niedziela, 31 maj 2020 r.
Bip
Bezpieczny Powiat K-ki
Bezpieczny Kraków
   Sprawy OSP
 
 Liczba odwiedzin : 2740233

 


Kalendarium: rok 1994


Rok: | 1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 |


7 stycznia na ul. Jasnogórskiej /droga szybkiego ruchu/ samochód dostawczy Mercedes wymusił pierwszeństwo przejazdu i zderzył się ze Skodą Favorit. W jego wyniku 4 osoby zostały ranne. Strażacy z JRG 3 za pomoc± sprzętu specjalistycznego uwolnili z kabiny Mercedesa kierowcę. Przy pomocy SRt "Unimog" rozszczepili oba pojazdy oraz spłukali z jezdni rozlane paliwo.
 
22 stycznia na skutek pozostawienia bez dozoru piecyka elektrycznego powstał pożar w sklepie wielobranżowym przy ul. Krakowskiej 95. Akcja gaśnicza trwała 1 godz. Spalił się sprzęt i towary o wartości 350 mln zł.
 
27 stycznia na ul. Igołomskiej strażacy z JRG SA uwolnili zakleszczony pod wiaduktem rosyjski TIR z ładunkiem ok. 20 t napojów gazowanych. W tym samym miejscu pod ziemi± na głębokości 60 cm przebiega ruroci±g gazowy średniego ciśnienia. Po przybyciu na miejsce ratownicy rozładowali grożący wywróceniem pojazd, wydobyli go na jezdnię przy użyciu sprzętu znajdującego się na wyposażeniu SRt Jelcz i SRt Mega City Lohr i ponownie załadowali.
 
31 stycznia na skutek nieprawidłowej eksploatacji urz±dzeń mechanicznych przy ul. Łowińskiego 9 wywrócił się dĽwig. Strażacy ze Szkolnej JRG z Nowej Huty przy pomocy drugiego dĽwigu z zakładu SAM-BUD i samochodu SRt podnieśli przewrócone urządzenie i z pomocą sprzętu hydraulicznego uwolnili z kabiny rannego operatora. Straty: 120 mln zł.
 
9 lutego przy ul. Babińskiego na skutek wady przewodu kominowego zapaliło się poszycie dachu kotłowni Szpitala Psychiatrycznego. Po przybyciu na miejsce strażacy z JRG 2 rozpoczęli akcję gaśniczą od podania prądu wody z działka samochodu GCBA oraz rozwinięcia 1 linii gaśniczej do środka budynku. Po przybyciu na miejsce SD-30 podali również po 1 prądzie wody z kosza drabiny i drabiny wolnostojącej obok komina. Następnie dogaszano tlące się poszycie i rozbierano resztki konstrukcji. W trwającej 3 godz. akcji gaśniczej uczestniczyły 4 zastępy PSP. Straty oceniono na 250 mln zł.
 
17 lutego na skutek zwarcia w przewodzie doprowadzającym prąd elektryczny do silnika powstał pożar w stodole przy ul. Łokietka 197. Z zagrożonych pomieszczeń ewakuowano mienie. W trwającej 9 godz. akcji gaśniczej uczestniczyło 6 zastępów PSP z JRG 3 /22 osoby/. Zniszczeniu uległy m.in. ciągnik, młockarnia, wialnia, sieczkarnia. Straty: 250 mln zł.
 
19 lutego strażacy z JRG SA zdjęli ze słupa sieci energetycznej na os. Jagiellońskim 43-letniego Jarosława M., który pragnął popełnić samobójstwo.
 
5 marca od niedopałka papierosa powstał pożar w mieszkaniu przy ul. Promienistych 2/12. W czasie akcji gaśniczej strażacy z JRG 1 wykorzystali aparaty oddechowe. Lokatora mieszkania - 62-letniego Józefa G. - zabrało Pogotowie Ratunkowe z oparzeniami III0 nóg. Spaliło się mienie o wartości 50 mln zł.
 
