wtorek, 19 listopad 2019 r.

Tragiczny finał wypadku na A4. 2017-05-22
W dniu 21.05.2017 około godz. 23:35 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie wpłynęło zgłoszenie o dachowaniu samochodu na 397 autostrady kilometrze A4. Natychmiast zostały zadysponowane zastępy PSP z Krakowa oraz kilka OSP położonych najbliżej miejsca zdarzenia. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono iż doszło do wypadku drogowego. Samochód marki Ford Focus potrącił …. pieszą przechodzącą przez autostradę. W wyniku zderzenia piesza zginęła na miejscu i wpadła przez przednią szybę do samochodu raniąc kierującego. Kierujący doznał obrażeń twarzoczaszki i klatki piersiowej, zachował przytomność niestety, z powodu urazów, bez możliwości porozumiewania. W momencie przybycia na miejscu była już Policja i służby zabezpieczające autostradę. Ruch w kierunku Krakowa był całkowicie wstrzymany przez policję. Działania PSP i OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez blokadę pasa w kierunku Katowic. Dotarcie i udzielenie pomocy medycznej osobie poszkodowanej. Jednocześnie zaczęto usuwać tylne siedzenia samochodu w celu wydobycia poszkodowanego kierowcy. Dwa następne zastępy zaczęły przeszukiwać miejsce zdarzenia w celu odnalezienia psa zmarłej oraz wykluczenia innych osób mogących brać udział w wypadku. Kolejny zastęp przed miejscem zdarzenia rozebrał bariery energochłonne w celu umożliwienia bezpośredniego dotarcia ZRM. Po przybyciu Pogotowie Ratunkowe przejmuje opiekę medyczną osoby poszkodowanej. Na miejsce przybywa Oficer Operacyjny. Po zaopatrzeniu poszkodowanego przez ZRM zostaje on ewakuowany z pojazdu. Następnie przemieszczono samochody gaśnicze na pasy w kierunku Krakowa - rozebrano bariery energochłonne za wypadkiem - jednocześnie przywracając ruch dwoma pasami w kierunku Katowic. Na miejsce przybywa, zadysponowany wcześniej, LPR, dla którego zostaje utworzone lądowisko poprzez wydzielenie części autostrady i oznaczenie flarami. Po zabraniu kierowcy pojazdu przez śmigłowiec, dalsze działania polegały na pomocy Policji w czynnościach śledczych poprzez oświetlanie miejsca zdarzenia. Po zakończeniu działań dochodzeniowych jednostki powróciły do koszar.