sobota, 11 lipiec 2020 r.
Bip
Bezpieczny Powiat K-ki
Bezpieczny Kraków
   Sprawy OSP
 
 Liczba odwiedzin : 2807688

 

Pożar w hali produkcyjnej Philip Morris S.A. 2016-05-02
Zobacz zdjęcia (0)
W dniu 02 maja 2016r. o godzinie 10.16 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP Kraków wpłynęło zgłoszenie od Straży Zakładowej Zakładów Tytoniowych Philip Morris o pożarze. Osoba zgłaszająca poinformowała, że na terenie zakładu wybuchł pożar, który został przygaszony, ale w dalszym ciągu na hali panuje duże zadymienie.
Natychmiast na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane 3 zastępy z JRG SA: GBA - Rt 2,7/25; GCBA-Rt 5/32; SCD-37 oraz Oficer Operacyjny.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia teren działań zabezpieczono. Obecna na miejscu zdarzenia Zakładowa Służba Ratownicza przeprowadziła ewakuację obiektu (ewakuowano 50 osób) oraz przeprowadziła wstępne rozpoznanie budynku. Szef działu technicznego potwierdził odłączenie mediów oraz zatrzymanie procesu technicznego. Działania PSP polegały na wprowadzeniu do obiektu dwóch rot ratowników zabezpieczonych w sprzęt ochrony dróg oddechowych oraz podręczny sprzęt gaśniczy wraz z ratownikiem z ZSR Gegenbauer. W wyniku rozpoznania bojem ustalono, że spaleniu uległ odkurzacz przemysłowy stacjonarny wraz z instalacją odciągu. Pożar w pierwszej fazie został przygaszony przez pracowników zakładu. W wyniku pożaru zadymieniu uległa hala produkcyjna, przestrzeń między stropowa oraz wentylatorownia. Łączna powierzchnia jaka uległa zadymieniu to 24 000 metrów kwadratowych (kubatura 100 000 metrów sześciennych). W celu sprawdzenia ewentualnych zarzewi ognia wraz z działem technicznym rozebrano odkurzacz przemysłowy stacjonarny wraz z instalacją odciągu. Po ugaszeniu pożaru rozpoczęto oddymianie trzech poziomów hali.: w początkowej fazie przy pomocy wentylatorów spalinowych i elektrycznych, a w dalszej części działań przy pomocy wentylacji mechanicznej hali. Cały obiekt skontrolowano przy pomocy urządzeń pomiarowych celem detekcji CO, a miejsce pożaru dodatkowo kamerą termowizyjną. Do czasu odbudowy uszkodzonych elementów infrastruktury, proces technologiczny w całej hali został wstrzymany.
Na miejsce zdarzenia przybył Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie wraz z Rzecznikiem Prasowym.

KRP

Zobacz zdjęcia (0)

 


Powrót do interwencji

 (c) Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie
 Administracja