czwartek, 14 listopad 2019 r.

Dachowanie samochodu w Ojcowie 2017-05-21
W sobotę dnia 20.05.2017 w godzinach przedpołudniowych do SKKM wpłynęło zgłoszenie o samochodzie, który wpadł do przydrożnego rowu. Ze zgłoszenia wynikała, że osoby biorące udział w zdarzeniu zostały uwięzione w pojeździe. Niezwłocznie na miejsce zostały zadysponowane zastępy z JRG 5 i JRG 7 oraz okolicznych miejscowości. Na miejsce udał się Oficer Operacyjny Komendy Miejskiej. Po przybyciu na miejsce akcji I KDR z OSP Skała zastał on na miejscu zdarzenia dwa zespoły ZRM oraz Policję ze Skały. Jeden z zespołów ZRM udzielał pomocy kierującemu pojazdem natomiast drugi zespół ZRM opiekował się pasażerką samochodu. Miejsce zdarzenia zabezpieczono pojazdami pożarniczymi, blokując ruch w obu kierunkach.
W wyniku rozpoznania ustalono, że samochód osobowy marki Daewoo Matiz wypadł z drogi do przydrożnego rowu
(różnica poziomów ok 4m) po czym przewrócił się na bok. Ustalono, że kierujący samodzielnie opuścił pojazd natomiast aby bezpiecznie ewakuować poszkodowaną pasażerkę trzeba było przy wykorzystaniu narzędzi hydraulicznych wyważyć klapę bagażnika. Następnie zespół ZRM wspólnie z ratownikami OSP na desce ortopedycznej ewakuowali poszkodowaną do karetki. Na miejsce przybył II KDR z PSP zapoznał się z sytuacją. Dodatkowo polecił odłączyć akumulator oraz skontrolować czy z pojazdu nie wyciekają płyny eksploatacyjne ( paliwo, olej)- brak wycieków. Przegrupował siły i środki odsyłając wszystkie zastępy OSP do koszar. Na miejscu działań pozostało JRG-5, OSP Skała, Pomoc Drogowa, ZRM oraz Policja. Kierujący samochodem pozostał na miejscu zdarzenia natomiast pasażerka została zabrana do szpitala na dalsze badania. Następnie wprowadzono ruch wahadłowy a po wykonaniu czynności przez Policję (WRD KPP) obecna na miejscu zdarzenia Pomoc Drogowa wyciągnęła samochód z rowu. W zdarzeniu brało udział zastępy z OSP Skała, Maszyce, Jerzmanowice, Smardzowice, Sułoszowa I, Sułoszowa II.

KR-P