wtorek, 12 listopad 2019 r.

Liczba odwiedzin : 2206434

Śmiertelne porażenie piorunem w Więcławicach Starych. 2015-08-05
W dniu 05 sierpnia 2015 r. o godz. 15:34 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie wpłynęło zgłoszenie o porażeniu piorunem osób pracujących w czasie żniw przy kombajnie. Po przybyciu na miejsce zastępów Straży Pożarnej stwierdzono, iż w wyniku wyładowania atmosferycznego porażonych piorunem zostało sześć osób, pracujących w tym czasie na polu przy zbiorze zbóż. Poszkodowanych zostało troje dzieci (chłopcy) w wieku 11, 10 i 8 lat, kobieta w wieku 42 lat oraz dwaj mężczyźni w wieku 45 i 48 lat. Ponadto obecna już na miejscu załoga LPR udzielała pomocy najciężej poszkodowanemu- nieprzytomnemu operatorowi kombajnu.
Na miejsce równocześnie z zastępem z OSP Więcławice przybyła pierwsza załoga ZRM, która zajęła się pozostałymi poszkodowanymi osobami. Działania ratowników OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz skontrolowaniu miejsca zdarzenia pod kątem wystąpienia potencjalnego zagrożenia pożarowego. W tym czasie przybyłe, dodatkowe dwie załogi ZRM udzieliły pomocy i zabrały do szpitala ranne w zdarzeniu dzieci oraz ich rodziców. Równolegle do prowadzonych działań PSP i OSP, załoga LPR i ZRM prowadziła resuscytację krążeniowo - oddechową kombajnisty. Po długotrwałej reanimacji lekarz LPR stwierdził zgon mężczyzny. Działania ratowników zakończono w momencie zakończenia działań dochodzeniowych policji.

KR