piątek, 10 lipiec 2020 r.
Bip
Bezpieczny Powiat K-ki
Bezpieczny Kraków
   Sprawy OSP
 
 Liczba odwiedzin : 2806565

 

Awaria sieci gazowej os.Albertyńskie 21 2014-03-22
Zobacz zdjęcia (0)
O godz. 22.15 do SKKM wpłynęło zgłoszenie o mocno wyczuwalnym zapachu gazu w pomieszczeniach piwnicznych budynku.
Na miejsce zadysponowano:
GBARt, GCBARt, SCD-37 z JRG SA, GCBARt z JRG-7 i SLRR z Oficerem Operacyjnym.
Na miejsce przybył i kierował działaniami Z-ca Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia uzyskano od pracowników pogotowia gazowego informację o awarii sieci gazowej i przedostawaniu się gazu- metanu poprzez grunt do piwnicy bloku. Pomiary na obecność metanu w piwnicy pierwszej klatki bloku wykazywały stężenia w zakresie wybuchowości.

W pierwszej fazie działania polegały na:
- ewakuacji mieszkańców początkowo pierwszej klatki, a następnie dwóch pozostałych,
- wyłączeniu zasilania w energie elektryczną w pierwszej klatce,
- zadysponowaniu na miejsce dodatkowych sił i środków w tym pogotowia energetycznego, policji, autobusów do schronienia się osób ewakuowanych. Pomiary dokonane przy pomocy miernika SIRIUS oraz ITX wykazały przekroczenie 50 % DGW.
Na miejsce przybył ZRM. Ewakuowano w sumie 239 osób, w tym osoby o ograniczonych zdolnościach poruszania się. Punkt zbiórki wyznaczono na trawniku 150 metrów od bloku. Tam zorganizowano punkt medyczny w oparciu o sprzęt do udzielania KPP w celu monitorowania stanu osób ewakuowanych. W punkcie tym pomocy udzielono czterem osobom z czego dwie zostały przekazane przybyłym na miejsce Zespołom RM i zabrane do szpitala.

Po przybyciu na miejsce trzech autobusów ewakuowani mieli możliwość schronienia się wewnątrz. Policja wyłączyła z ruchu fragment ulicy Marii Dąbrowskiej w celu umożliwienia prowadzenia działań ratowniczych. Pogotowie energetyczne odłączyło dopływ prądu do całego bloku. Dalsze działania polegały na wspomaganiu prac prowadzonych przez zakład gazowniczy zmierzających do odcięcia dopływu gazu do bloku. Prowadzono prace ziemne z wykorzystaniem koparki. Nieustanie wietrzono piwnicę oraz klatki schodowe przy wykorzystaniu wentylatorów oraz grawitacyjnie. Po odcięciu dopływu gazu do bloku i dokonaniu pomiarów na obecność metanu podjęto decyzję o załączeniu prądu i wpuszczaniu lokatorów do bloku.

Zobacz zdjęcia (0)

 


Powrót do interwencji

 (c) Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie
 Administracja