowany tam węgiel i drewno.
 
9 marca pożar w mieszkaniu przy ul. Bożego Ciała 10. Straty: 300 zł.
 
22 marca zmarł Wiceprezydent Miasta Krakowa inż. Józef Sare. W pogrzebie uczestniczyli strażacy, którzy złożyli wieniec w imieniu Miejskiej Zawodowej Straży Pożarnej.
 
8 kwietnia w związku z ocaleniem Krakowa od pożarów w roku 1306 i 1528, w kolegiacie św. Floriana o godz. 1030 ks. Michalski odprawił uroczyste dziękczynne nabożeństwo połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Brała w nim udział cała krakowska straż pożarna, prezydent Rolle, różne cechy. Nabożeństwo to poprzedziły ciche msze św. i wotywy. W nabożeństwach przedpołudniowych kazania wygłosił ks. Staich.
 
22 kwietnia groźny pożar w zagrodzie w Konarach, który zniszczył dom mieszkalny wraz z wyposażeniem. Straty: 8.000 zł.
 
4 maja z okazji przypadającej uroczystości św Floriana do kościoła pod wezwaniem tego świętego udała się w godzinach rannych procesja metropolitalna z katedry na Wawelu z relikwiami patrona strażaków. O godz 1000 proboszcz Niemczewski odprawił uroczystą mszę św. Po raz pierwszy ze sztandarami i razem z Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych i Cechem Kominiarzy brała udział w tej uroczystości straż pożarna /dotychczas strażacy obchodzili swoje święto w dniu następnym po św. Florianie/. W mszy św. uczestniczył Prezydent Rolle i Wiceprezydent. Wielgus. Przed ołtarzem za przedstawicielami władz miasta ustawili się strażacy ze sztandarami i przedstawiciele cechu kominiarskiego. Po nabożeństwie, przed Pomnikiem Grunwaldzkim na pl. Matejki odbyła się defilada udekorowanych zielenią taborów strażackich, którą przyjął Prezydent Miasta.
 
12 maja krakowscy strażacy gasili 2 spowodowane podpaleniami pożary. W Rajsku spłonęły 2 gospodarstwa /straty 6.000 zł./, a w Choleżynie zagroda. Straty: 3.000 zł.
 
31 maja na polecenie Prezydenta Rolle i wojewody Kwaśniewskiego straż pożarna z Krakowa gasiła pożar we Frydmanie. Powstał on przy boisku parafialnej plebani, gdzie w stodole palił papierosa 11-letni Jan Habura z Nowego Targu. Ogień objął zabudowania plebani i kilka sąsiednich domów. Straty wyniosły 45.000 zł.
 
8 czerwca w nocy miało miejsce włamanie do sklepu p. Czaplińskiej. Dla zatarcia śladów złodzieje podpalili miejsce przestępstwa. Przy gaszeniu pożaru gaszeniu strażaków wspierali żołnierze 8 pułku ułanów.
 
13 czerwca na polecenie Prezydent Rolle krakowscy strażacy udali się do Borków koło Libiąża Wielkiego, gdzie wraz z tamtejszymi jednostkami straży pożarnej gasili pożar lasów ks. Sapiechy. Ogień wpierw zniszczył 50-letnie sosny rosnące na powierzchni 0,5 morgi, a potem przeniósł się na 16-letni las niszcząc około 2 mórg. Straty: 1.500 zł.
 
22 czerwca po upalnym popołudniu nad Kraków nadciągnęły ciemne, burzowe chmury. Obfite opady deszczu spowodowały uszkodzenie instalacji elektrycznych i zerwanie łączności. Na ulicy Zwierzynieckiej wykoleił się i stanął w poprzek drogi tramwaj. Od pioruna wybuchły pożary w Borku Fałęckim, Pleszewie i Mogile. Zatkaniu uległa kanalizacja powodując zalanie wielu ulic, placów piwnic i suteren. Woda płynąca szosą warszawską zalała czerwony Prądnik. Pod wodą znalazły się duże obszary pól i 80.000 cegieł w prywatnej cegielni Wentzla. Piorun uderzył w Kościół w Pleszewie, w wyniku czego runęła wieża, a jeden z dzwonów utkwił w ziemi. Ranne zostały 3 osoby obecne na wieczornej mszy św. Około godz. 2000 na miejsce przybyła straż pożarna, która po kilku godzinach ugasiła pożar.
 
7 lipca w związku ze wzrastającą z dnia na dzień liczbą pożarów Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podjęło decyzję o ilościowym i jakościowym doposażeniu jednostek straży pożarnej, w tym także OSP. w fabryce mydła Śmiechowskiego na Zabłociu zapaliła się żywica. Poparzeniu uległ jeden z robotników.
 
