piątek, 22 listopad 2019 r.

Tragiczne zdarzenie na Zakrzówku 2017-02-28
W dniu 27.02.2017r. do SKKM wpłynęło zgłoszenie, że w Krakowie od strony ul. Wyłom na Zalewie Zakrzówek osoba wpadła pod lód. Na miejsce niezwłocznie zadysponowano 2 zastępy z JRG2, Specjalistyczną Grupe Ratownictwa Wodno-Nurkowego oraz Dowódcę JRG-2. Po przybyciu zabezpieczono miejsce zdarzenia i przystąpiono do rozpoznania. Na miejscu obecna była Policja. W trakcie rozpoznania ustalono, że mężczyzna w wieku 50 lat nie wpadł pod lód, tylko prowadził nurkowanie pod powierzchnią lodu na terenie Zalewu Zakrzówek. Po pewnym czasie nie wypłynął jednak na powierzchnię. Kobieta obecna na miejscu wskazała obszar, w którym ostatni raz widziała mężczyznę. Ratownicy PSP wyposażeni w sanie lodowe, kamizelki ratunkowe podpłynęli we wskazane miejsce jednak nie zlokalizowali poszukiwanego nurka. Równocześnie przy pomocy lornetki trwała obserwacja tafli akwenu. W początkowej fazie działań w miejsce poszukiwań akwenu wypłynął nurek bazy Kraken któremu nie udało się zlokalizować poszukiwanego. Następnie nurkowanie w poszukiwaniu zaginionego mężczyzny wykonywał nurek z SGRW-N Kraków JRG4 . Wykonał przeszukanie dna zbiornika i odnalazł kamerę poszukiwanego nurka. W kolejnym etapie poszukiwań wykonał kolejne nurkowanie i pod powierzchnią lodu odnalazł poszukiwanego nurka. Ewakuował poszkodowanego nurka z pod powierzchni lodu na brzeg akwenu. Obecne na miejscu Pogotowie Ratunkowe przejęło nieprzytomnego nurka i rozpoczęło reanimację poszkodowanego. Reanimacja trwała ponad godzinę, jednak nie udało się przywrócić funkcji życiowych mężczyźnie i obecny na miejscu lekarz stwierdził zgon. Na tym działania zakończono, a okoliczności tego tragicznego zdarzenia wyjaśnia Policja.

RW