wtorek, 12 listopad 2019 r.

Liczba odwiedzin : 2206675

Pożar budynku w Pobiedniku Wielkim 2015-01-17
O godzinie 14.55 JRG Nr 4 i OSP Pobiednik Mały zostały zadysponowane do otwarcia mieszkania w miejscowości Pobiednik Wielki. Po przybyciu na miejsce zdarzenia, rozpoznaniu i zabezpieczeniu przez OSP Pobiednik Mały, drzwi do domu były otwarte. Przez drzwi wydobywał się dym. Na miejscu zdarzenia znajdował się ZRM. Działania OSP polegały na przewietrzeniu budynku, celem zlokalizowania źródła ognia i sprawdzenia budynku pod względem przebywania w nim osób poszkodowanych. Podczas wykonywania tych czynności rota z OSP natrafiła na zwęgloną osobę w jednym z pomieszczeń budynku. Lekarz stwierdził zgon. Po przybyciu na miejsce zastępu z JRG Nr 4 rozpoczęto dogaszanie pomieszczenia, w którym znajdowały się zwłoki. Wprowadzono rotę w aparatach powietrznych z jedną linią gaśniczą. Wewnątrz pomieszczenia żarzyły się jeszcze elementy łóżka i podłogi, które przelano wodą. Budynek był odcięty z zasilania prądem poprzez wyłączenie bezpieczników w skrzynce elektrycznej.
Na miejsce zdarzenia przybył patrol Policji. Cały budynek, tj. piwnica, część parterowa i poddasze oraz przyległy budynek gospodarczy zostały przeszukane. Nie znaleziono innych osób poszkodowanych. Na miejsce zdarzenia przybył Oficer Operacyjny SKKM , który polecił wezwanie na miejsce Pogotowia Energetycznego celem trwałego odcięcia budynku od prądu. Zastęp OSP został odesłany do koszar. Na miejsce zdarzenia przyjechała grupa techników policyjnych. Następnie na miejsce przybył Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie, który zarządził ponowne sprawdzenie budynku. Zastęp z JRG 4 ponownie przeszukał budynek, nie znajdując innych osób poszkodowanych. Przybyłe na miejsce Pogotowie Energetyczne odłączyło budynek od sieci energetycznej.
Na miejsce przybyła prokurator, która wraz z Policją podjęła czynności mające na celu znalezienie dokumentów denata. Zastęp z JRG 4 pomagał w tych czynnościach oświetlając przeszukiwane pomieszczenia. Działania te nie przyniosły rezultatu, co skutkuje nieustaleniem danych personalnych. Zwęglenie zwłok było na tyle rozległe, że osoby postronne, znające właściciela budynku, nie były w stanie jednoznacznie zidentyfikować ciała.
Pani prokurator zarządziła przerwanie prowadzonych czynności i wznowienie ich przy świetle dziennym następnego dnia.