czwartek, 2 lipiec 2020 r.

Wypadek z udziałem tramwaju na ul. Jana Pawła II. 2017-05-21
W dniu 21 maja 2017 około godz. 4:30 Dyżurny SKKM odebrał zgłoszenie o potrąceniu przez tramwaj dwóch osób w Nowej Hucie przy ul. Jana Pawła II. Natychmiast na miejsce zadysponowano zastępy ratownicze ze Szkoły Aspirantów Pożarnictwa oraz Oficera Operacyjnego Komendy Miejskiej PSP w Krakowie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pod tramwajem PESA KRAKOWIAK znajduje się kobieta. Motorniczy przekazał informację, że potrącił dwie osoby, które szły pasem oddzielającym torowisko od jezdni i nagle wtargnęły pod tramwaj. Po uderzeniu, druga osoba oddaliła się z miejsca wypadku. W pierwszej fazie akcji działania PSP polegały na zabezpieczeniu terenu akcji przy pomocy samochodów ratowniczych oraz pachołków, następnie przeprowadzono szczegółowe rozpoznanie, w wyniku którego ustalono, że pod elementem przedniego wózka znajduje się młoda kobieta, nieprzytomna, z zachowanym oddechem, na lewym udzie miała głęboką ranę, którą prowizorycznie zaopatrzył motorniczy. Następnie polecono motorniczemu, aby zabezpieczył w odpowiedni sposób tramwaj, po czym, przygotowano opatrunek uciskowy - w tym czasie na miejsce przybył Zespół Ratownictwa Medycznego i ratownicy przejęli działania przy osobie poszkodowanej. Dalsze działania PSP polegały na wykonaniu dostępu do głowy poszkodowanej kobiety poprzez wybranie kamieni stanowiących wypełnienie torowiska - okazało się, że głowa nie jest przygnieciona żadnym innym elementem w związku z czym nie występowała konieczność unoszenia tramwaju, później udzielono pomocy ZRM w przełożeniu kobiety na deskę ortopedyczną i przeniesieniu do ambulansu. Po zakończeniu tych działań, wraz z Policją , sprawdzono teren wokół miejsca zdarzenia - czy nie przebywa gdzieś w okolicy druga osoba, która oddaliła się z miejsca wypadku – osoby tej nie odnaleziono. Po zakończeniu działań ratowniczych miejsce przekazano obecnej na miejscu zdarzenia Policji oraz służbom zabezpieczenia MPK.