poniedziałek, 21 wrzesień 2020 r.
Bip
Bezpieczny Powiat K-ki
Bezpieczny Kraków
   Sprawy OSP
 
 Liczba odwiedzin : 2924659

 


Kalendarium: rok 1993


Rok: | 1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 |


2 stycznia 7 zastępów PSP z JRG 1 gasiło pożar dzwonnicy przy kościele na ul. Dobrego Pasterza. Straty wyniosły 400 mln zł.
 
5 stycznia 3 zastępy strażaków uwalniały przymarznięte do lodu na Wiśle w rejonie Bulwarów Wiślanych łabędzie.
 
18 stycznia na JRG 1, 2 i 3 rozpoczęły się kursy strażaka ratownika szeregowca. Zakończyły się one w połowie marca egzaminem, który pozytywnie zdało 87 strażaków.
 
22-26 stycznia strażacy usuwali skutki silnego wiatru, który wyrz±dził znaczne szkody.
 
2 lutego pożar w mieszkaniu przy ul. Kalwaryjskiej 21 gasili strażacy z JRG 2. Straty: 500 mln zł.
 
5 lutego pożar magazynu Agencji Wydawniczej "Krakpress" przy ul. 29 Listopada. Ogień gasiły 4 zastępy. Straty: 1 mld zł.
 
18 lutego 9 zastępów PSP gasiło pożar w mieszkaniu przy ul. Królewskiej 47. Straty: 300 mln zł.
 
26 lutego Komenda Wojewódzka PSP w Krakowie otrzymała zakupiony ze środków KG PSP samochód operacyjny Opel Vectra.
 
1 marca z inicjatywy KR PSP w Krakowie w porozumieniu ze Szkołą Podoficerów PSP w Opolu i Szkołą Aspirantów PSP w Krakowie w obiektach JRG 4 oraz SA PSP przeprowadzono podoficerski kurs kwalifikacyjny. Cykl szkolenia zakończono egzaminem w dniu 21 czerwca, który zdało 46 strażaków /w tym 26 z KR PSP w Krakowie/. W dniu 23 czerwca uroczystego wręczenia świadectw dokonał Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Krakowie bryg. inż. Lucjan Myrda.
 
5 marca 3 zastępy PSP zneutralizowały rozlane odczynniki chemiczne w laboratorium Instytutu Toksykologii PAN przy ul. Smętnej 12. Była to pierwsza akcja ratownicza, w której został wykorzystany znajdujący się na wyposażeniu JRG 1 Samochód Ratownictwa Chemicznego "Jelcz-Schmitz". Poczynaniami ratowników kierował mł. bryg. Kazimierz Krzowski.
 
11 marca 4 zastępy strażaków gasiły pożar pawilonu wystawowego "Cracow Expo Center" przy ul. Nowohuckiej. Straty: 100 mln zł.
 
21 marca w wyniku awarii spaleniu uległ transformator stacji transformatorowej przy ul. Jana Pawła II. Straty: 500 mln zł.W akcji gaśniczej uczestniczyły 4 zastępy PSP.
 
8 kwietnia 3 zastępy PSP gasiły pożar Magazynu Kosmetyków przy ul. Kamiennej 12. Straty: 300 mln zł.
 
10 kwietnia w krakowskiej KW i KR PSP przebywał Walter Heinkel - przewodnicz±cy Europejskiego Stowarzyszenia Strażaków nocnych.
 
18 kwietnia 6 zastępów PSP skierowano do gaszenia pożaru w mieszkaniu przy ul. Kochanowskiego 3. Straty: 1 mld zł.
 
3 maja 2 zastępy PSP gasiły pożar w mieszkaniu przy ul. Przemyskiej 2. Straty: 15 mln zł. Podczas akcji uratowano zatrutą gazami właścicielkę lokalu.
 
