poniedziałek, 22 styczeń 2018 r.
Bip
Bezpieczny Powiat K-ki
Bezpieczny Kraków
   Sprawy OSP
 
 Liczba odwiedzin :

 


 

Bezpieczny dom


 

Co to jest "Bezpieczny dom" ?

 

"Bezpieczny Dom" to program edukacyjny skierowany do dzieci w wieku 4-10 lat.

Idea projektu zrodziła się po serii tragicznych pożarów budynków mieszkalnych w których ofiarami były małe dzieci. Analizy tych wydarzeń jednoznacznie pokazały, że śmierci można było uniknąć. Dzieci w sytuacji zagrożenia uciekały przed pożarem i toksycznym dymem do szaf, chowały się pod łóżkami. Dzieci nie ewakuowały sie natychmiast na zewnątrz mieszkań i nie dając sobie żadnych szans pozostawały w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia.

Podstawowym celem naszego programu jest przekazanie dzieciom podstawowej wiedzy nt zagrożeń pożarowych oraz pokazanie prawidłowego zachowania w sytuacji zagrożenia życia.

 

Sposób realizacji programu

 

Program realizują strażacy w specjalnie do tego przygotowanych pomieszczeniach wydzielonych na terenie Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 2 przy ul. Rzemieślniczej 10 w Krakowie.

Strażacy poprzez zabawę z dziećmi uczą w jaki sposób omijać zagrożenia pojawiające się w mieszkaniu podczas pożaru. Na terenie jednostki strażacy specjalnie do tego celu przygotowali pomieszczenia imitujące typowe mieszkanie. W Bezpiecznym Domu odnajdziemy zatem kuchnię, łazienkę, salon oraz dodatkowy pokój.

W mieszkaniu zainstalowano wytwornicę dymu teatralnego. Podczas realizacji programu pomieszczenia są częściowo zadymiane, tak aby przybliżyć dzieciom warunki realnego pożaru. Dym wykorzystywany do pokazu jest bezpieczny i nie zawiera toksycznych związków. Dym taki spotkać można również na koncertach, przedstawieniach teatralnych czy zabawach dyskotekowych. Dodatkowo dymowi towarzysza efekty świetlne i akustyczne. Dzieci mają możliwość sprawdzenia jak nagrzewają się drzwi do pomieszczenia w którym wybuchł pożar.

Dodatkowo dzieci uczone są jak wykonać w sposób prawidłowy telefon alarmowy, przekazywane im są informacje nt. tlenku węgla, zagrożeń związanych z prądem eklektycznym i wiele innych. Zajęcia prowadzone są w sposób dostosowany do wieku dzieci biorących udział w programie.

 

 

Informacje przydatne przed przyjazdem na teren jednostki

 

 • do udziału w programie zapraszamy dzieci ze wszystkich szkół i przedszkoli,

 • przyjazd grupy możliwy jest w każdy dzień roboczy od poniedziałku do piątku,

 • każdą grupę należy umówić telefonicznie, dzwoniąc pod nr 12 266 39 98 i uzyskując zgodę dowództwa jednostki,

 • w związku z bardzo dużą ilością odwiedzających nas dzieci, grupy zapisujemy wg zasady " kto pierwszy, ten lepszy",

 • należy określić ilość dzieci oraz zostawić telefon do opiekuna,

 • program trwa ok 90 min,

 • maksymalna ilość dzieci w grupie to 20 osób,

 • sugerowane godziny zapisu grup od 10:00 do 12: 00,

 • udział w programie jest bezpłatny,

 • zachęcamy nauczycieli do organizacji zajęć poprzedzających wizytę w jednostce, wprowadzających do tematyki "strażackiej",

 • dzieci podczas wizyty na terenie naszej jednostki poza udziałem w programie Bezpieczny Domek poznają sprzęt i specyfiką pracy w straży pożarnej,

 • zachęcamy do planowania wizyty do naszej jednostki w miesiącach letnich,

 • każdą grupę dzieci traktujemy indywidualnie i zachęcamy do kontaktu telefonicznego,

 • dzieci przez cały pobyt na terenie naszej jednostki pozostają pod opieką swoich opiekunów.

UWAGA!

 

Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza nr 2 to jednostka operacyjna Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy pełniący służbę w danym dniu stanowią zabezpieczenie operacyjne miasta Kraków. Podczas zajęć z dziećmi są w pełnej gotowości do podejmowania natychmiastowych działań ratowniczo - gaśniczych.

Wizyta dzieci na terenie jednostki w żaden sposób nie może wpłynąć na ograniczenie zdolności operacyjnej jednostki. Dodatkowo w sytuacji długotrwałych akcji ratowniczo - gaśniczych, planowanych ćwiczeń i manewrów taktyczno - bojowych umówiona wizyta może zostać odwołana, a trwające spotkanie może być przerwane.


 

<<< Powrót

 

 (c) Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie
 Administracja