sobota, 11 lipiec 2020 r.

Wybuch w pracowni AGH 2015-02-23
Do niecodziennego zdarzenia doszło w jednym z pomieszczeń piwnicznych na wydziale metaloznawstwa krakowskiej AGH. Podczas obróbki na frezarce niewielkiego kawałka stopu magnezu i aluminium doszło do wybuchu pyłu tych metali. W wyniku zdarzenia zapaleniu uległy wióry tego materiału i powstało duże zadymienie. W trakcie zdarzenia w pomieszczeniu przebywało dwóch pracowników uczelni. którzy zostali lekko ranni. W momencie przybycia na miejsce zdarzenia jednostek PSP w obiekcie uruchomiony był system ostrzegania (DSO), a ewakuacja osób przebywających w budynku dobiegła końca. Działania strażaków polegały na ugaszeniu pożaru, udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanym osobom i oddymieniu całego budynku. W wyniku wybuchu uszkodzeniu uległy drzwi do pomieszczenia i część ścianki działowej. W działaniach brało udział sześć zastępów PSP, a akcją dowodził Zastępca Komendanta Miejskiego bryg. Andrzej Nowak.