sobota, 11 lipiec 2020 r.

Kraków - nocna wspinaczka po murze wawelskim - dwóch rannych 2016-12-04
W dniu 04.12.2016 o godz. 03.10 do SKKM wpłynęło zgłoszenie o dwóch osobach, które spadły z dachu jednej z bram wawelskich. Osoby te spadły w tak niefortunne miejsce, że nie było do nich bezpośredniego dostępu dla ekipy ZRM-u.

Na miejsce zadysponowano zastępy z JRG-1: GBA-Rt, SD-30.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia udano się na rozpoznanie, w wyniku którego ustalono iż dwóch młodych mężczyzn (prawdopodobnie pod wpływem alkoholu) wspinali się po murze Wawelu. Jeden z poszkodowanych spadł na daszek. Działania PSP polegały na ściągnięciu poszkodowanych przy pomocy drabiny mechanicznej. W pierwszej fazie wraz z zespołem pogotowia ratunkowego udzielono pomocy osobie, która spadła na daszek. Przy pomocy deski ortopedycznej i drabiny mechanicznej ściągnięto poszkodowanego na ziemię. W drugiej fazie ściągnięto poszkodowanego znajdującego się wyżej na gzymsie. Przy pomocy drabiny mechanicznej. Poszkodowanych przejęło Pogotowie Ratunkowe i odwiozło na SOR. Na miejscu zdarzenia była Policja oraz ochrona obiektu.