poniedziałek, 6 kwiecień 2020 r.

al.Solidarności - zderzenie tramwaju z samochodem osobowym 2017-06-13
13.06.2017 o godz. 22.40 do SKKM w Krakowie wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu tramwaju MPK z trzema samochodami osobowymi na skrzyżowaniu al.Solidarności i ul.Bulwarowa. W zdarzeniu tym jedna osoba jest ranna, przytomna, ma uwięzione nogi.

Na miejsce zadysponowano zastępy z SA PSP:
- GBA-Rt
- GCBA-Rt
- SCRt
oraz Oficera Operacyjnego SKKM.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że na przełączce do zawracania, tramwaj linii 21 uderzył w lewy bok samochodu osobowego Honda City. Wewnątrz zdeformowanego pojazdu przebywał kierowca, który nie mógł go opuścić o własnych siłach.
Działania PSP polegały na:
- zabezpieczeniu terenu akcji przy pomocy samochodów ratowniczych, pachołków oraz znaków ostrzegawczych;
- dostaniu się ratownika do wnętrza samochodu osobowego i stabilizowaniu głowy osoby poszkodowanej - mężczyzna przytomny, w logicznym kontakcie;
- odłączeniu pantografu w tramwaju;
- oświetleniu terenu akcji przy pomocy masztu oświetleniowego;
- zabezpieczeniu osoby poszkodowanej płachtą ochronną;
- wykonaniu dostępu do osoby poszkodowanej przy pomocy sprzętu hydraulicznego - usunięto prawe tylne drzwi oraz środkowy słupek;
- ewakuacji przy wykorzystaniu noszy typu deska i przekazaniu mężczyzny pod opiekę ZRM.
Po wykonaniu tych czynności zaistniała możliwość otwarcia maski pojazdu i odłączenia akumulatora. Wcześniej wyłączono zapłon i wyciągnięto ze stacyjki kluczyki.

Na czas działań PSP ruch tramwajowy był wstrzymany.