wtorek, 12 listopad 2019 r.

Liczba odwiedzin : 2206372

Wybuch w Krakowie 2014-02-24
Około godz. 14.15 w dniu 24 lutego Dyżurny Operacyjny SKKM otrzymał zgłoszenie o wybuchu w jednym z domów jednorodzinny położonych w Krakowie przy ul. Salezjańskiej. Na miejsce zadysponowane zostały zastępy z JRG 2 i JRG 1.
Po przybyciu na miejsce ustalono, że doszło do wybuchu gazu w budynku a w pomieszczeniu na I piętrze nadal wypala się gaz uchodzący z butli. Na tarasie od strony ogrodu znaleziono nieprzytomną kobietę wymagającą pomocy medycznej. Poszkodowanej udrożniono drogi oddechowe, po czym odzyskała przytomność, lecz była w kontakcie nielogicznym. Ratownicy pozostali przy poszkodowanej, opatrzyli rany i oparzenia, zabezpieczyli przed utratą ciepła, zastosowali tlenoterapię i prowadzili wsparcie psychiczne. Służby techniczne odłączyły dopływ gazu i energii elektrycznej do budynku. KDR wydał polecenie ratownikom w aparatach ODO wejścia po drabinie przystawnej na pierwsze piętro budynku i podanie jednego prądu wody. Pozostali ratownicy sprawdzili czy w budynku nie znajdują się jeszcze jakieś osoby. Schłodzoną butlę z gazem wyniesiono na zewnątrz na bezpieczną odległość kontynuując chłodzenie, aż do momentu opróżnienia butli. Poszkodowaną kobietę przekazano ZRM. Budynek oraz przyległy teren sprawdzono pod kątem obecności tlenku węgla i metanu, pomiary nie wykazały żadnego zagrożenia. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego.
Podczas dojazdu do miejsca zdarzenia napotkano na utrudnienia w postaci wąskiej drogi pożarowej i braku możliwości dojazdu drabiny mechanicznej.
W wyniku wybuchu naruszone zostały ściany wewnętrzne i elementy zewnętrzne budynku, 8 okien, brama garażowa, pokrycie dachowe. Dodatkowo w wyniku wybuchu uszkodzona została laweta znajdująca się obok domu na posesji oraz samochód stojący na parkingu.
W budynku w trakcie przeszukania nie odnaleziono innych osób poszkodowanych, a jedynie świnkę morską, która szczęśliwie przeżyła wybuch mimo, iż znajdowała się w bliskiej odległości od butli z gazem.

JP/JP