9 marca na ul. Kościuszki doszło do czołowego zderzenia samochodu BMW z tramwajem linii 21. W jego wyniku śmierć poniósł kierowca auta 38-letni Andrzej L. Strażacy w miejscu zdarzenia spłukali jezdnię i posypali piaskiem. Z pomocą specjalistycznego sprzętu hydraulicznego z samochodu wydobyli zwłoki. Straty materialne oszacowano na 300 mln zł.
 
10 marca na ul. Kamińskiego na słup wpadł samochód ciężarowy Renault z naczepą TIR. Zniszczeniu uległa kabina kierowcy z naczepą i ramą. Strażacy z JRG 2 przy użyciu SRt oddzielili pojazd od słupa, odholowali go na parking i odblokowali ruch na drodze.
 
11 marca na ul. Kopernika 38 przy Instytucie Okulistyki AM na 3 stojące samochody zawalił się mur ogrodzeniowy. Strażacy z JRG 1 usunęli gruz z samochodów, rozebrali część uszkodzonego muru i przy pomocy SRt "Unimog" przesunęli uszkodzone pojazdy. Straty: 100 mln zł.
 
14 marca pozostawione bez opieki dzieci spowodowały pożar w mieszkaniu przy ul. Benedykta 9/15 na III piętrze. Po przybyciu na miejsce strażacy z JRG2 wyważyli drzwi i podali 2 prądy wody przez klatkę schodową, a 1 przez SD-30. Równocześnie z akcją gaśniczą przeszukiwano mieszkanie w obawie, że znajdują się tam dzieci, gdyż nie poinformowano dowódcy akcji gaśniczej st. asp. Tadeusza Lincy, że zdążyły już one opuścić zagrożone pomieszczenia: dwoje przez rozbitą dolną część drzwi, jedno przez okno na dach do sąsiedniego mieszkania. Łącznie w ciągu 3 godz. działania prowadziło 34 strażaków PSP. Zatruciu uległ 9-letni Mariusz J. Straty materialne wynikłe z pożaru oszacowano na 500 mln zł.
 
2 kwietnia w Zespole Garażowym nr 3 przy ul. Centralnej 53 na skutek awarii instalacji wodociągowej, zalany został otwarty zbiornik z karbidem. Spowodowało to wydzielanie się acetylenu, który w zetknięciu z nieokreślonym bodźcem energetycznym spowodował silny wybuch. Wezwane na miejsce zdarzenia sekcje z JRG SA zastały 5 zniszczonych boksów garażowych, przed garażem rannego mężczyznę z licznymi obrażeniami i oparzeniami, a pod bramą przeciwległego garażu zwłoki mężczyzny bez ręki i nogi. Do zabrania rannego wezwano pogotowie. Na palące się garaże podano 2 prądy wody w natarciu, wezwano posiłki. W wyniku rozpoznania stwierdzono, że wewnątrz garażu, w którym miał miejsce wybuch, w kanale rewizyjnym leży trzeci mężczyzna dający oznaki życia. Wezwano pogotowie, które zabrało go do szpitala. Teren akcji podzielono na dwa odcinki i w ich ramach kontynuowano gaszenie i przeszukiwanie. Duże zagrożenie dla strażaków stanowiły butle acetylenowe i tlenowe znajdujące się w garażu oraz kanistry z cieczami łatwopalnymi. Na skutek zalania wodą beczki z karbidem stale wydzielał się acetylen. W związku z tym przy pomocy wysysacza wypompowano wodę z kanału i usunięto beczki z zagrożonego miejsca. Ponieważ dostęp do palących się materiałów utrudniał zawalony strop, do usunięcia stropowych płyt betonowych wezwano SRt "Bronto" z JRG 2, który zapewnił również właściwe oświetlenie. Akcję ratowniczo-gaśniczą zakończono po 8 godzinach. Na skutek wybuchu na miejscu zginął 24-letni Grzegorz P., w szpitalu zmarł 60-letni Adam P., a obrażeń ciała doznał 17-letni Robert P. Akcją ratowniczo-gaśniczą dowodził komendant Rejonowy Antoni Nawrot.
 
