wtorek, 19 listopad 2019 r.

Rtęć w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie - Prokocimiu. 2017-10-12
W dniu 11.10.2017 o godzinie 12:15 do SKKM wpłynęło zgłoszenie o rozlanej rtęci na korytarzu w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie - Prokocimiu. Niezwłocznie na miejsce został zadysponowany zastęp z JRG 1, który w chwili zgłoszenia zabezpieczał rejon JRG 6. Po przybyciu na miejsce okazało się, że do zdarzenia doszło w mało uczęszczanej części szpitala na korytarzu działu technicznego. W czasie prac porządkowych doszło do rozbicia urządzenia, w którym znajdowała się rtęć w ilości około 1 kilograma. Ewakuacja osób przebywających w obiekcie nie była konieczna. W pierwszej fazie akcji dowódca poprosił
o zadysponowanie na miejsce siarki z magazynu JRG 1, która na miejsce została przywieziona przez Oficera Operacyjnego SKKM. Działania PSP polegały na związaniu rtęci siarką, celem wyeliminowania jej przemieszczania się po powierzchni korytarza. Równocześnie na miejsce zdarzenia została zadysponowana Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego z JRG 6, która alarmowo wracała z ćwiczeń Żwirownia 2017 r z Kłaja. Po przybyciu na miejsce ratownicy zebrali siarkę z rtęcią oraz spłukali resztki siarki z korytarza przy użyciu ściągaczek i opryskiwaczy. Miejsce działań ratowniczych wraz zaleceniami utylizacji zebranych odpadów zostało przekazane Policji.

K R -P