czwartek, 21 listopad 2019 r.

Wysokie lądowanie 2011-11-28
W dniu 27.11.2011 r. Stanowisko Kierowania PSP w Krakowie otrzymało zgłoszenie o awaryjnym lądowaniu awionetki w miejscowości Wielmoża - powiat krakowski.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia, strażakom ukazał się "nabity" na koronę drzew ultralekki, dwuosobowy, jednosilnikowy samolot . W kabinie samolotu przebywał przytomny pilot, który wg otrzymanej informacji wystartował z lotniska w Czechach. Działania zastępów ratowniczych skupiły się w pierwszej fazie na ewakuacji pilota z uszkodzonej kabiny przy wykorzystaniu technik alpinistycznych przez SGRWys i SCD30. Po opuszczeniu na ziemię pilota, przekazano go załodze Pogotowia Ratunkowego. Pilot przez cały czas działań pozostawał w kontakcie słownym ze strażakami. Jednocześnie z prowadzonymi działaniami ewakuacyjnymi podawano prąd piany ciężkiej w celu zabezpieczenia wycieku paliwa lotniczego, które wydostawało się z uszkodzonych skrzydeł. Na polecenie Policji ze względu na stwarzające zagrożenie podjęto decyzję o opuszczeniu samolotu na ziemię. W tym celu wezwano na miejsce dźwig - SCDź50.

W działaniach brało udział 11 zastępów OSP i PSP (50 strażaków).

info.: kpt. Filip Czyż
zdjęcia w Galerii.