3 kwietnia na skutek podpalenia powstał pożar w zabudowaniach gospodarskich przy ul. Lisa-Kuli. Akcję gaśniczą przez 3 godz. prowadziły 4 zastępy z JRG 2. Oparzeń doznała 16-letnia Kinga G. i 35-letnia Lidia C. Spłonęły zabudowania gospodarcze z przybudówką, a w nich pasza i 2 krowy. Straty: 400 mln zł.
 
8 kwietnia na ul. Stoczniowców kierowca Stara wymusił pierwszeństwo i zderzył się z BMW. W wyniku wypadku na miejscu zginęła pasażerka BMW 29-letnia Dagmara M. 3 zastępy PSP z JRG 4 przy pomocy sprzętu hydraulicznego wydobyły ze zniszczonych pojazdów ludzi. Następnie oczyścili jezdnię z paliwa. Kierowca BMW 29-letni Arkadiusz B. zmarł w szpitalu. Straty materialne oszacowano na 300 mln zł.
 
9 kwietnia na ul. Kamińskiego doszło do czołowego zderzenia Fiata 126p i Audi 80 . Na miejscu zginęło 3 pasażerów "malucha": 45-letni Jan N., 45-letnia Maria N. i 21-letnia Monika N. Strażacy z JRG 2 otworzyli dach i wydobyli zwłoki kierowcy, a następnie przemyli jezdnię. Osoby z Audi: Gerard S. i Bogumiła S., zostali w ciężkim stanie przewiezieni do szpitala.
 
15 kwietnia na skutek niezachowania zasad bezpieczeństwa ruchu na przecięciu ulic Królewskiej i Kijowskiej doszło do zderzenia Volkswagena i BMW. Na miejscu śmierć poniósł pasażer Volkswagena 33-letni Adam K. Kierowca - Robert Ch. - z obrażeniami twarzy i w szoku został odwieziony do szpitala. Kierowca i pasażer BMW zbiegli z miejsca wypadku. Strażacy z JRG 3 zneutralizowali i usunęli paliwo, które wyciekło z obu pojazdów.
 
25/26 kwietnia na skutek zaprószenia ognia przez pensjonariuszy w godzinach wieczornych powstał pożar w Państwowym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Krakowskiej 47. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów PSP z okna izolatki na II piętrze wydobywał się płomień. Wewnątrz budynku zadymiony był korytarz na tejże kondygnacji. Personel PDPS wyprowadzał pensjonariuszy z budynku I Oddziału Męskiego. Na polecenie dowódcy plutonu st. asp. Bogusława Surzyna podano 2 prądy wody z GBA: jeden z zewnątrz na wydobywający się ogień, a drugi przez klatkę schodową do palącego się pomieszczenia. Z relacji personelu wynikało, że mogą się w nim znajdować pensjonariusze. Przez uchylone drzwi izolatki podano prąd wody w celu przytłumienia ognia i rozpoczęto przeszukiwanie innych pomieszczeń II piętra, skąd wyniesiono 2 ranne osoby. Po podważeniu i otwarciu drzwi izolatki ogień ugaszono, wewnątrz znaleziono zwłoki 3 osób: 25-letniego Pawła P., 40-letniego Czesława L. i 60-letniego Jana W. W akcji ratowniczo-gaśniczej udział wzięło 76 strażaków, wykorzystano 8 samochodów gaśniczych, 2 drabiny mechaniczne. Straty materialne oszacowano na 80 mln zł.
 
