wtorek, 12 listopad 2019 r.

Liczba odwiedzin : 2206380

Wypadek w miejscowości Modlnica 2017-03-17
W dniu 17 marca br. o godz. 11:48 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Krakowie wpłynęło zgłoszenie, że w miejscowości Modlnica doszło do wypadku ciężarówki która przygniotła osobę. Na miejsce Dyżurny Operacyjny SKKM zadysponował niezwłocznie poniższe siły i środki:
- GBARt 2,5/24 z JRG-5
- GCBARt 5/40 z JRG-5
- GBARt 2,5/25 z JRG-3
- SCRt MEGA CITY z JRG-2
- SCDz 50 z JRG-2
- OSP Modlnica
- SLRR z JRG-5
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów PSP na węźle Modlnica (DK94) zastano leżący na dachu ciągnik siodłowy wraz z naczepą. Po przeprowadzonym rozpoznaniu ustalono, iż kierowca tego pojazdu znajduje się w środku , przygnieciony elementami konstrukcji kabiny, bez możliwości poruszania się. Kierowca był przytomny i świadomy , jednak miał trudności w oddychaniu z uwagi na zgniecioną kabinę. Zabezpieczono miejsca zdarzenia, odłączono akumulatory , rozwinięto linię gaśniczą oraz zabezpieczono wyciek paliwa. W tym samym czasie cały czas utrzymywano kontakt z poszkodowanym , i przy pomocy sprzętu hydraulicznego oraz pneumatycznego przystąpiono do rozcinania i podnoszenia konstrukcji kabiny aby jak najszybciej pomóc uwięzionemu kierowcy w swobodnym oddychaniu. Działania były prowadzone jednocześnie z dwóch stron kabiny. Będący na miejscu Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zaopatrywał medycznie poszkodowanego i czekał na bezpieczne przyjęcie. Na miejscu zdarzenia na równoległej drodze przypadkowo przejeżdżał ciężki holownik pomocy drogowej, który w porozumieniu i za zgodą KDR został wykorzystany do uniesienia kabiny pojazdu ciężarowego celem szybkiego wydostania przygniecionego kierowcy. Operatorzy Holownika fachowo i szybko podjechali i podnieśli kabinę pojazdu, a następnie strażacy sprawnie i bezpiecznie wydostali kierowcę na zewnątrz i przekazali pod opiekę ZRM w stanie ogólnym dobrym, przytomny bez widocznych obrażeń został przetransportowany przez LPR do szpitala . Miejsce zdarzenia przekazano Policji i działania zakończono. Z uwagi na intensywny ruch kołowy na feralnym odcinku drogi Policja zamknęła jej fragment. Utrudnienia w ruchu trwały około godziny. Policja która uczestniczyła w zabezpieczeniu miejsca zdarzenia wyjaśnia jego okoliczności . Na miejsce zdarzenia przybył także Z-ca Komendanta Miejskiego bryg. Andrzej Nowak.

RW