poniedziałek, 6 lipiec 2020 r.

Pożar mieszkania na os. Kazimierzowskie 18 w Krakowie 2016-10-22
W dniu 22.10.2016 o godz. 19.20 Dyżurny SKKM otrzymał zgłoszenie o pożarze mieszkania na I piętrze w bloku mieszkalnym na os. Kazimierzowskim.

Do pożaru natychmiast zadysponowano:
- GBA, GCBA, SD-30 z JRG SA PSP,
- GCBA, SD-30 z JRG 7
- Oficera Operacyjnego SKKM.

W chwili przybycia zastępów PSP na miejsce, widoczny był czarny, gęsty dym wydobywający się z niektórych okien na półpiętrach klatki schodowej nr 3. Podczas rozpoznania, między parterem a I piętrem, na schodach w bloku spotkano mężczyznę. Przytomny, częściowo roznegliżowany z widocznymi śladami działania dymu oraz temperatury na jego ciele (pobrudzony sadzą, poparzona twarz oraz ręce i barki). Uzyskano od niego informację, iż jest on lokatorem mieszkania, w którym doszło do pożaru oraz, że w mieszkaniu znajduje się jeszcze jedna osoba. Drzwi do mieszkania były uchylone, widoczne płomienie oraz dym wydostawały się na korytarz pierwszego piętra, powodując silne zadymienie kondygnacji od II piętra w górę. Okna w mieszkaniu by zamknięte.
Zamiar taktyczny zrealizowano w następujący sposób :
- zabezpieczono miejsce zdarzenia,
- spotkanego na schodach mężczyznę ze śladami poparzeń sprowadzono na parter i udzielono KPP (tlenoterapia, opatrunki hydrożelowe, wsparcie psychiczne, termoizolacja) – następnie przekazano go przybyłemu na miejsce ZRM,
- po klatce schodowej rozwinięto linię gaśniczą i wprowadzono prąd wody do płonącego mieszkania, wewnątrz otwarto okna w obydwu pokojach, jednocześnie przeprowadzano przeszukanie mieszkania pod kątem przebywających tam osób – w jednym z pokoi znaleziono nieprzytomnego mężczyznę – natychmiast ewakuowano go na zewnątrz – udzielono mu także KPP (udrożnienie dróg oddechowych, resuscytacja krążeniowo oddechowa, wspomagana urządzeniem AED, termoizolacja). Po przekazaniu poszkodowanego zespołowi PRM kontynuowano RKO, która przyniosła zamierzony efekt – człowiek odzyskał przytomność,
- na zewnątrz obiektu (od strony wejść do bloku) sprawiono drabinę mechaniczną, przy pomocy której dostano się do osób widocznych w oknach mieszkań na wyższych kondygnacjach.
Ze względu na panujące w nich silne zadymienie osoby te ewakuowano przy pomocy kosza (8 osób – w tym dwoje dzieci). Po klatce schodowej natomiast ewakuowano 6 kolejnych osób z innych mieszkań.
Po przybyciu dodatkowych sił i środków z JRG 7, ratownicy skontrolowali mieszkania z oknami na drugą stronę bloku (tam gdzie nie było możliwości użycia drabiny mechanicznej) – nie stwierdzono obecności osób wymagających ewakuacji,
Równocześnie z wyszczególnionymi wyżej działaniami, przy pomocy wentylatora nadciśnieniowego dokonano oddymienia klatki schodowej. Przybyli na miejsce pracownicy firmy KRAKOPOL (służba techniczna spółdzielni mieszkaniowej JUTRZENKA) skontrolowali stan instalacji wewnątrz mieszkania oraz na klatce schodowej, zaślepili uszkodzoną instalację wodną w kuchni.
Pogorzelisko ponownie skontrolowano, dokonano pomiaru stężenia CO oraz gazów pożarowych.
Przy pomocy kamery termowizyjnej sprawdzono temperaturę ścian, stropów w mieszkaniach sąsiednich – brak zagrożenia.
Na miejsce wezwano inspektorów powiatowego nadzoru budowlanego, w celu skontrolowania stanu stropu i ścian – oględziny nie wykazały poważnych uszkodzeń konstrukcyjnych, jednak lokal ze względu na zniszczenia pożarowe wyłączony został z eksploatacji.
Podczas prowadzonych działań doszło do zalania mieszkania na parterze bezpośrednio pod lokalem objętym pożarem, w konsekwencji czego uszkodzeniu uległa instalacja elektryczna. O fakcie tym poinformowano przybyłego na miejsce inspektora technicznego SM JUTRZENKA.
Na miejsce pożaru przybył z-ca Komendanta miejskiego PSP w Krakowie.