4 maja tradycyjnie jak co roku krakowscy strażacy obchodzili dzień swego patrona - św. Floriana. Z tej okazji w kolegiacie pod wezwaniem tego świętego odbyła się uroczysta msza św. Później, w hallu komendy miał miejsce apel poległych, Dyrektor Biura Kadr i Kształcenia Zawodowego st. bryg. mgr inż. Jan Kielin wręczył wybranym strażakom nominacje na wyższe stopnie oraz odznaczenia. Duszpasterz strażaków ks. Czyrek poświęcił nowo zakupione samochody pożarnicze.
 
12 maja na ul. Na Błonie 9a z 10 piętra wyskoczył 34-letni Jerzy A. ponosząc śmierć na miejscu. Strażacy z JRG 3 zdjęli ciało denata z dachu wiatrołapu znajduj±cego się przed wejściem do klatki schodowej.
 
28 maja nieostrożne postępowanie z zapalonym papierosem właściciela przyczyniło się do powstania pożaru w mieszkaniu Józefa M. na os. Handlowym 7/18. Akcję gaśniczą prowadziło 26 strażaków z JRG SA. Skuteczne prowadzenie działań utrudniała wysoka temperatura, silne zadymienie, spadający z sufitu i ścian tynk, duże nagromadzenie materiałów palnych w palącym się mieszkaniu. Z zagrożonego piętra ewakuowano mieszkańców. Ogień ugaszono 2 prądami wody. Działania prowadzono w aparatach powietrznych. W czasie ich trwania poparzenia pleców doznał strażak 25-letni Bogdan Białoń. Straty materialne oszacowano na 600 mln zł.
 
16 czerwca na skutek zwarcia w instalacji elektrycznej kinkietu powstał pożar w mieszkaniu Joanny R. przy ul. Ładnej 22. W trwającej 2 godz. akcji gaśniczej uczestniczyły 2 zastępy z JRG 1. Straty oszacowano na 300 mln zł.
 
23 czerwca na skutek nieostrożnej jazdy na ul. Wielickiej wypadkowi uległ samochód ciężarowy Jelcz. Strażacy z JRG 2 wydobyli z niego martwego kierowcę - 40-letniego Augustyna M. Następnie usunęli pojazd i przyczepę z drogi i oczyścili jezdnię. W akcji uczestniczyły 4 zastępy, w tym 2 SRt. Straty materialne wyceniono na 200 mln zł.
 
28 czerwca na skutek zwarcia w instalacji telewizora wybuchł pożar w mieszkaniu państwa K. na os. Piastów 38/7. Po przybyciu na miejsce strażacy z JRG SA zastali pożar w fazie rozgorzenia. Akcję gaśniczą utrudniała wysoka temperatura i silne zadymienie. Ewakuowano lokatorów z wyższych pięter. Podano 4 prądy gaśnicze: 2 przez klatkę schodową, 2 z drabiny D10 W przez balkon. W akcji gaśniczej uczestniczyły 4 zastępy z JRG SA. Straty wyceniono na 900 mln zł.
 
29 czerwca w Zakładzie Fizjologii Zwierz±t UJ przy ul. Ingardena 6 na skutek rozlania kwasu poparzenia nóg doznała laborantka Agnieszka Z. Strażacy z JRG 3 zlikwidowali zagrożenie.
 
8 lipca na ul. Zakopiańskiej doszło do zderzenia Fiata 126p ze Starem Zakładu Gospodarki Komunalnej. Strażacy z JRG 2 przy użyciu SRt Bronto wydobyli spod Stara wrak Fiata i z pomocą sprzętu hydraulicznego wyjęli zwłoki kierowcy.
 
12 lipca - 23 sierpnia w miejscowości Huba k. Nowego Targu trwał Obóz Szkoleniowo- Wypoczynkowy dla członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z jednostek OSP województwa krakowskiego oraz dla dzieci pracowników PSP. Składał się on z 2 turnusów w okresie: I - 12.07-2.08, II - 2.08-23.08. Uczestniczyło w nich w sumie około 140 osób w wieku od 11 do 18 lat. Komendantami poszczególnych turnusów byli: st. asp. Stanisław Czekaj i mł. kpt. Piotr Millan.
 