4 maja w Krakowie odbywały się centralne obchody "Dnia Strażaka". Uroczystość rozpoczęła się przemarszem kompanii honorowych, orkiestr i pocztów sztandarowych PSP i OSP z placu wewnętrznego komendy przy ul. Westerplatte do kościoła św. Floriana. Tam ks. kard. Franciszek Macharski odprawił mszę św. w intencji strażaków i udzielił specjalnego błogosławieństwa Prymasa Polski kard. Józefa Glempa. W godzinach popołudniowych w Szkole Aspirantów PSP w Nowej Hucie poświęcono i oddano do użytku nowo wybudowany obiekt dydaktyczny. Zaproszeni goście, a wśród nich: Włodzimierz Blajerski - Wiceminister Spraw Wewnętrznych, nadbryg. Feliks Dela, Waldemar Pawlak - Prezes Zarządu Głównego ZOSP RP i Tadeusz Piekarz - Wojewoda Krakowski, wręczyli 36 strażakom medale i odznaczenia nadane przez Prezydenta RP. Zebrani goście wzięli udział w seminarium poświęconym historii i działalności szkoły. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa wyposażenia technicznego jednostek straży pożarnej oraz wystawa filatelistyczna, które zorganizowano na terenie Szkoły Aspirantów.
 
10 maja w JRG 4 odbywały się krakowskie wojewódzkie obchody "Dnia Strażaka" połączone z jubileuszem 10-lecia powstania IV Oddziału w dzielnicy Płaszów. Komendant Wojewódzki st. bryg. Józef Januś w obecności zaproszonych gości wręczył wyróżniającym się strażakom odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie służbowe. Po uroczystości wyróżnieni strażacy i goście zostali zaproszeni na skromny poczęstunek.
 
11 maja 2 zastępy gasiły pożar oczyszczarki tłucznia przy ul. Półłanki. Straty: 400 mln zł.
 
1 czerwca KW PSP w Krakowie rozpoczęła kontrolę kompleksową podległej KR PSP. Ukończono ją 25 czerwca i przyznano ocenę dobrą.
 
15 czerwca 3 zastępy gasiły pożar w mieszkaniu przy ul. Mogilskiej 58, który powstał na skutek zwarcia instalacji elektrycznej telewizora. W płomieniach zginął właściciel mieszkania, a 1 osoba została poparzona.
 
19 czerwca 2 zastępy PSP i 1 Zakładowej SP PKP gasiły płon±cy elektrowóz na stacji Kraków-Bonarka. Straty: 350 mln zł.
 
26 czerwca 12 zastępów PSP i 1 ZSP gasiło pożar, który powstał w wyniku zaprószenia ognia w Magazynie Surowców Wtórnych "Wtórpol" przy ul. Wodnej 11a. Straty: 1,134 mld zł.
 
1 lipca na stanowisko Dowódcy JRG 4 powołano kpt. inż. Bogdana Malinowskiego.
 
5-19 lipca odbył się I turnus /pozostałe 19.07-02.08 i 02-16.08./ obozu szkoleniowo wypoczynkowego dla młodzieżowych drużyn pożarniczych w Ochotnicy Dolnej, które zorganizowała KW PSP w Krakowie wraz z 3 podległymi KR PSP. Na wszystkich 3 turnusach przebywało w sumie 320 osób z całej Polski. Wyróżniającej się grupie młodych strażaków komendant Józef Januś wręczył nagrody.
 
13 lipca 3 zastępy z JRG 1 zneutralizowały rozlany kwas w piwnicy przy ul. Kieleckiej 9.
 
15 lipca zneutralizowano rozlany kwas azotowy w laboratorium Wojewódzkiego Zespołu Przychodni Specjalistycznych przy ul. Komorowskiego 12.

3 zastępy PSP gasiły pożar w pracowni chemicznej Akademii Ekonomicznej przy ul. Sienkiewicz 4. Straty: 500 mln zł.
 
20 lipca pożar na stoisku handlowym w Sukiennicach. Na zagrożone miejsce wysłano 7 zastępów straży. Dzięki szybkiej akcji straty ograniczyły się do 50 mln zł.
 
