wtorek, 12 listopad 2019 r.

Liczba odwiedzin : 2206412

Pozukiwania osoby zaginionej 2017-02-22
W dniu 22.02.2017 po godz 17-tej do SKKM wpłynęła informacja z Policji o poszukiwaniach osoby (mężczyzna 27 lat z autyzmem). W pierwszym momencie Na miejsce zadysponowano OSP Goszyce wraz z psem przeszkolonym w kierunku poszukiwania ludzi, zastęp z JRG SA PSP w Krakowie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia uzyskano informację od Policjantów, że 27-letni mężczyzna chory na autyzm, w dniu poprzednim około godz. 19:20 wyszedł z domu i udał się w nieznanym kierunku. Dotychczasowe działania prowadzone przez Policję nie przyniosły rezultatów.
Na miejsce przybyła Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z OSP w Goszczy wraz z 3 psami.
Dowódca grupy ustalił z Policjantami obszary poszukiwań /zostały one wytypowane na podstawie informacji pozyskanych od rodziny - mężczyzna często przebywał w tych miejscach/:
- okolice domu - teren o promieniu 1,5 km;
- teren wokół Zalewu Nowohuckiego oraz Dworku Jana Matejki;
- Cmentarz Grębałowski;
- teren wzdłuż ulicy Sybiraków;
- teren wokół firmy "LOBOS" w Łęgu.

Zabezpieczono miejsce zdarzenia oraz utworzono punkt dowodzenia akcją przy ul. Kantorowickiej. Na miejsce zadysponowano dodatkowe siły i środki, w tym SGPR z JRG nr 5.
Teren działań podzielono na 4 odcinki bojowe:
- odcinek 1 - teren wokół domu - poszukiwania prowadziła GPR OSP w Goszczy;
- odcinek 2 - teren wokół Zalewu Nowohuckiego oraz Dworku Jana Matejki - poszukiwania prowadziły zastępy JRG SA - GBARt 2,7/25 Renault, GCBARt 5/32 Scania;
- odcinek 3 - Cmentarz Grębałowski - poszukiwania prowadziły zastępy JRG SA - GBARt 2,5/25 MAN oraz GCBARt 5/32 Scania;
- odcinek 4 - teren wzdłuż ulicy Sybiraków - poszukiwania prowadziła SGPR z JRG nr 5 wyposażona w quada
Teren wokół firmy "LOBOS" miał zostać przeszukany przez Policję.

Sukcesywnie na teren akcji przybywali członkowie kolejnych grup poszukiwawczo-ratowniczych:
- Myślenickiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej - 12 osób;
- Małopolskiej Cywilnej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej - 5 osób;
- Grupa Ratownictwa PCK w Krakowie - 7 osób;
wspierając działania poszukiwacze na 1 odcinku bojowym.

Łącznie /na 4 odcinkach bojowych/ ratownicy przeszukali obszar około 100 hektarów. W działaniach wykorzystywano psy, komputery oraz urządzenia nawigacji satelitarnej. Na miejsce zadysponowano samochód SSan z JRG nr 5, w celu rozbicia ogrzewanego namiotu i stworzenia możliwości przygotowania ciepłych napojów dla ratowników biorących udział w akcji.

Poprzez KCKRiOL uruchomiono COO KG - 30 kadetów wraz z dowódcą ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie - nie wzięli jednak oni bezpośredniego udziału w poszukiwaniach /działania zostały zakończone przez Policję/.

Równocześnie z działaniami JOP, działania operacyjne prowadziła Policja. Funkcjonariusze ustali, że poszukiwany mężczyzna widziany był /w godzinach wieczornych/ w Przytulisku dla Bezdomnych Mężczyzna w Krakowie przy ul. Skawińskiej. Potwierdzili oni jego tożsamość i zaprzestali poszukiwań w rejonie Nowej Huty.