wtorek, 31 marzec 2020 r.

Pożar rozdzielni elektrycznej. 2017-08-11
W dniu 11.08.2017 o godzinie 11:28 do SKKM wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu w rozdzielni w budynku Wojska Polskiego przy ulicy Rakowickiej. Na miejsce zadysponowano trzy zastępy z JRG 1 wraz z zastępcą dowódcy jednostki. Po przybyciu na miejsce zdarzenia Oficer Dyżurny Zespołu Zarządzania Wsparciem Teleinformatycznym poinformował, że na parterze w budynku nr 51 pali się instalacja elektryczna w pomieszczeniu rozdzielni. W obiekcie odłączono prąd elektryczny głównym wyłącznikiem. Oficer Dyżurny przeprowadził ewakuację pracowników z budynku, wszyscy opuścili obiekt i znajdowali się na miejscu zbiórki. W wyniku pożaru ranna została jedna osoba. Poszkodowany mężczyzna podczas zwarcia instalacji i wybuchu pożaru doznał oparzenia kończyn górnych, jego twarz była pokryta sadzą. Poszkodowanemu udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy, zakładając opatrunki hydrożelowe na dłonie. Następnie mężczyznę przekazano przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego, który przebadał go i przetransportował do CUMRiK przy ul. Kopernika. Do pomieszczenia rozdzielni wprowadzono rotę ratowników, zabezpieczonych w aparaty ochrony dróg oddechowych i linię gaśniczą. Pożar szafy rozdzielni elektrycznej ugaszono przy użyciu gaśnicy śniegowej. Sytuację pożarową podczas działań monitorowano przy pomocy detektora gazowego oraz kamery termowizyjnej. Następnie dokładnie skontrolowano wszystkie pomieszczenia w budynku, wykluczając obecność osób. Przy użyciu wentylatora oddymiono rozdzielnię, ponownie sprawdzając pomieszczenia urządzeniem pomiarowym. Na miejsce przybyła Policja oraz Pogotowie Energetyczne oraz Żandarmeria Wojskowa, która rozpoczęła działania dochodzeniowe, ustalając przyczyny zdarzenia. Obiekt przekazano Komendantowi ZZWT z zaleceniem nieużytkowania instalacji elektrycznej do czasu przeprowadzenia kontroli i wydania odpowiedniej decyzji przez Pogotowie Energetyczne.

GO