21 lipca pożar w Krzeszowicach zniszczył stodołę, stajnię i szopę. Spaliły się duże ilości paszy i narzędzia rolnicze. Ogień przeniósł się również na 2 sąsiednie gospodarstwa.
 
3 sierpnia nad Krakowem przeszła ogromna burza. Deszcz padał do późnej nocy. Piorun uderzył w uzwojenie turbogeneratora krakowskiej elektrowni, powodując jego uszkodzenie. Straż pożarna zapobiegła rozprzestrzenieniu się ognia.
 
12 sierpnia pożar w obiekcie 8 pułku ułanów w Kobierzynie.
 
25 sierpnia w czasie terowania dachu w koszarach 6 pułku artylerii polowej w Łobzowie zapaliła się smoła w beczce. Wkrótce płomień ogarnął dach. Akcja gaśnicza prowadzona była wspólnymi siłami straży pożarnej i wojska. 
 
21 września koło Wieliczki, podczas jazdy próbnej nowym samochodem strażackim odmówił posłuszeństwa hamulec. Pojazd stoczył się do rowu, w wyniku czego śmierć na miejscu poniósł 30-letni str. Jan Wójtowicz, ciężkich obrażeń ciała doznał str. Jan Grzywacz, a 2 innych uległo stłuczeniu. Policja wszczęła śledztwo.
 
6-13 października mszą św. w kościele Mariackim zainaugurowano w Krakowie obchody Tygodnia Ligii obrony przeciwpowietrznej i przeciwgazowej, w ramach którego przeprowadzono pozorowany atak lotniczy. Pokazy obejmowały również działania artylerii i reflektorów przeciwlotniczych, sił ratowniczych, w tym straży pożarnej, która zaprezentowała swoje umiejętności prowadząc akcję gaśniczą przy kilku pozorowanych pożarach. Ćwiczenia i pokazy miały za zadanie zaprezentować przygotowanie miasta do obrony. 
 
7 października w ramach wyżej wspomnianych pokazów zorganizowano wielką wystawę sprzętu przeciwlotniczego, przeciwgazowego i przeciwpożarowego, która mieściła się przy ul. Zwierzynieckiej.
 
26 października Wiceprezydent Krakowa przyjął delegację, która przedłożyła prośbę o ponowne zorganizowanie w Krakowie niegdyś rozwiązanej OSP. Petycję uzasadniano wzrostem zagrożenia pożarowego w mieście. Dr Wielgus odniósł się do niej pozytywnie i przydzielił przyszłej OSP budynek przy ul. Zwierzynieckiej. Po ukończeniu 8-tygodniowego kursu, który zobowiązała się zorganizować Miejska Komenda Straży Pożarnej, strażacy-ochotnicy mogli zająć wspomniany budynek. Wiceprezydent zobowiązał się także wyposażyć ich w odpowiedni tabor.
 
10 listopada pożar w piekarni ciastek Marcusa. Częściowemu zniszczeniu uległy urządzenia zakładu. Straty: 3.500 zł.
 
20-21 listopada w Krakowie odbyło się dwudniowe posiedzenie Zarządu Głównego Straży Pożarnych RP, któremu przewodniczył wojewoda warszawski Stanisław Twardo. Omówiono na nim uchwalenie wytycznych programowych dla działania inspektorów i instruktorów pożarnictwa, sprawę szkoły pożarniczej w Warszawie, przygotowanie akcji obronnej na wypadek powodzi i klęsk żywiołowych. Przedstawicieli polskiego pożarnictwa podejmował śniadaniem Wiceprezydent Krakowa dr Wielgus. Delegaci zwiedzili również zabytki miasta i obejrzeli spektakl w teatrze miejskim. Na zakończenie uczestniczyli w zamknięciu 4-miesięcznego krajowego kursu instruktorów pożarnictwa, który ukończyło 40 osób. W podsumowaniu stwierdzono, że Zarząd Główny Straży Pożarnych RP łączy pod swoim sztandarem 9.000 jednostek straży pożarnej, które skupiają ponad 250.000 ludzi.
 
3 grudnia pożar w magazynie, w budynku Poczty Głównej od strony ul. Warszawskiej, który straż pożarna ugasiła wyrąbując część ściany.
 
24 grudnia pożar w fabryce cukierków Opoczyńskiego. Straty: 2.000 zł. pożar w wojskowym zakładzie żywności przy ul. Bosackiej.

Rok: | 1926 | 1927 | 1928 | 1929 | 1930 | 1931 | 1932 | 1933 | 1934 | 1935 | 1936 | 1937 | 1938 | 1939 |


 

 (c) Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie
 Administracja