czwartek, 2 lipiec 2020 r.

Wybuch gazu w bloku mieszkalnym przy ul. Łepkowkiego w Krakowie 2014-09-19
W dniu 18.09.2014 r. o godz 15.01 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie wpłynęło zgłoszenie o wybuchu gazu w bloku mieszkalnym przy ul. Łepkowskiego 2. Zdarzenie miało miejsce na III piętrze w klatce nr 1. Do zdarzenia natychmiast zadysponowano 2 zastępy z JRG 7, 2 zastępy z JRG 5 oraz Oficera Operacyjnego. Na miejsce udał się również I Zastępca Komendanta Miejskiego bryg. Andrzej Nowak, Naczelnik Wydziału Operacyjnego st. kpt. Arkadiusz Kielin oraz Dowódca JRG 7 mł. bryg. Jacek Hajduk. Na miejsce wezwano Policję, Pogotowie Ratunkowe, Pogotowie Gazowe, Pogotowie Energetyczne. Po przybyciu pod wskazany adres stwierdzono, pożar mieszkania na III piętrze. Działania ratowników pierwszych zastępów przybyłych na miejsce zdarzenia polegały na ugaszeniu pożaru, ewakuowaniu osób zagrożonych, odcięciu dopływu gazu, skontrolowaniu stężenie potencjalnych gazów wybuchowych.
Najciężej poszkodowaną kobietę w wieku około 70 lat ratownicy ewakuowali bezpośrednio sprzed palącego się mieszkania i przekazali załodze Pogotowia Ratunkowego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia dodatkowych sił i środków z JRG5 oraz JRG1 nadal kontynuowano ewakuację oraz przeszukiwanie pozostałych mieszkań w klatce numer 1 oraz sąsiedniej klatce numer 2. Równolegle do prowadzonych działań PSP załogi Pogotowia Energetycznego oraz Gazowego zabezpieczyły dopływ poszczególnych mediów do budynku. W związku z licznymi uszkodzeniami budynku na miejsce zdarzenia zadysponowano Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. W wyniku wybuchu zniszczeniu uległo 9 mieszkań i całkowicie uszkodzony został szyb windy. Obecni na miejscu pracownicy Nadzoru Budowlanego nie dopuścili do użytku mieszkań znajdujących się w klatce nr 1. Siła rażenia wybuchu była na tyle duża, iż znajdujące się na parkingach wokół bloku samochody zostały uszkodzone. Na miejsce przybył również Kierownik Zintegrowanego Centrum Zarządzania Kryzysowego miasta Krakowa Pan Mariusz Kaczmarek oraz przedstawiciele MOPS Kraków, którzy mieli za zadanie zapewnić opiekę i schronienie poszkodowanym w zdarzeniu.

Zdjęcia z akcji w dziale Galeria

KR-P