sobota, 15 sierpień 2020 r.
Bip
Bezpieczny Powiat K-ki
Bezpieczny Kraków
   Sprawy OSP
 
 Liczba odwiedzin : 2867507

 

Groźny pożar samochodu w garażu obok domu jednorodzinnego Kraków ul. Duża Góra 2017-11-04
Zobacz zdjęcia (0)
W dniu 04.11.2017 ok godz. 19.20 Dyżurny SKKM otrzymał zgłoszenie o palącym się samochodzie osobowym. Samochód ten znajdował się garażu i był wyposażony w instalację LPG.

Na miejsce zadysponowano 3 zastępy gaśnicze, SD-30 oraz Oficera Operacyjnego SKKM.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zabezpieczono teren prowadzonych działań. Po rozpoznaniu stwierdzono rozwinięty pożar samochodu osobowego w garażu wolnostojącym oraz pożar elementów ocieplenia domu jednorodzinnego znajdującego się w sąsiedztwie garażu.
W pierwszej fazie działań ratowniczo-gaśniczych podano dwa prądy gaśnicze wody w natarciu: pierwszy na palący się samochód wraz z wyposażeniem garażu i drugi na ocieplenie elewacji budynku.
Równocześnie wprowadzono na poddasze budynku rotę z kamerą termowizyjną celem sprawdzenia ewentualnego przedostania się pożaru do wnętrza budynku – stwierdzono jedynie silne zadymienie. Okna w domu jednorodzinnym (piętro 1) zostały otworzone celem oddymienia części poddasza. Po lokalizacji pożaru przystąpiono do jego dogaszania. Tzw. „podbitkę dachową” domu jednorodzinnego rozebrano do nienadpalonych elementów i ponownie skontrolowano kamerą termowizyjną nie stwierdzając zarzewi ognia.
W trakcie prowadzenia działań gaśniczych garażu natrafiono na rozgrzane butle: 1 x 11kg LPG i 2 x 5kg CO2, które wrzucono do basenu ogrodowego celem schłodzenia. Następnie podjęto decyzję o wyciągnięciu spalonego samochodu osobowego z garażu przy pomocy wciągarki z GBARt 2,5/24. Pozwoliło to na dogaszenie tlących się elementów pojazdu oraz zakręceniu butli samochodowej LPG i jej schłodzeniu. Butlę LPG ze względu na uszkodzony zawór rozładowano w basenie ogrodowym kontrolując eksplozymetrem atmosferę wybuchową
W końcowej fazie działań ratowniczo-gasniczych rozebrano garaż z nadpalonych wewnętrznych płyt OSB, styropianu a następnie przelano je wodą. Ponadto skontrolowano budynek na obecność stężenia CO – 0 ppm i wydano zgodę na wejście do domu. Właścicielom polecono również kontrolę poddasza i pogorzeliska.

Zobacz zdjęcia (0)

 


Powrót do interwencji

 (c) Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie
 Administracja