poniedziałek, 6 kwiecień 2020 r.

Pożar TIR'a na A-4 417km w kierunku na Katowice 2017-07-19
W dniu 19.07.2017 ok godz. 11.00 do SKKM wpłynęła "formatka" z CPR-u "A4 417 NA KATOWICE, PALI SIE TIR, WIDAC OGIEŃ"

Niezwłocznie na miejsce zadysponowano:
GBA 1,3/20, GCBA 4/24 z JRG-2.
W związku z licznymi zgłoszeniami mówiących o bardzo dużych kłębach dymu unoszących się z okolic Węzła Zakopiańskiego na miejsce dodatkowo zadysponowano:
GCBA 9,5/68 z JRG Skawina,
GCBA 9,5/65 z JRG-6
GCBA 5/32 z JRG Skawina
SLRR z Oficerem Operacyjnym SKKM oraz Naczelnikiem Wydziału Operacyjnego.

Po przyjeździe zabezpieczono miejsce postoju pojazdów pożarniczych i terenu akcji przy użyciu stożków ostrzegawczych i znaków. Pożarem objęty był cały samochód ciężarowy z naczepą oraz separatory (ekrany) akustyczne. Polecono obsadzie samochodu GBA podanie jednego prądu wody z wiaduktu na palący się samochód natomiast strażacy ubrani w aparaty w ODO z GCBA podali dwa prądy piany ciężkiej.
Kierujący samochodem ciężarowym narodowości rumuńskiej znajdował się obok pojazdu. Z listów przewozowych wynikało że przewozi 8,5t lamp samochodowych. Na miejsce wezwano dodatkowe siły i środki. Kierujący samochodami zmierzającymi w kierunku Katowic zatrzymali się około 100m od pożaru. Z dalszego rozpoznania wynikało że samochód ciężarowy uderzył w samochód osobowy. W wyniku zderzenia został uszkodzony zbiornik samochodu ciężarowego, z którego wylało się paliwo na długości około 100m. Następnie ciężarówka stanęła w płomieniach.
Podróżujący samochodem osobowym kobieta z dzieckiem oraz kierowca TIR'a znajdowali sie pod opieką ZRM. Nie wymagali hospitalizacji.
Droga A4 przez około godzinę była całkowicie zablokowana w kierunku na Katowice.
Dopalające się lampy przekopano kopaczami i dogaszono wodą. Rozlany olej napędowy zmyto płynem AQUAQUICK 2000. Odłączono akumulator w samochodzie osobowym. Teren akcji przekazano zarządcy autostrady GDDKiA.