czwartek, 25 luty 2021 r.
Bip
Bezpieczny Powiat K-ki
Bezpieczny Kraków
   Sprawy OSP
 
 Liczba odwiedzin :

 


 

Sala edukacyjna "Ognik"

Regulamin "Ognik"


 

Co to jest "Ognik / Bezpieczny dom" ?

 

To program edukacyjny skierowany głównie do dzieci w wieku 4-10 lat.

Idea projektu zrodziła się po serii tragicznych pożarów budynków mieszkalnych w których ofiarami były małe dzieci. Analizy tych wydarzeń jednoznacznie pokazały, że śmierci można było uniknąć. Dzieci w sytuacji zagrożenia uciekały przed pożarem i toksycznym dymem do szaf, chowały się pod łóżkami. Dzieci nie ewakuowały sie natychmiast na zewnątrz mieszkań i nie dając sobie żadnych szans pozostawały w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia.

Podstawowym celem naszego programu jest przekazanie dzieciom podstawowej wiedzy nt zagrożeń pożarowych oraz pokazanie prawidłowego zachowania w sytuacji zagrożenia życia.

 

Sposób realizacji programu

 

Program realizują strażacy w specjalnie do tego przygotowanych pomieszczeniach wydzielonych na terenie Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 2 przy ul. Rzemieślniczej 10 w Krakowie.

Strażacy poprzez zabawę z dziećmi uczą w jaki sposób omijać zagrożenia pojawiające się w mieszkaniu podczas pożaru. Na terenie jednostki strażacy specjalnie do tego celu przygotowali pomieszczenia imitujące typowe mieszkanie. W Bezpiecznym Domu odnajdziemy zatem kuchnię, łazienkę, salon oraz dodatkowy pokój.

W mieszkaniu zainstalowano wytwornicę dymu teatralnego. Podczas realizacji programu pomieszczenia są częściowo zadymiane, tak aby przybliżyć dzieciom warunki realnego pożaru. Dym wykorzystywany do pokazu jest bezpieczny i nie zawiera toksycznych związków. Dym taki spotkać można również na koncertach, przedstawieniach teatralnych czy zabawach dyskotekowych. Dodatkowo dymowi towarzysza efekty świetlne i akustyczne. Dzieci mają możliwość sprawdzenia jak nagrzewają się drzwi do pomieszczenia w którym wybuchł pożar.

Dodatkowo dzieci uczone są jak wykonać w sposób prawidłowy telefon alarmowy, przekazywane im są informacje nt. tlenku węgla, zagrożeń związanych z prądem eklektycznym i wiele innych. Zajęcia prowadzone są w sposób dostosowany do wieku dzieci biorących udział w programie.

 

 

UWAGA!

 

Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza nr 2 to jednostka operacyjna Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy pełniący służbę w danym dniu stanowią zabezpieczenie operacyjne miasta Kraków. Podczas zajęć z dziećmi są w pełnej gotowości do podejmowania natychmiastowych działań ratowniczo - gaśniczych.

Wizyta dzieci na terenie jednostki w żaden sposób nie może wpłynąć na ograniczenie zdolności operacyjnej jednostki. Dodatkowo w sytuacji długotrwałych akcji ratowniczo - gaśniczych, planowanych ćwiczeń i manewrów taktyczno - bojowych umówiona wizyta może zostać odwołana, a trwające spotkanie może być przerwane.


 

<<< Powrót

 

 (c) Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie
 Administracja