środa, 13 grudzień 2017 r.

Pożar w hali Garbarni 2007-10-10
W dniu 10.10.2007 r. o godzinie 13.59 do Miejskiego Stanowiska Kierowania w Krakowie trafia zgłoszenie o pożarze w Hali Garbarni przy ul. Półłanki 88.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów PSP, dowódca przekazuje informację, że pali się agregat natryskowy nr 8 w hali agregatów natryskowych. W pierwszej fazie pożaru podano proszek gaśniczy z dostępnych w zakładzie gaśnic. Zgodnie ze wskazaniami inspektora działu technicznego początkowo nie podawano prądów gaśniczych wody ze względów bezpieczeństwa.Ogień z palącego się agregatu został zassany do przewodów wentylacyjnych, które przebiegały przez dach obiektu oraz do przewodów kominowych, w związku z czym teren akcji podzielono na trzy odcinki bojowe:

I OB - podanie 1 prądu gaśniczego proszku z samochodu GPr 3000 z JRG-2 na agregat natryskowy nr 8 oraz wewnętrzną instalację wentylacyjną,

II OB - zbudowanie 2 lini gaśniczych wody na dach obiektu celem chłodzenia pokrycia dachowego pokrytego papą i przewodów wentylacyjnych oraz trzeciej lini gaśniczej zakończonej agregatem piany lekkiej. Pianę podano przez wycięty otwór w przewodzie wentylacyjnym,

III OB - podanie 1 prądu gaśniczego wody w celu gaszenia oraz chłodzenia przewodu wentylacyjnego długości ok. 80 metrów łączącego się z kominem wentylacyjnym o wysokości około 40 m.

W akcji brało udział 14 zastępów PSP, w tym 36 strażaków. Na miejsce akcji przybył i przejął dowodzenie Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie mł. bryg. Ryszard Gaczoł. Akcja trwała do godz. 17.00, straty wstępnie oszacowano na ok. 2 miliony zł.