31 lipca na skutek podpalenia powstał pożar w mieszkaniu przy placu Matejki 5/12. Akcję gaśniczą 4 zastępów z JRG 1 utrudniało silne zadymienie i trudny dostęp do oficyny. Poparzenia odniosła 49-letnia Elżbieta M., szoku doznała 25-letnia Marta M., a pokaleczony został 25-letni Stanisław M. Spłonęło wyposażenie mieszkania. Straty: 400 mln zł.
 
26 sierpnia od rozgrzanej rury pieca gazowego w łazience zapalił się strop w mieszkaniu przy ul. Prądnickiej 80a/18. Strażacy z JRG 3 dostali się do zagrożonych pomieszczeń przez balkon, podali 1 prąd wody i ugasili pożar wewnątrz mieszkania. Następnie oddymili pomieszczenia, zarządzili ewakuację mieszkańców budynku i w aparatach oddechowych przedostali się na strych, gdzie kontynuowali akcję gaśniczą. Przed przybyciem ratowników w mieszkaniu zmarł 87-letni Feliks Ł. Straty materialne oszacowano na 100 mln zł.
 
13 września na ul. Nowohuckiej doszło do zderzenia Żuka i Avii. W wypadku na miejscu zginął kierowca Avii 35-letni Waldemar M. Po przybyciu na miejsce strażacy z JRG SA przy pomocy sprzętu hydraulicznego w karoserii Żuka odcięli jeden ze słupków i odginając element karoserii wydobyli kierowcę. Udzielili mu I pomocy przedmedycznej. Następnie oczyścili jezdnię z rozlanego paliwa.
 
16-17 września na obiektach JRG 4 i Akademii Wychowania Fizycznego odbyły się IX Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym. Oprócz zawodników z 13 województw brały w nich udział drużyny z Czech, Litwy, Słowacji, Ukrainy, Węgier i osobny team z Odessy. W klasyfikacji krajowej pierwsze 3 miejsca zdobyły drużyny- w kolejności: Tarnobrzega, Kielc i Białegostoku. W klasyfikacji międzynarodowej I miejsce zajęła drużyna Ukrainy, II Polski, a III Odessy.
 
3 października na skutek wymuszenia pierwszeństwa doszło do zderzenia Jelcza i Mercedesa dostawczego. W jego wyniku śmierć na miejscu poniósł pasażer Mercedesa 40-letni Jan S., a kierowca 24-letni Krzysztof P. doznał licznych obrażeń. 6 zastępów PSP z JRG SA przy pomocy sprzętu hydraulicznego wydobyło z uszkodzonego samochodu zwłoki, usunęło wraki pojazdów z jezdni i oczyściło ją. Straty materialne oszacowano na 150 mln zł.
 
16 października od lampki elektrycznej zapaliła się wersalka w mieszkaniu przy ul. Szlak 47. Na skutek zaczadzenia śmierć poniosła 72-letnia lokatorka. Strażacy z JRG 1 w ciągu 30 min. ugasili pożar.
 
20 października na 15-kondygnacyjnym budynku Banku Przemysłowo-Handlowego odbyły się ćwiczenia wspólne dla wszystkich krakowskich JRG. Przyjęto wariant, że pożar wybuchł na IX piętrze i ewakuacja ludzi odbywa się z dachu budynku przy użyciu podnośnika hydraulicznego. W wywiadzie Zastępca Komendanta Rejonowego PSP mł. bryg. Józef Pękala powiedział: " Wszystko może się zdarzyć. Sprawdzamy, jak długo potrwa sprowadzanie ludzi z dachu i jak zareaguj± pracownicy banku. Ale chcemy też zadbać o własne bezpieczeństwo. Jeśli wchodzimy do nieznanego budynku, to akcja jest trudniejsza."
 
21 października na skutek zaprószenia ognia powstał pożar w stodole przy ul. Białoprądnickiej 22. W trwającej 3 godz. akcji gaśniczej brało udział 38 strażaków i 3 samochody gaśnicze z JRG 3. Straty oszacowano na 200 mln zł.
 
