sobota, 11 lipiec 2020 r.

Kłęby dymu przy ul. Sołtysowskiej w Krakowie 2016-07-07
W dniu 7 lipca br. o godz. 10:30 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Krakowie odebrał kilkanaście zgłoszeń o pożarze garażu przy ul Sołtysowskiej w Krakowie. Na miejsce niezwłocznie zadysponowano 3 zastępy z JRG SA oraz 2 zastępy z JRG-4. Po przybyciu pierwszych zastępów na miejsce przeprowadzone rozpoznanie, okazało się , że pali się wewnątrz garażu konstrukcji metalowej o rozmiarach około dł. 40m x sz. 9m x wys. 4m. Dym wydobywa się z całej powierzchni garażu, a płomienie wydobywały się z czterech bram oraz słyszalne były detonacje i wybuchy. W związku z powyższą informacją na miejsce Dyżurny w porozumieniu z KDR zaczął dysponować dodatkowe siły i środki ze względu na duże zagrożenie pożarowe. W bezpośrednim zagrożeniu była cysterna po oleju napędowym stojąca bezpośrednio przy bramach garażowych w odległości mniejszej niż 1m, a płomienie wydobywające się z wewnątrz obejmowały jedną stronę cysterny. Jej umiejscowienie uniemożliwiało dotarcie do bram garażowych. W dalszej odległości stały koparko ładowarka , oraz remontowana naczepa cysterna. Dowódca akcji zdecydował w pierwszej fazie o podaniu 3 prądów wody w obronie na cysternę, kontenerową stacje paliw i konstrukcję garażu. Po przybyciu dodatkowych sił i środków zadysponowanych przez SKKM w Krakowie, KDR utrzymał obronę kontenerowej stacji paliw przy pomocy 2 prądów wody , a dodatkowo nakazał wprowadzić 4 prądy piany ciężkiej w natarciu do wnętrza obiektu, dzięki czemu udało się szybko zlokalizować pożar. W trakcie prowadzonych działań gaśniczych ujawniono 3 butle tlenowe i 3 acetylenowe oraz 2 butle na gaz propan . Wszystkie butle schłodzono prądami wody, w przypadku butli acetylenowych wdrożono procedurę postępowania podczas zdarzeń z udziałem butli acetylenowych. Po przybyciu Oficera Operacyjnego KM wydzielono trzeci odcinek bojowy, na którym realizowano pomiary atmosfery, wody po pożarowej oraz pomiary temperatury butli oraz kontrolowano rozkład temperatur na cysternach. Pomiary atmosfery oraz wody po pożarowej nie wykazały szkodliwych substancji chemicznych. W działaniach nie było osób poszkodowanych. Na tym działania zakończono .Na miejsce przybył także Z-ca Komendanta Miejskiego oraz Oficer Operacyjny z Komendy Wojewódzkiej w Krakowie. W sumie w działaniach brało udział 18 zastępów 68 strażaków. Na miejscu działań cały czas obecna była Policja, która wyjaśnia okoliczności pożaru.

RW