środa, 20 listopad 2019 r.

Kraków ul.Skawińska - groźny pożar w kotłowni budynku mieszkalnego 2016-10-05
W dniu 05.10.2016 tuż przed godz. 9.00 do SKKM wpłynęło zgłoszenie o pożarze garażu przy ul.Skawińskiej 11.
Niezwłocznie na miejsce zdarzenia zadysponowano:
2 x GBA-Rt, SD-30 oraz Z-cę Dowódcy z JRG-1 oraz w późniejszym czasie na wniosek KDR:
- GCBA 9,5/65/4 i SD-37 z JRG-2
- SLPGaz z JRG-5

Na miejsce udał się również Z-ca Komendanta Miejskiego wraz z Naczelnikiem W.Operacyjnego.

Po przybyciu na miejsce stwierdzono silne zadymienie wydobywające się z kotłowni gazowej budynku przy ulicy Skawińskiej 11. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu terenu akcji i ewakuowaniu przy użyciu drabiny mechanicznej łącznie 9 osób (w tym dwoje dzieci) z mieszkań usytuowanych powyżej źródła ognia. Ewakuowane osoby nie odniosły obrażeń i nie zgłaszały żadnych dolegliwości zdrowotnych. Do pomieszczeń piwnicznych wprowadzono rotę w aparatach ochrony dróg oddechowych z jednym prądem wody oraz gaśnicami proszkowymi i kamerą termowizyjną. Pożar został częściowo ugaszony w początkowej fazie. Wysoka temperatura uniemożliwiała kontynuowanie bezpośrednich działań gaśniczych. Do pomieszczenia kotłowni objętego pożarem dodatkowy dostęp stanowiły okna podłogowe (szkło bezpieczne laminowane) umieszczone w podworcu kamienicy. Przez rozbite otwory okienne wprowadzono prąd wody, który pozwolił na schłodzenie pomieszczenia objętego pożarem. Dogaszenie pożaru nastąpiło po ponownym wprowadzeniu roty z linią gaśniczą do pomieszczenia kotłowni przez korytarz piwnicy. Akcja gaśnicza podzielona była na dwa odcinki bojowe - 1 OB obejmował ewakuację lokatorów i kontrolę mieszkań w kamienicy oraz zaopatrzenie wodne i wentylację pomieszczeń. Zadania realizowane przez 2 OB polegały na zlokalizowaniu źródła ognia i ugaszeniu pożaru. Na miejsce przybyło Pogotowie Energetyczne oraz Gazowe, które odłączyły dopływ mediów (prąd i gaz) do budynku. Pomieszczenia dokładnie skontrolowano i przeszukano oraz oddymiono za pomocą dwóch agregatów oddymiających. Następnie sprawdzono mieszkania w kamienicy na obecność tlenku węgla przy użyciu urządzenia pomiarowego Tetra - wynik pomiarów 0 ppm CO. Na miejsce przybył serwisant kotła gazowego , który w obecności dozorcy obiektu zabezpieczył instalację ogrzewania przed ewentualnym rozszczelnieniem. Na miejsce przybyły także pracownice MOPS w celu zapewnienia ewentualnych lokali zastępczych dla osób ewakuowanych. Po zakończeniu akcji gaśniczej dokonano wypompowania nadmiaru wody z garaży podziemnych przy pomocy pompy zanurzeniowej MAST. Obiekt przekazano administratorce.