26 lipca pożar w magazynie suszu i opakowań wytwórni Koncentratów Spożywczych S.A. w Skawinie. W akcji ratowniczo-gaśniczej wzięło udział 29 zastępów PSP i OSP z terenu województwa krakowskiego. Podjęte natychmiastowo działania pozwoliły uratować 75% zmagazynowanego suszu buraków i cykorii. Straty oszacowano na 1,1 mld zł.
 
6 sierpnia krakowska KR PSP otrzymała następujące samochody:
4 Volkswageny Transportery zakupione ze środków finansowych KG PSP, które po adaptacji zostały przeznaczone na samochody ratownictwa technicznego i wodnego.
2 Volkswageny Golfy - do użytku jako samochody operacyjne w KW i KR PSP Kraków.
4 Polonezy - do użytku jako samochody operacyjne w KR PSP Kraków, Proszowice i Myślenice.
Samochody VW Golf i Polonez zakupiono ze środków z budżetu KG i KW PSP.
 
8 sierpnia 3 zastępy PSP z JRG 1 i 3 gasiły pożar w mieszkaniu przy ul. Pużaka 6. Śmierć w płomieniach poniósł właściciel lokalu. Straty oszacowano na 100 mln zł.
 
17 sierpnia pożar wagonu kolejowego na Dworcu Głównym PKP. Straty: 500 mln zł.
 
18 sierpnia JRG 2 otrzymała średni samochód ekologiczno-techniczny "Bronto" i ciężki samochód ratownictwa technicznego Mega City Renault. Zakupiono je z funduszy budżetu KG PSP i Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, który przekazał 5,5 mld zł.
 
23 sierpnia 11 zastępów PSP usuwało skutki wycieku paliwa z uszkodzonej cysterny samochodowej na os. Wolica. Straty: 2 mld zł.
 
30 sierpnia 5 zastępów PSP gasiło pożar w mieszkaniu na os. Kalinowym 9. Śmiertelnemu zatruciu uległ właściciel lokalu.
 
2-9 września 20-osobowa grupa ratownicza PSP wyposażona w samochód ratownictwa technicznego i chemicznego przebywała na ćwiczenia "Exevise '93" w Wiener Neustadt w Austrii. W skład grupy pod dowództwem kpt. Andrzeja Łabuza weszło m.in. 10 strażaków z JRG podległych KR PSP w Krakowie. Ćwiczenia stanowiły sprawdzian dla ratowniczych służb lokalnych, krajowych i międzynarodowych w zakresie likwidacji skutków trzęsienia ziemi zorganizowała działająca w ramach ONZ organizacja INSARAG.
 
9 września w wyniku podpalenia powstał duży pożar w magazynie przy ul. Głowackiego 14. W akcji gaśniczej brało udział 13 zastępów PSP i OSP. Straty: 500 mln zł.
 
1-2 października na obiektach JRG 4 i AWF w Krakowie przeprowadzono VIII Krajowe Zawody Sportowo-Pożarnicze dla jednostek OSP i X Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym. Uczestniczyło w nich 25 jednostek OSP, w Mistrzostwach Polski 13 reprezentacji wojewódzkich i 6 reprezentacji zagranicznych z Austrii, Czech, Litwy, Rosji i Węgier. Zawody organizowane przez KW PSP i SA PSP w Krakowie obserwował Komendant Główny PSP nadbryg. Feliks Dela.
 
7-10 października w SA PSP w Krakowie odbył się zjazd absolwentów Oficerskiego Technikum Pożarniczego dla Górnictwa w Wieliczce i Szkoły Oficerów Pożarnictwa rocznika 1953-57 i 1957-59. Z okazji tego zjazdu został wydany okolicznościowy informator jubileuszowy.
 
8 października z kotłowni przy ul. Wiślnej 2 strażacy wydobyli zwłoki zatrutego tlenkiem węgla palacza.

w czasie gaszenia pożaru w suterenie przy ul. Powiśle 12 z płomieni wydobyto lokatorkę.
 
