sobota, 11 lipiec 2020 r.

Wypadek w miejscowości Igołomia 2017-09-14
W dniu 13.09.2017r. o godz. 20:35 Dyżurny Operacyjny SKKM w Krakowie przyjął zgłoszenie o wypadku samochodu ciężarowego w miejscowości Igołomia na drodze krajowej 79. Na miejsce niezwłocznie zadysponowano 2 zastępy z JRG4 , 4 zastępy OSP (OSP Igołomia-Zofipole, OSP Tropiszów, OSP Wawrzeńczyce, OSP Złotniki) oraz Oficera Operacyjnego SKKM. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszy zastępów OSP i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że miał miejsce wypadek samochodu dostawczego, który wypadł z drogi i uderzył w betonowy mostek wjazdowy na posesje. W wyniku tego kierujący pojazdem został uwięziony w pojeździe, poszkodowany był przytomny . Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przy pomocy samochodów pożarniczych oraz stożków ostrzegawczych.Ratownicy do czasu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego prowadzili działania medyczne polegające na wsparciu psychicznym, stabilizacji odcinka szyjnego i założeniu kołnierza, założeniu opatrunków osłaniających na głowę. W tym samym czasie prowadzone były czynności przy użyciu specjalistycznych narzędzi hydraulicznych w celu ewakuacji poszkodowanego, którego udało się bardzo szybko wydobyć z pojazdu. Poszkodowanego przejął Zespół Ratownictwa Medycznego, który poprowadził dalsze działania medyczne zabierając poszkodowanego z miejsca zdarzenia. Na miejsce przybył w tym czasie Oficer Operacyjny SSKM w Krakowie oraz radiowóz Policji. Oficer Operacyjny przejął dowodzenie i po zapoznaniu się z podziałem zadań podtrzymał decyzje dotychczasowego KDR-a. Strażacy razem z funkcjonariuszami Policji skontrolowali dokładnie teren akcji i wykluczyli udział w zdarzeniu dodatkowych osób. W pojeździe odłączono akumulator. Dodatkowo działania zastępów straży polegały na kierowaniu ruchem drogowym oraz zebraniu pozostałości po zdarzeniu. Pojazd pozostający w przydrożnym rowie przekazano policji. Na tym działania zakończono, na miejscu pozostał patrol policji w celu dokończenia czynności wyjaśniających i zabezpieczenia pojazdu.