poniedziałek, 6 kwiecień 2020 r.

Krakowscy strażacy na ogólnopolskich ćwiczeniach GFFFV - MAZURY 2015 2015-10-07
W dniach 30 września – 2 października 2015 roku na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim (woj. warmińsko – mazurskie) odbyły się krajowe ćwiczenia ratownicze międzynarodowych modułów do gaszenia pożarów lasów z ziemi przy użyciu pojazdów (GFFFV - Ground Forest Fire Fighting using Vehicles) pk. „MAZURY 2015”. Wśród ćwiczących grup znalazł się również moduł GFFFV Kraków, w skład którego wchodzą m.in. funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie pod dowództwem mł. bryg. Arkadiusza Kielina – Naczelnika Wydziału Operacyjno – Szkoleniowego (Team Leader) oraz mł. bryg. Jacka Hajduka – Dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 7 (Deputy Team Leader).
Działania małopolskiego modułu związane były z realizacją działań ratowniczo – gaśniczych na terenie państwa Poligorjenie (m.in. ugaszenie pożaru środków transportu sił alianckich, ugaszenie pożaru średniego budynku mieszkalnego, przeprowadzenie akcji gaśniczej pozorowanego pożaru ściółki leśnej dużej powierzchni), a także pracą w sztabie operacyjnym (oficerowie łącznikowi modułu st. kpt. Piotr Marchewka oraz st. sekc. Danuta Pawelec) we współpracy z OSOCC (operacyjnym sztabem akcji odpowiedzialnym za koordynację pomocy międzynarodowej przybywającej do kraju dotkniętego katastrofą) oraz LEMA (lokalne władze). Ćwiczenia trwały nieprzerwanie przez 36 godzin.

W ćwiczeniach wzięły udział moduły do gaszenia pożarów lasów przewidziane do działań międzynarodowych funkcjonujące w ramach unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności (z województw: małopolskiego, podlaskiego oraz warmińsko – mazurskiego), a także funkcjonariusze działający w OSOCC (woj. pomorskie) i Lema (woj. warmińsko – mazurskie i kujawsko – pomorskie) – w sumie ok. 200 strażaków i blisko 60 pojazdów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych.

Ćwiczenia były doskonałą formą sprawdzenia procedur działania podczas zadysponowania modułów GFFFV do działań międzynarodowych tj. przy przekraczaniu granicy państwa, współpraca z RDC (Reception/Departure Centre), OSOCC a także z lokalnymi władzami i mediami.

Zdjęcia z ćwiczeń dostępne są w galerii Ćwiczenia.
Opracowanie: st. sekc. Danuta Pawelec
Zdjęcia: st. kpt. Damian Woszczyna