wtorek, 12 listopad 2019 r.

Liczba odwiedzin : 2206727

Kraków ul.Księcia Józefa - zderzenie samochodu ciężarowego z autobusem linii 109 2017-05-08
W dniu 08.05 ok godz. 09.35 do SKKM wpłynęła formatka z CPR-u informująca o wypadku "SKRZYŻOWANIE PRZYSTANEK NA KRĘPAKU ZDERZENIE SAMOCHODU CIĘŻAROWEGO Z AUTOBUSEM- JEDNA OSOBA POSZKODOWANA"

Na miejsce zdarzenia zadyponowano dwa zastępy z JRG-3 wraz z Dowódcą JRG.

Po przybyciu na miejsce stwierdzono, że na skrzyżowaniu dróg samochód ciężarowy uderzył w lewy bok (tylna część pojazdu) autobusu komunikacji miejskiej (linii 109).
W chwili naszego przybycia na miejscu była już karetka pogotowia, na noszach była ułożona poszkodowana kobieta (przytomna w kontakcie, pod opieką ratownika ZRM). W autobusie znajdował się poszkodowany mężczyzna (chodzący, również pod opieką ratownika z ZRM). Pozostali pasażerowie opuścili pojazd o własnych siłach przed naszym przybyciem.
W czasie rozpoznania ustalono, że w autobusie podróżowało około 40 osób (relacja kierowcy autobusu), które znajdowały się na pobliskim przystanku. Ponieważ droga była zablokowana więc żadna z tych osób nie odjechała z miejsca zdarzenia. Ustalono również, że kierujący samochodem ciężarowym jechał sam i na skutek zdarzenia nie doznał żadnych obrażeń.
Do osób stojących na przystanku skierowano ratowników PSP, w celu ustalenia, czy wśród tych osób niema jeszcze dodatkowo osób poszkodowanych. W czasie tych działań ratownicy ustalili jeszcze dodatkowo 6 osób, które zgłaszały jakieś dolegliwości bólowe lub miały drobne zranienia lub otarcia. Wszystkie te osoby zostały przekazane ratownikom medycznym ZRM z kolejnych karetek przybywających na miejsce. W sumie na miejsce dodatkowo przybyły jeszcze trzy karetki PRM, które po sprawdzeniu stanu poszkodowanych, zabrały do szpitala trzy osoby. Ratownicy medyczni PSP kontrolowali tylko stan osób poszkodowanych i prowadzili wsparcie psychiczne. W sumie z miejsca zdarzenia karetki zabrały 5 osób.

Równocześnie z działaniami medycznymi prowadzono działania mające na celu zabezpieczenie miejsca zdarzenia (miejsce odgrodzono pachołkami, rozwinięto linię gaśniczą, ruch na drodze był całkowicie zamknięty, po kilkunastu minutach na drodze zorganizowano ruch wahadłowy, którym początkowo kierowali ratownicy a następnie Policjanci). Pojazdy nie wymagały interwencji z naszej strony, brak było również wycieków płynów eksploatacyjnych.
Po odjeździe z miejsca karetek pogotowia i zakończeniu działań przez Policje samochody uczestniczące w zdarzeniu zjechały o własnych siłach z drogi na przydrożny plac, gdzie Biegły Sądowy i Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego prowadzili dalsze czynności.
Po usunięciu pojazdów jezdnię zamieciono (głównie szkło i plastikowe elementy karoserii).