piątek, 22 listopad 2019 r.

Kraków ul. M. Bobrzyńskiego-wybuch w labolatorium 2017-09-01
W dniu 01 września 2017r o godz. 11:25 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego wpłynęło zgłoszenie z monitoringu o pożarze przy ul M. Bobrzyńskiego. Na miejsce zadysponowano 2 zastępy gaśnicze,SD-30 z JRG-2 oraz Dowódcę. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zabezpieczono teren działań za pomocą pachołków ostrzegawczych. Na miejscu obecny był z-ca dyrektora obiektu d.s. infrastruktury, który przekazał informację, że na drugim piętrze budynku Jagielońskiego Centrum Innowacji w laboratorium w wyniku reakcji chemicznej doszło do wybuchu i pożaru. Wszyscy użytkownicy opuścili budynek przed przybyciem PSP. Z budynku ewakuowano 200 osób, wszyscy znajdowali się w punkcie zbornym. Strażacy niezwłocznie przystąpili do działań, które polegały na wejściu dwóch rot ratowników wyposażonych w aparaty ODO, kamerę termowizyjną oraz gaśnice proszkowe do miejsca pożaru. Zbudowano również linię gaśnicza na wypadek rozprzestrzenienia się pożaru. Z informacji uzyskanych od kierownika pracowni chemicznej wynikało, że zapaleniu uległ glino-wodorek litu, który gwałtownie reaguje z wodą. Na miejsce zadysponowano kolejne zastępy ratowniczo-gaśnicze oraz grupę ratownictwa chemiczno-ekologicznego Kraków-6. W pomieszczeniu w którym wybuchł pożar panowało silne zadymienie. Ratownicy za pomocą kamery termowizyjnej skontrolowali miejsce pożaru i przekazali informację, że ma on miejsce w digestorium służącym do przeprowadzania reakcji chemicznych. Odłączono napięcie. Za pomocą dwóch gaśnic proszkowych ugaszono paląca się substancję i oddymiono pomieszczenie. Na miejsce działań przybyła grupa ratownictwa chemiczno - ekologicznego. Ratownicy wyposażeni w ubrania TYCHEM dokonali pomiarów atmosfery pod kątem wybuchowości, na obecność promieniowania jonizującego oraz za pomocą mierników wielogazowych. Skontrolowano strefę objętą pożarem oraz pozostałe kondygnacje budynku - nie stwierdzono żadnych niebezpiecznych substancji zawartych w atmosferze. Na miejsce zdarzenia przybył Naczelnik Wydziału Operacyjnego oraz Z-ca komendanta Miejskiego w Krakowie bryg Andrzej Nowak. Po zakończeniu akcji pracownicy powrócili do budynku. Na miejscu pozostała Policja, która wyjaśnia okoliczności pożaru.