wtorek, 12 listopad 2019 r.

Liczba odwiedzin : 2207031

Tragiczny wypadek na drodze E-7 w miejscowości Januszowice 2017-04-04
W dniu 04.04.2017r. o godz. 12:20 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Krakowie wpłynęło zgłoszenie, o zderzeniu czołowym samochodów w których są uwięzione osoby na trasie E-7 za Słomnikami w kierunku na Miechów. Dyżurny Operacyjny niezwłocznie zadysponował do akcji 2 zastępy z JRG-7, OSP Słomniki, OSP Miłocice, OSP Prandocin, OSP Prandocin Iły,OSP Niedźwiedź oraz Z-cę D-cy JRG-7.Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, iż doszło do wypadku drogowego, w którym uczestniczył samochód osobowy oraz dostawczy. Jeden z uszkodzonych pojazdów stał na jezdni natomiast drugi samochód leżał w przydrożnym rowie na dachu. Wewnątrz uszkodzonego pojazdu typu transporter znajdował się uwieziony mężczyzna. Pierwszej pomocy poszkodowanym udzieliły osoby postronne oraz przejeżdżający Żołnierze z V Batalionu Dowodzenia z Rząski. Przystąpili do wydobycia mężczyzny z samochodu osobowego, który nie dawał oznak życia oraz podjęli czynności reanimacyjne. Równocześnie prowadzony był rozładunek samochodu dostawczego z znajdujących się wewnątrz palisad w celu zrobienia dostępu do poszkodowanego mężczyzny. Jako pierwsze na miejsce dojechały zastępy OSP, które zabezpieczyły miejsce zdarzenia i wraz z żołnierzami przystąpiły do wykonania dostępu do poszkodowanego. W międzyczasie na miejsce dojechało Pogotowie Ratunkowe. Po reanimacji lekarz który był na miejscu stwierdził zgon kierowcy samochodu osobowego. Drugiego kierowcę ewakuowano przy pomocy urządzeń hydraulicznych, wyważono drzwi w uszkodzonym pojeździe od strony kierowcy i wycięto siedzenie. Poszkodowanemu mężczyźnie założono kołnierz ortopedyczny. Ze względu na częściowo zablokowana drogę kierowano wahadłowo ruchem drogowym. Po przyjeździe zastępów z JRG 7 wspólnie z ratownikami OSP wydobyto poszkodowanego na desce ortopedycznej z pojazdu. Następnie wraz z ZRM przetransportowano mężczyznę do karetki gdzie został on zaopatrzony. W międzyczasie na miejsce przyleciał śmigłowiec LPR, który zabrał poszkodowanego do szpitala. W uszkodzonym samochodzie osobowym odłączono akumulator oraz zakręcono zawór na butli LPG. Podczas lądowania śmigłowca zabezpieczono jego lądowisko. Na miejsce dojechał Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie bryg. Nowak Andrzej wraz z Naczelnikiem Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego mł. bryg. Kielin Arkadiusz. Na prośbę Policji droga została całkowicie zamknięta. Ruch drogowy odbywał się wyznaczonym objazdem. Na miejscu obecna była Policja oraz Prokurator, którzy prowadzili czynności dochodzeniowo-śledcze. Po zakończeniu czynności prowadzonych przez Policje i Prokuratora uszkodzone pojazdy zostały zabrane przez Pomoc Drogową. Powstała plamę rozlanych płynów eksploatacyjnych posypano sorbentem a następnie usunięto z jezdni wraz z pozostałościami powypadkowymi. Na tym działania zakończono a miejsce zdarzenia przekazano Policji.