15 października Komendant Główny PSP mianował na stanowisko Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego w Krakowie mł. bryg. inż. Stanisława Gatlika.
 
26 października 2 zastępy strażaków z JRG 1 gasiły pożar w mieszkaniu przy ul. Brzozowej 18. W płomieniach zginął właściciel obiektu. Straty materialne oszacowano na 20 mln zł
 
28 października podczas gaszenia pożaru budynku mieszkalnego przy ul. Pietrusińskiego 10 zginęły 2 osoby. W akcji gaśniczej uczestniczyły 4 zastępy z JRG 2.
 
10 listopada 4 zastępy z JRG 1 i 2 gasiły pożar w mieszkaniu przy ul. Jarosińskiego 34. Z objętego płomieniami pomieszczenia uratowano 3 zatrute tlenkiem węgla osoby. Straty: 50 mln zł.
 
12 listopada pożar w zakładzie lakierniczym przy ul. Białopr±dnickiej 10. W akcji gaśniczej uczestniczyło 7 zastępów PSP. Straty: 500 mln zł.
 
14 listopada w rejonie ul. Zwycięstwa koło "Polmosu" wykoleiła się cysterna z ropą naftową. 5 zastępów PSP i ZSP PKP zebrało, przepompowało i zneutralizowało rozlaną ropę.
 
26 listopada w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej wybuchł pożar w hurtowni tkanin "Kakadu" przy ul. Andrusiewicza 9. Straty: 1,5 mld zł. W akcji gaśniczej uczestniczyło 5 zastępów PSP z JRG 2.

pożar magazynu papierosów i opakowań "Ruch S.A." przy ul. Worcella 15. Straty: 800 mln zł.
 
30 listopada wybuch gazu spowodował pożar w piwnicy budynku "Ruch S.A." na al. Pokoju 5. W akcji gaśniczej brało udział 5 zastępów z JRG 1 i 2.
 
9 grudnia pożar w mieszkaniu przy ul. Friedleina 14. Zatruciu uległy 4 osoby. W akcji uczestniczyło 8 zastępów (1, 3 i SA PSP). Straty: 400 mln zł.
 
22 grudnia JRG 3 i 4 otrzymały po jednym samochodzie ratownictwa chemicznego Iveco-Magirus, które zakupiła KG PSP ze środków własnych i Narodowego Funduszu Ochrony ¦rodowiska.
 
23 grudnia na skutek zaczadzenia śmierć poniósł właściciel mieszkania przy ul. Sielskiej 10. W akcji gaśniczej uczestniczyły 3 zastępy PSP.
 
27 grudnia w wyniku zapalenia się gazu wydobywającego się z nieszczelnej instalacji powstał pożar w mieszkaniu przy ul. Paulińskiej 20. Zatruciu tlenkiem węgla uległ 82-letni jego mieszkaniec. Ogień gasiły 3 zastępy PSP Z JRG 1. Straty: 100 mln zł.
 
  Ogółem w 1993 r. krakowska straż pożarna gasiła 1241 pożarów, zlikwidowała 1392 miejscowe zagrożenia i wzywana była do 235 alarmów fałszywych. Straty spowodowane zdarzeniami wyniosły 21,351 mld zł., uratowano mienie wartości 392,448 mld zł. Zanotowano ogółem 99 wypadków z ludźmi, w tym 14 śmiertelnych. Podczas akcji ratowniczo-gaśniczych obrażeń ciała doznało 3 strażaków. W całym województwie w Państwowej Straży Pożarnej pracowało 719 osób, w tym 692 strażaków. W Komendzie Rejonowej podlegających jej JRG zatrudnionych było 456 osób, z czego 453 strażaków /17 oficerów, 72 aspirantów, 184 podoficerów i 180 szeregowców/. W 1993 r. na emerytury i renty odeszło 10 strażaków.

Rok: | 1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 |


 

 (c) Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie
 Administracja