30 października rozerwanie zaworów zbiornika instalacji grzewczej olejowej i przedostanie się oleju na instalację elektryczną spowodowało pożar w wypożyczalni kaset wideo na placu targowym przy ulicy Na Kozłówce. Akcja gaśnicza prowadzona przez strażaków z JRG 2 trwała godzinę. Straty oszacowano na 850 mln zł.
 
5 listopada lekarz dyżurny JRG SA udzielił I pomocy kobiecie znajdującej się przy przystanku na os. Teatralnym, u której wystąpił atak padaczki. Przewieziono ją do Szpitala im. Żeromskiego.
 
11 listopada prawdopodobnie na skutek zwarcia instalacji elektrycznej powstał pożar w mieszkaniu na III piętrze przy ul. Aleksandry 21/194. W czasie akcji gaśniczej strażacy z JRG 2 podali do zagrożonych pomieszczeń prąd wody przez klatkę schodową oraz z drabiny SD 30 przez balkon. Straty oszacowano na 300 mln zł. Podczas prowadzenia działań rany ciętej kolana doznał strażak Bogdan Starzak.
 
1 grudnia zaśnięcie z zapalonym papierosem doprowadziło do pożaru mieszkania na os. 1000-lecia 62/29 i śmiertelnego zatrucia lokatorki - 48-letniej Janiny W. Zastępy z JRG SA zlikwidowały zagrożenie w ciągu godziny. Pierwszej pomocy udzielono mężowi zmarłej. Straty materialne wyniosły 60 mln zł.

na skutek zaprószenia ognia powstał pożar w piwnicy domu na os. Hutniczym 3. W jego wyniku śmierć poniósł 24-letni Władysław Ż., a oparzeń II stopnia doznał 38-letni Andrzej M. Ogień ugasili w ciągu 1,5 godz. strażacy z JRG SA. Straty materialne - 10 mln zł.
 
9 grudnia na skutek zaprószenia ognia powstał pożar magazynu sprzętu i biura przy ul Ważewskiego 25. Na skutek poparzeń w płomieniach zginął niezidentyfikowany mężczyzna. W czasie akcji gaśniczej strażacy z JRG 2 podali 2 prądy gaśnicze w natarciu. Następnie wydobyli zwłoki i ugasili pogorzelisko. Straty materialne oszacowano na 200 mln zł.
 
19 grudnia na skutek przekroczenia wartości dopuszczalnych procesu technologicznego w oczyszczalni ścieków poprodukcyjnych w Krakowskich Zakładach Garbarskich przy ul. Półłanki 80 zatruciu uległo 5 pracowników. Akcję ratowniczą prowadziły zastępy z JRG 1 i JRG 4. Strażacy wyposażeni w aparaty oddechowe i sprzęt do wykrywania stężeń substancji toksycznych zidentyfikowali truciznę /H2S/, ewakuowali zatrutych z położonej kilka poziomów pod ziemi± stacji pomp i po dokonaniu dodatkowych pomiarów zakończyli działania.
 
25 grudnia na skutek uszkodzenia instalacji elektrycznej zapalił się wagon tramwaju na pętli tramwajowej na Wzgórzach Krzesławickich. W czasie akcji gaśniczej strażacy z JRG SA podali 2 prądy wody w natarciu i 2 w obronie. Spłonął uszkodzony wagon, natomiast sąsiedni uratowano. Straty oszacowano na 700 mln zł.
 
29 grudnia na ul. Wielickiej w skutek zderzenia Fiata 126p z furgonem Peugeot śmierć poniósł kierowca "malucha". Strażacy z JRG 2 przy pomocy sprzętu hydraulicznego wydobyli denata z wraku oraz oczyścili jezdnię z rozlanego paliwa.

Rok: | 1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 |


 

 (c) Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie
 Administracja