środa, 20 listopad 2019 r.

Pożar mieszkania na 5 piętrze w Krakowie 2016-06-16
W dniu 16.06. br. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Krakowie otrzymał zgłoszenie o pożarze mieszkania na 5 piętrze w Krakowie przy ul. Spółdzielców 11. Na miejsce zadysponowano niezwłocznie 4 zastępy PSP oraz Dowódcę z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 6. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu stwierdzono, że pali się na 5 piętrze w mieszkaniu wyposażenie w jednym z pokojów, a wewnątrz znajdują się 4 osoby. Do mieszkania natychmiast wprowadzono rotę zabezpieczoną w ODO, która ewakuowała poszkodowanych na zewnątrz i przystąpiła do udzielania I pomocy. Jednocześnie druga rota udała się do wewnątrz w celu prowadzenia działań gaśniczych. Na pożar podano jeden prąd wody w natarciu. Najbardziej poszkodowana lokatorka mieszkania z poparzeniami, nieprzytomna wydolna oddechowo została przekazana Pogotowiu Ratunkowemu. Pozostałe 3 osoby, które jak się okazało próbowały gasić pożar przy użyciu wiader z wodą również zostały przebadane przez załogę ZRM, a jedna z nich zabrana została do szpitala na obserwacje.Na polecenie D-cy akcji na miejsce dodatkowo zadysponowano zastęp SLRRChem, który dokonał pomiarów CO na wszystkich kondygnacjach nie stwierdzając zagrożenia. Pogotowie Energetyczne, które było na miejscu zdarzenia odłączyło napięcie w całym budynku, a Pogotowie Gazowe zakręciło dopływ gazu do mieszkania w którym doszło do pożaru. Na miejsce pożaru przybył również zastępca Komendanta Miejskiego bryg. Andrzej Nowak. Po zakończeniu działań mieszkanie przekazano synowi właścicielki. Okoliczności pożaru wyjaśnia Policja. W sumie w działaniach brało udział 7 zastępów Państwowej Straży Pożarnej.

RW