wtorek, 19 listopad 2019 r.

Pożar domów mieszkalnych ul. Ciechocińska 2016-03-27
W dniu 27.03.2016 o godz. 15.08 Dyżurny SKKM w Krakowie przyjął zgłoszenie o pożarze domu przy ul.Ciechocińskiej w Krakowie. Niezwłocznie zadysponowano:
- GCBA-Rt - JRG-2
- GBA-Rt - JRG-2
- SCD 37 -JRG-2
- Oficera Operacyjnego

oraz:
-GCBA - JRG-1
-GCBM 25/32 – JRG-3
-GBARt – JRG-4
-SLPGaz – JRG-5
-GBARt – JRG-6
-GBARt – OSP Zbydniowice

Przed dojazdem JOP mieszkańcy podjęli próbę gaszenia pożaru, który wybuchł za budynkiem mieszkalnym pod wiatą garażową. Gaszenie prowadzili wężem ogrodowym. Działania były nieskuteczne. Przed dojazdem JOP w budynku objętym ogniem nikt nie przebywał. D-ca zastępu 302-26 widząc intensywne kłęby dymu w okolicy dysponowania, podczas dojazdu, wezwał dodatkowe siły i środki. Działania PSP polegały na rozpoznaniu, w którym ustalono że objęte ogniem są dwa budynki mieszkalne oraz wiaty garażowe i budynki gospodarcze zlokalizowane pomiędzy nimi. Mieszkańcy opuścili dom przed dojazdem JOP i nie było osób rannych. W drugim budynku nikt nie przebywał. Podano dwa prądy wody oraz trzeci z drabiny mechanicznej na palące się budynki. Wprowadzono do środka rotę do gaszenia stolarni w budynku. Odłączono prąd elektryczny w domach i skontrolowano zawór gazu ziemnego. Wyznaczono roty do wejścia do budynków, które były mocno zadymione. Przybyły na miejsce Oficer Operacyjny zadysponował dodatkowe siły i środki. Wprowadzono linie gaśniczą w obronie budynku Przedszkola na posesji obok. Przybyłe na miejsce ZRM przeprowadziło rozpoznanie medyczne i udzieliło wsparcia domownikom. Do prowadzenia linii gaśniczych wykorzystano teren posesji przy ul. Ciechocińskiej 8. W obu budynkach prowadzono działania rozbiórkowe nadpalonych elementów poszycia stropodachu i elementów wyposażenia wnętrz. Zorganizowano zaopatrzenie wodne z hydrantu podziemnego oraz wezwano dodatkowe siły i środki. Na miejsce przybyła Policja, która zabezpieczyła teren akcji i odseparowała gapiów. Pogotowie Gazowe obecne na miejscu pożaru potwierdziło zamknięcie dopływu gazu do budynku. Pogotowie Energetyczne odłączyło zasilanie elektryczne do posesji. Zadysponowany na miejsce Nadzór Budowlany przeprowadził oględziny budynków po zakończeniu działań gaśniczych i wydał decyzję o zakazie przebywania osób w budynkach mieszkalnych. Teren akcji przekazano do zabezpieczenia na potrzeby dochodzenia po pożarowego Policji. Na prośbę właścicieli uszkodzonych domów w asyście Policji wyznaczone osoby z pośród domowników weszły na pogorzelisko i zabrały rzeczy osobiste. Na miejsce akcji przybył Komendant Miejski PSP w Krakowie bryg. A. Nowak. Działania ratowniczo-gaśnicze zakończono po usunięciu wiatrownicy z poszycia dachu wskazanej przez Inspektora Nadzoru Budowlanego.