piątek, 22 listopad 2019 r.

Wypadek pociągu z samochodem osobowym na stacji PKP Kraków Drożdżownia 2015-12-21
Tuż przed godz. 6.30 SKKM w Krakowie otrzymało zgłoszenie o groźnie wyglądającym wypadku samochodu osobowego i pociągu pasażerskiego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów PSP stwierdzono wypadek samochodu osobowego z pociągiem relacji Kraków Lotnisko Balice – Wieliczka. Ustalono, że do wypadku doszło na przejeździe kolejowym, a pojazd zakleszczony jest pomiędzy pociągiem i betonową konstrukcją peronu „Drożdżownia” (karoseria samochodu pognieciona i zaklinowana w około 70%). W samochodzie jest uwięziona jedna osoba - niewidoczna z zewnątrz, słyszalne jest wołanie o pomoc. Z informacji uzyskanych od maszynisty ustalono, że osoby podróżujące pociągiem opuściły pociąg przed przybyciem PSP i nie odniosły żadnych obrażeń, a pociąg został zabezpieczony przez maszynistę zgodnie z wewnętrznymi procedurami PKP. Na miejscu zdarzenia obecna Policja oraz ZRM.
Zabezpieczono miejsce zdarzenia poprzez rozstawienie pachołków ostrzegawczych oraz odpowiednie ustawienie pojazdów PSP. Przy użyciu zestawów hydraulicznych oraz podręcznego sprzętu burzącego przystąpiono do rozcinania konstrukcji stalowej samochodu i uwalniania osoby uwięzionej w pojeździe (osoba poszkodowana przytomna, z licznymi obrażeniami ciała). Wykonanie dostępu do uwięzionej osoby było bardzo utrudnione z uwagi na zakleszczenie pojazdu pomiędzy pociągiem a konstrukcją peronu. Po wykonaniu dostępu do osoby poszkodowanej prowadzone były równocześnie działania medyczne przez personel ZRM. W celu wykonania lepszego dostępu do poszkodowanego podjęto decyzję o częściowym rozebraniu konstrukcji betonowej peronu kolejowego. W dalszym ciągu przy użyciu zestawów hydraulicznych usuwano elementy karoserii pojazdu celem uwolnienia poszkodowanego. Po ponad godzinnej pracy ratowników udało się uwolnić poszkodowanego, który śmigłowcem LPR został przetransportowany do szpitala. W działaniach brały udział zastępy z JRG 6, JRG 4 oraz JRG 2. Na miejsce wypadku przybyli: Oficer Operacyjny Miasta Krakowa, Dowódca i Zastępca Dowódcy JRG 6, Zastępca Komendanta Miejskiego bryg. Andrzej Nowak, oraz Naczelnik Wydziału Operacyjnego KM PSP Kraków.
JP